V Adrii Airways so se za umik ponudbe odločili zaradi nezmožnosti t. i. hangariranja letala in previsokih stroškov zagotavljanja nadomestnega letala. V podjetjih Gio Poslovne aviacije in Linxair pa so potrdili, da ostajajo v igri za upravljanje letala, vsebine ponudb pa ne komentirajo.
Na obrambnem ministrstvu so pojasnili, da bo interna komisija ponudbe ocenila v skladu s kriteriji, poročilo za vlado pa bo vsebovalo tudi končni predlog ministrstva. V prihodnjem tednu bo ta predlog obravnavala tudi vladna komisija za administrativne zadeve, o končni usodi falcona pa bo nato odločala vlada.
Vlada je falcona kupila leta 2001, tri leta pozneje pa ga je dala v najem v ZDA. Avgusta lani je letalo iz ZDA priletelo v švicarski Basel na servis, oktobra pa je falcon pristal na brniškem letališču. Po vrnitvi letala v Slovenijo so se nadaljevala pogajanja z omenjenimi ponudniki za najem letala.
Razpis je bil neuspešen, vlada pa je decembra sklenila, da falcona odda v operativno upravljanje. To pomeni, da letalo ostaja v lasti države, ki krije vse fiksne stroške ter stroške lastne uporabe. Podjetje, ki bo letalo uporabljalo, ga bo tržilo po lastni ceni, s tem pa se bo del sredstev vrnil v državni proračun.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.