Zakon predvideva ustavitev nekaterih postopkov o lažjih prekrških in odpustitev izvršitve določenih kazni zapora, njegov namen pa je razbremenitev sodišč, na katera so se od sodnikov za prekrške prenesli postopki glede prekrškov. Prevzetih prekrškov je bilo samo na okrajnih sodiščih več kot 144 tisoč. Zakonska rešitev predvideva, da se ustavijo oziroma ne uvedejo tisti postopki o prekrških, ki so bili storjeni do vključno 31. decembra lani, razen tistih izjem, ki ustrezajo posebno opredeljenim merilom.
"Ker bodo zaostanki v večji meri z abolicijo odprvaljeni, bodo po naših pričakovanjih sodišča v bodoče zadeve, po novem zakonu reševala tekoče," je napovedal Jernej Potočar, predsednik Višjega sodišča v Ljubljani.
"V vsakem primeru, morajo sedaj sodišča izdati odločbo, bodisi meditorno vsebinsko, ali zastaralno ali pa da se postopki ustavijo zaradi abolicije. Torej ne bo nobenih dodatnih stroškov," je glede stroškov pojasnil, državni seketar z Ministrstva za pravosodje Robert Marolt.
Izjeme, ki jih abolicija ne vključuje
Merila med izjemami opredeljujejo prekrške, za katere je poleg denarne predpisana kazen prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ali pet do sedem kazenskih točk v cestnem prometu. Odpustili se ne bodo niti prekrški, s katerimi je bila povzročena prometna nesreča, s katerimi so bili kršeni predpisi s področja preprečevanja pranja denarja, s katerimi so bili kršeni carinski predpisi ali glede katerih je bil predlagan izrek varstvenega ukrepa odstranitve tujca iz države. Iz abolicije so izvzete tudi kršitve predpisov s področja varstva naravnih bogastev in ohranjanja narave, varnosti in zdravja pri delu, dela in zaposlovanja na črno ter delovnih razmerij in s področja gradnje objektov.