Nevladna organizacija Alpe Adria Green (AAG) je slovensko vlado pozvala, naj vloži tožbi proti italijanski vladi zaradi izdanega soglasja h gradnji uplinjevalnika v Trstu. Obenem je zahtevala, da Ljubljana začne s postopki za presojo čezmejnih vplivov razvojnih načrtov tržaškega pristanišča.
Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik AAG Vojko Bernard, naravovarstvene organizacije in po javnomnenjski raziskavi koprske univerze tudi 95 odstotkov državljanov Slovenije nasprotujejo izgradnji plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. "Kljub 'sfriziranim' vprašanjem v javnomnenjski raziskavi dnevnika Il Piccolo so proti tem napravam tudi Tržačani," dodaja.
V AAG so ob tem spomnili na lansko resolucijo slovenskega parlamenta v zvezi s plinskimi terminali ter "aroganco" italijanske ministrice za okolje Stefanie Prestigiacomo. Slednja po mnenju omenjene nevladne organizacije dokazuje, da se Rim zaveda, da je proti njihovemu soglasju za uplinjevalnik že uveden postopek pred Evropsko komisijo in da novi dokazi o poneverbah, ki so jih v AAG zbrali, "še utrjujejo možnost naše zmage na upravnem sodišču".
V AAG pojasnjujejo, da je neodvisna stroka s slovenske in italijanske strani, ki se je kot civilna družba vključila in proučila le del investitorjeve dokumentacije vplivov žaveljskega plinskega terminala na okolje, ugotovila številne nepravilnosti, potvorbe podatkov in pomanjkljivosti v dokumentih in podatkih.
Pridobljena pa naj bi bila tudi dokazna dokumentacija preiskovalnega oddelka specialnih operacij italijanske državne policije, na podlagi katere so italijanske okoljevarstvene organizacije vložile tožbo na italijanskem sodišču.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.