Slovenija

Aditive najdemo skoraj povsod, tudi tam, kjer niso nujno potrebni

Ljubljana, 29. 11. 2020 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Večina predpakiranih prehranskih izdelkov vsebuje aditive, saj jih najdemo tako v kruhu kot francoskih solatah. A dejstvo je, da lahko potrošniki s svojo izbiro vedno vplivamo na ponudbo. Kaj sploh so aditivi, kakšno vlogo imajo in zakaj jih proizvajalci sploh dodajajo v izdelke?

Če si vzamemo čas in ob nakupu predpakiranih izdelkov preberemo seznam sestavin opazimo celo množico E-jev in 'neznanih izrazov'. Proizvajalci namreč namesto E-jev pogosto navedejo značilna imena aditivov, ki jih večina potrošnikov ne pozna in ob hitrem pogledu na seznam sestavin ne prepoznajo, da gre za aditiv, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). "Označevanje aditivov ureja Uredba (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, na seznamu sestavin morajo biti označeni z imenom kategorije, ki mu sledi značilno ime aditiva ali s črko E in številko (npr. emulgator: sojin lecitin ali emulgator: E 322)," dodajajo.

A aditivi niso potrebni v vseh živilih. Skladno z zakonodajo EU jih lahko dodajajo živilom le, kadar prinašajo prednosti in koristi za potrošnika. Skupaj z encimi in aromami morajo izpolnjevati eno ali več nalog, kot so ohranjanje hranilne vrednosti živil, zagotavljanje nujno potrebne sestavine ali komponente živil za posebne prehranske namene, krepitev kakovosti ali stabilnosti živil, izboljšanje senzoričnih lastnosti, ipd. Njihova uporaba ne sme biti namenjena prikrivanju slabih surovin ali nehigienskih proizvodnih praks ter ne sme biti zavajajoča.

Kaj so aditivi?


Aditivi so snovi ali mešanica snovi, ki se običajno ne uživajo kot samostojno živilo in niso tipična sestavina živila, se pa namensko dodajajo živilu iz tehnoloških razlogov med postopki predelave, obdelave, pakiranja, transporta oziroma pri hrambi (Uredba (ES) št. 1333/2008 o aditivih v živilih). Če ponazorimo: kis, ki smo ga dodali živilu, je sestavina, ocetna kislina pa je aditiv. Poleg aditivov proizvajalci izdelkom dodajajo še arome in encime. Glede na namen uporabe so aditivi razvrščeni v različne kategorije, v živilih se najpogosteje1 pojavljajo emulgatorji, stabilizatorji, barvila, konzervansi, sredstva za uravnavanje kislosti, antioksidanti, kisline, sredstva za vzhajanje, gostila in sladila.

Varnost aditivov

Na ZPS pojasnjujejo, da smejo proizvajalci uporabljati le odobrene aditive, pri čemer za različne kategorije živil lahko veljajo tudi omejitve glede vrste in količin dodanih aditivov. V nepredelanih živilih, kot so mleko, sveže sadje in zelenjava, sveže meso, je na primer dovoljenih le nekaj aditivov oziroma njihova uporaba sploh ni dovoljena. V visoko predelanih živilih, kot so slaščice, slani prigrizki, aromatizirane brezalkoholne pijače, je dovoljeno večje število aditivov, zato jih proizvajalci tudi več uporabljajo. Z njimi namreč nadomeščajo uporabo dražjih, naravnih sestavin, in izdelkom podaljšujejo rok uporabe. 

"Aditivi, ki jih dodajajo živilom, morajo izpolnjevati merila iz Uredbe (1333/2008), varnost posameznega aditiva preuči Evropska agencija za varno hrano (EFSA), ki na podlagi znanstvenih dognanj določi, v kakšnih količinah ga je dovoljeno dodajati živilom," sporočajo iz ZPS in dodajajo, da pri tem ne ugotavljajo, kakšno je njihovo medsebojno učinkovanje, saj je zaradi številnih aditivov to izjemno težko proučiti. To pa je razlog, da pravzaprav nihče ne more napovedati posledic dolgoročnega uživanja živil, ki vsebujejo veliko aditivov. Zato na ZPS svetujejo: "Vedno sledite preprostemu nasvetu – izbirajte in uživajte živila, ki jih vsebujejo čim manj."

