"V soboto se bosta ob padavinah od jutra do večera predvsem na območju Notranjske in Kočevske med približno 500 in 1000 metrov nadmorske višine pojavljala žled in poledica. Pojava bosta zjutraj in dopoldne možna tudi v višjih legah osrednje in severovzhodne Slovenije, vendar pa bosta tam manj izrazita," so opozorili na Agenciji za okolje RS.
Petek je medtem nekatere dele Slovenije spremenil v sliko prave zimske idile. Precej bolj zimsko kot po nižinah je v krajih nad okoli 700 metrov nadmorske višine, kjer je snežilo že v preteklih dneh. Na območju Pohorja je v zadnjih 48 urah lokalno zapadlo več kot 20 centimetrov snega. Ob okrepljenem severovzhodnem vetru in temperaturah pod ničlo so v četrtek ponekod nastajali tudi več kot polmetrski snežni zameti.
Tudi v naslednjih desetih dneh se bomo nahajali na meji med toplo in hladno zračno maso, kar pomeni, da se bo nadaljevalo oblačno vreme s pogostimi padavinami. Nov pas padavin nas bo od juga dosegel že v soboto dopoldne, ko bo sneg po nižinah začel prehajati v dež. Ker se bodo najprej ogreli višji sloji ozračja, bosta jutri v krajih med 500 in 1000 metri nadmorske višine predvsem na Notranjskem, Kočevskem in Dolenjskem nastajala poledica in žled. Na srečo količina dežja ne bo velika, tako da večjih nevšečnosti vseeno ni pričakovati.
V nedeljo se bodo še pojavljale občasne padavine. Na območju Julijskih Alp in zahodnih Karavank bo verjetno dovolj hladno, da bo snežilo do dolin. Drugod bo meja sneženja občutno višje, in sicer na nadmorski višini med 1500 in 1800 metri. Podobno vreme bomo imeli tudi v prihodnjem tednu.
Na Agenciji za okolje opozarjajo, da se bosta v soboto predvsem na območju Notranjske in Kočevske med približno 500 in 1000 metrov nadmorske višine pojavljala žled in poledica. Napoved velja tudi za za višje lege osrednje in severovzhodne Slovenije.
Previdno na cestah
Cesta čez prelaz Vršič je prevozna samo za osebna vozila z verigami, verige pa so obvezne tudi na avstrijski strani prelazov Ljubelj in Korensko sedlo, poroča Prometno informacijski center.
Ob zimskih razmerah je tudi cestišče večkrat zasneženo, mokro in spolzko. Policija voznikom zato svetuje, da se pravočasno opravijo na pot, očistijo stekla vozila in stikalo iz dnevnih luči prestavijo v zasenčene luči (tako da ves čas gorijo na sprednji in zadnji strani vozila). Vozila morajo biti opremljena z obvezno zimsko opremo. Hitrost naj bo prilagojena gostoti prometa in vremenskim razmeram, upoštevati je potrebno varnostno razdaljo. V primeru zastoja ali prometne nesreče naj vozniki ustvarijo reševalni pas.
Pešcem pa svetujejo, naj nosijo svetla oblačila, cesto prečkajo le čez prehod za pešce in naj hodijo po pločniku.
1. decembra 1996 kar 41 centimetrov snega
V meteorološko zimo bomo tako v večjem delu Slovenije vstopili brez snežne odeje, kar pa pravzaprav ni nič nenavadnega, saj so bili tudi v preteklosti začetki decembra pogosteje zeleni kot beli. Po podatkih Agencije za okolje je bilo v Novem mestu v zadnjih 30 letih takih kar 24. Največ snega, kar 41 centimetrov, je prvega decembra prekrivalo tla pred 26 leti, le nekaj centimetrov manj so ga izmerili leta 1993 in 2010.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.