"Slovenija v prihodnosti potrebuje močno desno sredino, ki zna gospodarsko okrepiti Slovenijo, da bomo ujeli najbolj razvite evropske države," je zapisal predsednik Nove Slovenije Matej Tonin, ki meni, da bi bila le desnica sposobna ustvariti okolje, v katerem se delo splača.
Izpostavil je ključne programske zaveze NSi, med njimi dostopno javno zdravstvo, zavarovanje državnih meja in skrb za varnost ljudi. "Želimo ohraniti kulturo in narodni značaj Slovencev," utemeljuje strankarske zaveze.
Po njegovem mnenju se na "vsakih volitvah" izkaže, da se ljudje odločajo zgolj proti določeni osebi in ne za program ali vizijo. "Vsake volitve, na katerih se neposredno ali posredno pojavi Janez Janša, postanejo iracionalne in emocionalne," je še zapisal Tonin in dodal, da je to razlog, zakaj je levi politični pol "zmagoval s popolno vsebinsko praznostjo".
Leve vlade je označil za neoperativne in nesposobne, vodile pa da so jih "instant stranke novih obrazov". Po njegovem mnenju leve vlade v Sloveniji niso uspele narediti večjih reform, čemur prepisuje tudi krivdo, da zaostajamo za ostalimi državami v Zahodni Evropi.
Svojo stranko je označil za trdnega in kredibilnega partnerja desnosredinskih vlad. Razočaran pa je, ker po koncu sodelovanja v vladi niso bili deležni partnerskega odnosa ali kolegialne podpore in da ni bilo nič drugače niti po začetku delovanja novega sklica sedanjega državnega zbora.
'Desnica potrebuje novega kandidata za predsednika vlade'
Tonin je v pismu nakazal na spremembe, ko je zapisal, da vztrajanje na isti poti z enakimi načeli ne bo prineslo cilja, ki si ga želijo – zmage desne sredine.
Pri oblikovanju desnosredinske vlade sodelovanja s stranko SDS ni popolnoma izključil, kot stranka NSi pa da niso pripravljeni sprejeti dejstva, "da je na desni sredini edini možen kandidat za predsednika vlade Janez Janša." V prihodnosti si zato želi, da bi desnica našla novega kandidata za predsednika vlade, a konkretnih imen ni izpostavil.
Pismo je zaključil s pojasnilom, da z odločitvami v stranki ne želijo razbijati desne sredine, temveč jo želijo okrepiti in ji vliti novo svežino. Izrazil je še zadovoljstvo z rezultati, ki jih je Nova Slovenija dosegla na aprilskih parlamentarnih in novembrskih lokalnih volitvah.
Spomnimo
Razprava o delovanju desnosredinskih strank se je vnela po padcu trojnega referenduma – o zakonih o vladi, o dolgotrajni oskrbi ter o RTV Slovenija. Vlogo za razpis referenduma je vložila stranka SDS, padec referendumov pa je koalicija, kot je dejala prva dama Socialnih demokratov Tanja Fajon, razumela tudi kot potrditev zaupnice vladi. Predsednik vlade Robert Golob je medtem po preštetih skoraj vseh glasovih sporočil, da so "ljudje jasno povedali, kaj si mislijo o predlagateljih referendumov".
V nedeljo pozno zvečer se je po izidu glasovanja prvič odzval tudi Matej Tonin, ki je kritično dejal, da je na slovenski desnici potrebna temeljita samorefleksija o tem, kako naprej. Poudaril pa je tudi, da je letošnje leto pokazalo, da rezultati, kompetence in vsebina niso odločilni, saj da vsake volitve, v katerih se pojavi Janša, postanejo iracionalne in emocionalne.
Po tej izjavi se je med prvima možema SDS in NSi vnel oster besedni dvoboj, v katerem sta si izmenjala ostre kritike. Janša je izpostavil, da bo NSi na volitvah dobila vsaj 15 odstotkov šele, ko in če bo delala in postala to, kar obljublja. In sledil je nov odgovor prvaka Nove Slovenije, ki je dejal, da stranka z Janšo ne bo šla več v vlado.
Slednji se je na Toninove besede odzval z izjavo, da to ni prva tovrstna obljuba predsednika NSi, Toninove besede pa je komentiral tudi premier, ki jih je označil za "težko pričakovane in modre", a da je škoda, da jih niso izrekli že pred dvema letoma. Oglasila pa se je tudi nekdanja predsednica stranke Ljudmila Novak, ki je Janši sporočila, da mu bo Slovenija hvaležna, če odide.
KOMENTARJI (525)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.