Sprejemljiv dnevni vnos

Nekatere snovi so v koncentracijah, kot se uporabljajo v živilih, splošno prepoznane kot varne, zato dodajanje ni posebej omejeno oziroma dodano količino določa tehnološka potreba (npr. askorbinska kislina, ocetna kislina, agar, magnezijev klorid ...). Ker pa bi nekateri aditivi v višjih koncentracijah lahko škodili zdravju ljudi, jim EFSA določi sprejemljiv dnevni vnos (ADI), ki se podaja na kilogram telesne mase na dan. To je znanstveno dokazana količina snovi, ki jo lahko na dan zaužijemo brez tveganja za zdravje. Aditivi z vrednostjo ADI lahko za nekatere ljudi pomenijo tveganje za zdravje, predvsem naj jih ne bi uživali otroci do treh let, saj zaradi manjše telesne mase hitreje presežejo vrednosti. Otroci so v tem pogledu še posebej občutljiva skupina, saj proizvajalci v želji, da bi naredili otrokom čim bolj všečne izdelke, tem dodajajo številna barvila in druge aditive. 

Aditivi niso vedno nujno potrebni

Proizvajalci prevečkrat dodajajo aditive zaradi »kozmetičnih« razlogov, da naredijo izdelke bolj zanimive, privlačne. Poudarijo barvo, spremenijo okus, teksturo ali videz, čeprav s tehnološkega in varnostnega vidika uporaba aditivov ni potrebna (na primer barvila in ojačevalci okusa). V živilih bi jih lahko bilo manj, če bi proizvajalci izboljšali recepture, denimo barvila zamenjali z ekstrakti in drugimi pripravki sadja. V proizvodnji bi se lahko izognili dodajanju številnih aditivov tudi s higiensko ustreznim in strokovno vodenim ter nadzorovanim tehnološkim procesom. V takem primeru, sploh ko so na trgu na voljo primerljivi izdelki brez dodanih aditivov, so v živilu nepotrebni. 

Ponekod nujni

Kljub prizadevanjem, da bi se povečala proizvodnja tako imenovanih 'clean label' prehranskih izdelkov, ki bi vsebovali čim manj aditivov in drugih nepotrebnih dodatkov, pa je uporaba določenih aditivov pri nekaterih pekovskih izdelkih nujna. Pri ohlajenih in zamrznjenih pekovskih izdelkih, namenjenih dopeki, brez dodatka aditivov skoraj ni mogoče narediti kakovostnega izdelka. "V večini zamrznjenih rogljičkov smo tako našli veliko različnih aditivov, medtem ko smo jih pri kruhu zasledili le nekaj – kljub sicer dolgemu seznamu sestavin," pojasnjujejo v ZPS.

Nekateri proizvajalci pekovskih izdelkov sicer uspešno nadomeščajo uporabo aditivov z uporabo kislega testa ali drugih tehnoloških sredstev, kot so encimi, encimsko aktivna sojina moka, ipd., daljšo uporabnost pa poskušajo doseči tudi z uporabo različnih metod zaščite izdelka po izdelavi (termična obdelava in pakiranje). Tudi pri tržnih pregledih zamrznjenih rogljičkov in polnozrnatega kruha so v ZPS med sestavinami tako pogosto našli različne encime, ki jih ni treba deklarirati kot aditive.

Na ZPS opozarjajo, da lahko potrošniki s svojo izbiro vplivamo na ponudbo. "Z nakupom živil, ki vsebujejo manj aditivov, spodbujamo proizvajalce k preoblikovanju in spremembi receptur," pravijo.

