Predsednik stranke Nova Slovenija (NSi) Matej Tonin se je v svojem prvem odzivu po volitvah najprej zahvalil volivcem in volivkam ter vsem sodelavcem, ki so jim pomagali "osvojiti medaljo". Dejal je, da bodo trdo delali za to, da bo šlo Sloveniji v prihodnjih letih bolje.
"Če nam bo dodeljena opozicijska vloga, ne bomo taka radikalna, ali pa razdiralna opozicija. Če kaj, potem smo se zdaj naučili, da te metanje polen pod noge pripelje iz parlamenta. Tako, da računajte na konstruktivnost Nove Slovenije. Mi smo tukaj na razpolago Sloveniji za to, da bo Sloveniji jutri bolje," je v svojem prvem odzivu po volitvah dejal Tonin.
"Nova Slovenija je stranka dialoga, NSi je stranka rešitev," je poudaril Tonin v svojem nagovoru v Cankarjevem domu.
Že pred volitvami je Tonin dejal, da upa, da se bo stranka povzpela na 3. mesto. Rezultati vzporednih volitev, ki jih je opravil Inštitut Mediana, so kazali, da jim bo to tudi uspelo in da bodo prejeli 6,8 odstotka glasov.
Po prešteti večini glasovnic pa so rezultati vzporednih volitev obveljali. Poslanski stolčki se tako nasmihajo osmim kandidatom NSi: Mateju Toninu, Jerneju Vrtovcu, Ivi Dimic, Janezu Ciglerju Kralju, Mojci Gruden, Aleksandru Reberšku, Marku Borisu Andrijaniču in Jožefu Horvatu.
NSi bo tako edina parlamentarna stranka, ki je na volitvah še okrepila svoj položaj v državnem zboru. V prejšnji sestavi parlamenta je NSi namreč imela le sedem poslancev.
'To je veliko zaupanje, ki ga bomo upravičili'
Podpredsednik stranke Janez Cigler Kralj se je v prvem odzivu zahvalil vsem, ki so oddali glas za NSi. "To je veliko zaupanje, ki ga bomo upravičili," je napovedal. Pozdravil je tudi visoko volilno udeležbo, ki po njegovih besedah daje legitimnost njihovim mandatom.
"Po volitvah bo čas, da se vsi ohladimo in usedemo za isto mizo," je še pozval. V dobro državljanov bodo stranke po njegovem mnenju namreč morale preseči delitve, ki so v zadnjem času eskalirale, ter najti rešitve za prihodnost in dobro države.
Rezultatov v stranki Nova Slovenije (NSi) tokrat niso pričakali na sedežu stranke, pač pa so se zbrali v svoji volilni kavarni, ki so jo marca odprli v središču Ljubljane, na Slovenski cesti. Ob zaprtju volišč so bili tam Cigler Kralj in nekateri strankini kandidati za poslance ter strankin podmladek. Predsednik stranke Tonin in preostalo vodstvo stranke naj bi se jim v volilni kavarni pridružili okoli 21. ure.
Tonin je sicer svoj glas oddal na volišču na Lazah v Tuhinju. Izide je pričakoval z optimizmom, prav tako z optimizmom zre tudi v prihodnost, je povedal. Kot je dejal, bo njihov volilni rezultat ključen za to, kakšne barve bo prihodnja vladna koalicija.
"Občutek je dober, ker je volilna udeležba visoka, ljudje prihajajo na volišča," je poudaril ob oddaji svojega glasu. Tonin je sicer pred časom izjavil, da ga zanima predvsem premierska funkcija.
Afera kmetijskega ministra Jožeta Podgorška torej strankinega položaja v DZ, kot kaže, ni resno ogrozila, pač pa jim je njegov odstop tik pred volitvami kvečjemu pomagal pri rezultatu. Podgoršek se je moral zagovarjati zaradi neplačanega računa za nastanitev v Bohinju. Poročali pa smo tudi o tem, da naj bi se Podgoršek s kmetijsko družbo KŽK, ki mu je plačala račun za dopustovanje, dogovarjal tudi o nakupu skoraj sto let stare nepremičnine v Srednji vasi pri Kamniku.
V trenutni zasedbi parlamenta je imela NSi sedem poslancev. Poslansko skupino NSi so sestavljali Jožef Horvat (vodja poslanske skupine), Aleksander Reberšek, Blaž Pavlin, Iva Dimic, Tadeja Šuštar, Mihael Prevc in Andrej Černigoj. V Janševi vladi pa je NSi imela pet ministrov.
Volivci so danes na devetih državnozborskih volitvah v zgodovini samostojne države izbirali novo sestavo državnega zbora za prihodnji štiriletni mandat. Volilni upravičenci, ki jih je na tokratnih volitvah 1.695.766, so lahko izbirali med 1476 kandidati za 90 poslanskih mest. Na letošnjih parlamentarnih volitvah nastopa 20 kandidatnih list, od tega 19 v vseh osmih volilnih enotah.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.