Slovenija

V ozadju odmevne afere tudi financiranje kulturne elite

Ljubljana, 25. 08. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Staša Lozar, 24UR ZVEČER, N. L.
Komentarji
0

Slovenijo pretresajo izpovedi domnevnih, tudi mladoletnih žrtev na zabavah 28-letnega novomeškega kulturnika Dušana Josipa Smodeja. Zabave s prekomernimi količinami prepovedanih drog GHB, tako imenovanih drog za posilstvo, pri čemer dekleta pričajo tudi o fizičnem nasilju in spolnih odnosih brez privoljenja, naj bi se dogajale že leta. Da je večina ljubljanske kulturne scena vedela za te tako imenovane GHB zabave, kroži po družbenih omrežjih. In da ima Smodej zato toliko prijateljev in zaščitnikov, ker je dobavitelj droge za vse, tako pravijo dekleta v pričevanjih. Povezave pa niso le prostočasne. V ozadju naj bi bilo tudi razdeljevanje državnega denarja prek kulturnega ministrstva in založb, prav tako v zraku ves čas visi očitek, da naj bi bil s Smodejem povezan tudi vrh Levice.

Tančico z očitno dolgoletnega dogajanja zdaj odstirajo pričevanja domnevnih žrtev. Te so sicer prostovoljno in ob zavedanju, da gre za tako imenovane GHB zabave, zabave kulturne scene, kjer so bile v igri droge za posilstvo, vseeno tja zahajale. "V Ljubljani so vsi s privolitvijo tam, zato ima tudi Dušan toliko prijateljev in zaščitnikov. Ker je dobavitelj droge vsem," anonimno pravi ena izmed deklet.

Dušan. Ime, ki se ponavlja v zapisih in pričevanjih. S srednjim imenom Josip in priimkom Smodej. Sin upokojenega novomeškega zdravnika. Vodja društva Fotopub, ki mu je med leti 2018 in 2021 strokovna komisija kulturnega ministrstva za projekt Festivalpub iz državne malhe odrinila skoraj 53 tisočakov. Nato je za dva druga razpisa Fotopub prejel še nekaj več kot štiri tisočake. In medtem ko se je v njegove žepe prelival državni denar, so na njegovih zabavah očitno odpirali vrata tudi mladoletnim osebam. Posebej zaželena so bila mladoletna dekleta.  

"Jaz sploh še nisem bila na ljubljanski sceni, ko sem že vedela za vse te GHB zabave, da so punce mladoletne, posiljene, tam privezane na radiatorje," razkrije eno izmed deklet. Na enem od odprtih profilov na družbenih omrežjih pa medtem zapis: "Po vrstnem redu sem bil zgrožen, kako si ljudje na zabava ob pomoči nekih starosti in pozicij praktično razdeljujejo kulturni denar ... Občutek, da Slovenija kulturne politike nima, da se tako malo prek prsta, prek vez, poznanstev in spolnih praks 'potala' nek denar nekim brezveznim brdavsom, medtem ko neki hudi modeli do denarja ne morejo."

"Meni je brutalno, da vsi umetniki, ki jih poznam kao umetnost, okej nasprotujejo temu, ampak se družijo z njim vsak vikend. Zakaj, zaradi ugleda, drog, punc?! Ne vem, ne razumem," se sprašuje dekle. 

Na družbenih omrežjih je tudi javni zapis, da naj bi bil mecen vsega dogajanja Roman Uranjek, ki da je bil mentor Dušana Smodeja. Zapis: "Skupaj sta prirejala galerije in razstave, a tudi kulinarične dogodke in zloglasne zabave, kar naj bi se dogajalo v kleti Fotopuba." Med obiskovalci dogodkov pa, kot pričajo posnetki, očitno tudi znani ljudje. Če je koordinator Levice Luka Mesec zanikal, da bi imel kaj opraviti s Smodejem, pa so Mesca lani ujeli pred Fotopubom na odprtju razstave pokojnega Uranjeka.  

Mesec dogodka ne komentira, a je na Twitterju potrdil, da je na posnetku res on. Poudaril je, da je bil le na javni otvoritvi, nikoli pa na Smodejevih zabavah. Dodal je, da za te ni vedel, pa tudi ne, da obstajajo, in še, da bi, če bi bil priča spolnemu nasilju, tako dejanje nemudoma prijavil policiji.

In medtem ko se špekulira, da se je neodzivni Smodej pred afero že umaknil čez mejo, je iz pričevanj očitno, da za njim ostajajo le dolgovi in razdejanje. "Žal, ostal je dolžen veliko denarja, ene par ključev, kartic za smeti in takšnih stvari. Ampak načeloma smo vsi veseli, da smo se ga znebili, ker je bil en sam problem z njim. Vesel sem, da je spraznil stanovanje, uničil ga je popolnoma. Obnavljam ga že štirinajst dni," pravi Smodejev najemodajalec. 