Rogljički
Rogljički FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pepsikokta
29. 11. 2020 21.17
+1
Onkoloska klinika, dober dan
User1538643
29. 11. 2020 21.15
Poučen članek.
Jst !
29. 11. 2020 18.55
+18
Zastrupljajo nas s pomočjo uradnih institucij, ki bi morale to svinjarijo v hrani prepovedati, ne pa da se ukvarjajo s tem,da na potrošnikih preizkušajo koliko je še sprejemljivo, da pri normalni porabi ne zbolimo in pomremo vsi ampak samo "sprejemljiv" odstotek.
aghr
29. 11. 2020 18.26
+12
Danes ima nemalo hrane priokus po plastični embalaži.
Lojze512
29. 11. 2020 18.26
+8
Dokazano kancerogeni natrijev nitrit, prepovedan na Finskem, Švedskem in Danskem. Pri nas se še vedno šopa v suhomesnate izdelke, mogoče še kam. Dobrotnike Janšo, Kreka in Beović res iskreno skrbi za vaše zdravje.
OrodniK
29. 11. 2020 19.33
-2
Ja in ti pričakuješ da se bosta Janša in Beovič sedaj ukvarjala s tvojimi salamami?!?🤣🤣🤣
Lojze512
29. 11. 2020 19.38
+2
Zgrešil si bistvo, da vsem našim oblastnikom dol visi za naše zdravje.
Pepsikokta
29. 11. 2020 21.18
+2
Mi mamo domace pujceke, vi mestni veljaki pa kupujte pakirane v plastiki
OneEarth
29. 11. 2020 18.18
+13
Čari potrošniškega turbokapitalizma vse je na masi nic vecna kvaliteti
pepikrlinca
29. 11. 2020 18.08
+10
Ja, potrošnik bi moral hoditi v trgovino z teleskopom, da bi sploh videli katere aditive in koliko jih vsebujejo izdelki....
Lolik
29. 11. 2020 17.50
+5
Tko k maske niso ble uporabne dokler jih niso nabavl miljone potem so pa ratale dobre :D
Lolik
29. 11. 2020 17.49
+6
Placamo tv placamo kanal + se prisilno vam potem perejo glavo in mastno zaslužijo...ceprav jim placamo kanal sezmeraj vam mečejo reklame pred nos lll
Lolik
29. 11. 2020 17.48
+6
Evo ponovno poptv pa kanala 24ur itd...vam prisilno perejo glave leta in leta in leta da kopujete te izdelke zdj vam pa govorijo da niso zdravi lol lol lol
1999G
29. 11. 2020 18.07
+2
2fast4
29. 11. 2020 16.59
+15
kaj vse jemo ko ne vemo...
METKA102
29. 11. 2020 16.58
+17
Na zgodnji sliki -slaščice - so že barve take, da te vse mine. Tam je bore malo naravnega, če sploh kaj.
kapetan
29. 11. 2020 16.56
+20
Ko kupujem suhomesnate izdelke salame, pršut ga ni izdelka brez nitritov in nitratov. Priprava teh istih živil po starem tega sploh ni poznala. Berem danes hofer odpohlical BIO semena ker so strupena.??? Bio in strupena??? Proizvajalci v želji po zaslužku to zbašejo noter da se da prej in dlje časa izdelek uporabit. Menim, da v prvi vrsti bi morali pristojni tu naredit red.
451253
29. 11. 2020 21.20
+2
ja ampak kupujes strup po hofer ceni, ho hofer ceni.....po hofer ceni
TEHNOVED
29. 11. 2020 16.39
+14
za predpripravljene sem že slišal za predpakirane še ne!🤣🤣🤣
AxisDeus
29. 11. 2020 16.36
+26
Jah, če želite brez aditivov, se spremenite sami, le da potem ne odbirajte lepše solate od grše in iščite borovnice sredi zime, pa vzemite si čas, da si stvari, npr. kruh, pripravite doma sami, čeprav ne bo tako mehek in hrustljav. Je pa res, da menim, da smo se na te ojačevalce že tako navadili, da bi, če bi jih čez noč odstranili, ugotovili, da marsikatera hrana sploh nima okusa.
OneEarth
29. 11. 2020 18.12
+2
DirtySanchez
29. 11. 2020 16.15
+10
V McDonald's hrani ni aditivov. Haha buhahaha🤣Res ni. Hahahuhuhihihoho...
AxisDeus
29. 11. 2020 16.32
+11
Dejansko jih je manj, kot bi si mislili. Mac' Donald's ima v Evropi, precej strožje standarde in kontrolo, kot pa marsikateri kebabdžiničar, pek ali gostilničar z malicami.
a res je
29. 11. 2020 17.15
+16
Poleti sem bil v McDonaldu in je moja ocena takšna pri hamburgerju, da zaradi omake v njem sploh ne vem po čem imajo okus ostale sestavine.
Dado74
29. 11. 2020 18.35
+1
Ni zaradi omeke, okus po siru , ki je fermentiran in premazan pitaj boga s ćim, da postane človeški telo od njega odvisno in to nas vleče nazaj v Mc-a.
pabo39
29. 11. 2020 21.21
+1
Higienske standarde! Ne pa glede dodatkov. Štručke imajo 3 mesece rok trajanja. Zanimivo, da nikoli ne zaplesnijo.
ho?emVšolo
29. 11. 2020 16.14
+13
zakaj pa imamo potem ministrstvo in podporne službe. Naj ukrepajo!
Fery Zaka
29. 11. 2020 16.12
+14
Aditive najdemo tudi na vsaki ženski, ki se odpravi ven iz hiše. Razen na redkih, niso potrebni in vendar jih vsaka ima. Torej je to zelo težko izkoreniniti.