Težave Adrie Airways se nadaljujejo. Že konec preteklega tedna je morala odpovedati številne lete, odpovedi pa naj bi se nadaljevale vsaj do konca junija. Samo danes so odpovedali let iz Munchna v Ljubljano ter iz Skopja v Ljubljano.
Svoje težave pa so popoldne premierju Marjanu Šarcu predstavili tudi predstavniki sindikata pilotov Adrie Airways. Slabo vodenje, kršenje pravic zaposlenih, o vsem tem so seznanili premierja Šarca. Po sestanku v sindikatu pravijo: "So pokazali interes, poslušali so nas, kar je pomembno, predebatirali smo določene ideje, mnenja," pravi Luka Radovič, predsednik sindikata.
Nekdanji Adriini piloti pred kamero ne želijo, pravijo pa, da dokler ne bo drugačnega odnosa in drugega vodstva, boljše ne bo.
Virant poziva k skupinski tožbi
Medtem pa je nekdanji minister Gregor Virant na Twitterju javno pozval k skupinski tožbi zaradi zamud pri plačilu odškodnin za odpovedane lete in zamude: "Adria najbrž ne bo več dolgo, ampak gre za princip, da nas ne obravnavajo kot bebave ovce," je zapisal in naknadno pojasnil: "V mnogih primerih rešujejo zahtevke osem mesecev in več, čeprav je zakonski rok osem tednov. Službe so povsem nedostopne in z nikomer ni mogoče priti v stik."
Dodal je, da se je že "dogovoril s kolegom odvetnikom", ki naj bi bil pripravljen zastopati "zainteresirane" za skupinsko tožbo.
Zveza potrošnikov Slovenije ne zaznava povečanega števila pritožb zaradi Adrie Airways
Na Zvezi potrošnikov Slovenije v luči številnih odpovedi letov pravijo, da število pritožb potrošnikov v zvezi z letalskimi prevozniki v zadnjih letih ostaja bolj ali manj enako, povečanega števila pa niso zaznali. "Pritožbe se nanašajo na različne letalske prevoznike, največkrat se nanašajo na odpovedi in zamude letov," so pojasnili v potrošniški organizaciji.
Pravice potnikov v letalskem prometu v EU in dolžnosti letalskih prevoznikov so sicer jasno določene z uredbo o določitvi skupnih pravil glede odškodnine in pomoči potnikom v primerih zavrnitve vkrcanja, odpovedi ali velike zamude letov.
Potnikom na Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo, da najprej poskusijo težavo rešiti neposredno z letalskim prevoznikom, če pa na ta način ne uspejo, se lahko obrnejo na posamezne nadzorne organe, pristojne za pravice potnikov po članicah EU. V Sloveniji je to Javna agencija za civilno letalstvo RS, če gre za tujega prevoznika, pa se lahko obrnejo na Evropski potrošniški center.
Odvisno od posameznega primera imajo potniki lahko pravico do odškodnine, spremembe leta, povračila cene vozovnice ter oskrbe s hrano in pijačo in zagotovitve nastanitve. Do odškodnin ob tem niso upravičeni le ob odpovedih letov, temveč tudi takrat, kadar na končni cilj prispejo z več kot triurno zamudo.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije sicer opažajo, da je težava predvsem pri izvrševanju in uveljavljanju nekaterih pravic, ki so sicer v zakonodaji povsem jasne. Večjo vlogo in pristojnosti bi zato po njihovem prepričanju potrebovali nadzorni organi, saj se posamezni potrošniki težko sami borijo proti letalskim družbam, kadar te ne spoštujejo njihovih pravic.
Medtem se je na nas obrnil potnik, ki pravi, da vse do danes še ni dobil odgovora na zahtevo po odškodnini. Njegov let iz Pariza naj bi namreč 'prebukirali', zaradi česar je moral leteti v Beograd, nato pa drugi dan v Ljubljano. V službi za pomoč strankam pa se mu ne oglašajo, še zatrjuje.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.