Dolžan naj bi ostal tudi sodelavcem. Sodeč po elektronskih sporočilih, ki jih dobivamo v naše uredništvo, naj bi z mnogimi podizvajalci sklenil dogovore o prelivanju državnega denarja, a so na nakazila čakali zaman. Vendar o tem zaenkrat molčijo. Kot so dekleta molčala, ker niso zaupala, da se bo kaj zgodilo, če dogodek prijavijo.

'Povezavo med Levico in afero so ustvarili desni mediji'

Ob aferi je v zraku očitek, da je vrh Levice povezan s Smodejem, da se je udeleževal njegovih zabav, kjer naj bi prihajalo do spolnih zlorab. "Povezavo med Levico in afero so ustvarili desni mediji, ki so stranko želeli že večkrat diskreditirati in jo napasti, ker imamo drugačen program od ostalih strank," je uvodoma povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Kako ministrica komentira posnetek, na katerem je opaziti njenega strankarskega kolega Luko Mesca na odprtju fotografske razstave v Fotopubu? "Gre za javno prireditev, odprtje razstave, kjer je vstop brezplačen. Kolikor sem razumela, je šlo za razstavo lanskega maja v Fotopubu, na katero je prišlo veliko ljudi. Da se je tam nekoga posnelo, ni nič takega. Na množičnih dogodkih nihče ne more biti soodgovoren," je pojasnila.

Konec julija se je kulturna ministrica na intervjuju srečala prav s Smodejem. Kot je pojasnila, je na srečanje Smodej prišel kot urednik Kulturnika, ki ga ureja založba Beletrina. Slednja je bila maja 2021 izbrana na razpisu ministrstvu pri prejšnji vladi. Po njenih besedah je bil na intervju najavljen le novinar RTV. "Intervju je bil objavljen po tem, ko so na dan že prišle prve obtožbe. Sama nisem ničesar umikala, gospoda Smodeja osebno nisem poznala," je še pojasnila.

Na ministrstvu pod drobnogledom tudi razpisi, na katerih je sodeloval Fotopub

Poudarila je še, da se na podlagi enega dogodka ne sme očrniti celotno kulturno področje in da so že ob pričetku mandata napovedali zagotavljanje varnega ustvarjalnega okolja in boj proti spolni neenakosti. "Žrtve zlorab ne smejo biti diskreditirane," je dodala.

Na ministrstvu so pregledali tudi, kaj se je dogajalo z razpisi, na katerih je sodeloval Fotopub, in projekti v Novem mestu. "Za leto 2021 še ni bilo poročila, ki sledi podelitvi denarja. Poročilo bi moralo biti oddano 15. januarja. Pristojna uslužbenka tudi po več pozivih od Smodeja in Fotopuba ni pridobila poročila. Če tega ne bo, bodo sledili ukrepi," je napovedala ministrica.

Lahko zgodba zatrese vlogo Levice v vladi? "Ne, s tem primerom bomo v ospredje postavili problematiko zlorab in izkoriščanja, kar je tudi agenda Levice, da na to opozarjamo," je povedala Vrečko.

Očitki Policiji, da omenjene spolne zlorabe obravnava premalo resno

"Dejstvo je, da Policija vsako prijavo sprejme resno. Ne glede na to, ali je ta podana ustno, pisno, prek elektronske pošte, po telefonu, tudi anonimke vzamemo resno. A v tem primeru gre za osebna kazniva dejanja, ki so usmerjena proti človekovemu dostojanstvu in človekovemu spolnemu dostojanstvu. In zato nujno potrebujemo oškodovanca, da z njim opravimo razgovor, potem ugotavljamo dejstva in okoliščine, na podlagi tega nato načrtujemo naše nadaljnje delo," na očitke, da Policija premalo resno obravnava omenjene spolne zlorabe, da žrtvam ne verjame, odgovarja Damjan Miklič, vodja Oddelka za krvne in seksualne delikte v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi.

Anonimne prijave ne morejo ne potrditi ne preveriti ne ovreči. Ta jim tudi še ne zadošča, da bi uvedli kazenski postopek in nato izvajali ukrepe po zakonu o kazenskem postopku, je pojasnil Miklič in dodal, da glede konkretnega primera Policija zbira obvestila. "Naše aktivnosti so najbolj usmerjene v preverjanje verodostojnosti in resničnosti izjav, ki so se pojavile v medijih in na različnih spletnih omrežij," je pojasnil Miklič in povedal, da vsako leto obravnavajo okoli 50 posilstev, 40 kaznivih dejanj spolnega nasilja in okoli 20 primerov spolne zlorabe slabotne osebe. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.