Slovensko delegacijo je na obisk povabila predsednica parlamenta Ugande Anita Annet Among in predsednica poslanske zbornice Ruande Donatille Mukabalisa. V delegaciji je še poslanka iz vrst Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek. Obisk je prvi dan predvideval srečanje z gostiteljicama, aktivisti za pravice žensk, zunanjim ministrom in predsednikom Ugande. Danes bo slovenska delegacija začela še obisk v Ruandi.
Za predzadnji dan načrtujejo srečanje na ministrstvu za enakost spolov in družino, pogovor z vodjo urada za spremljanje enakosti spolov, ministrico za okolje in s predstavnikom ruandskega organa za upravljanje okolja. Popoldne pa še obisk muzeja in srečanje s političnim vrhom Ruande. Zadnji dan se bo predsednica DZ-ja udeležila komemoracije ob dnevu genocida.
"Uradni obisk Republike Ugande in Republike Ruande bo potekal v luči prizadevanj za krepitev odnosov z afriškimi državami. Srečanja z visokimi predstavniki obeh držav bodo lahko prispevala k boljšemu poznavanju izzivov in priložnosti afriškega kontinenta, hkrati pa predstavljajo možnost za boljšo predstavitev Slovenije in njenih aktivnosti v Afriki. Slednje je še zlasti pomembno v času pridobivanja podpore za članstvo Republike Slovenije v Varnostnem svetu OZN," je pripisano ob urniku obiska na spletni strani državnega zbora.
Fotografije obiska slovenske delegacije je na profilu na Twitterju objavila predsednica ugandskega parlamenta Anita Annet Among, ki je obiskovalcem izrekla dobrodošlico.
"Obisk priča o izjemnem potencialu sodelovanja, ki si ga delita Slovenija in Uganda," je pripisala in dodala, da ceni zanimanje Klakočar Zupančičeve za sodelovanje z organizacijami, ki si prizadevajo za vključenost žensk. "Ne dvomim, da bosta Uganda in Slovenija še naprej hodili po isti poti sodelovanja," je zapisala.
V centru za ohranjanje divjih živali posvojila šimpanzinjo
Klakočar Zupančičeva je med obiskom z ugandskim ministrom za turizem Bahindukom Mugarrom Martinom obiskala tudi ugandski izobraževalni center za ohranjanje divjih živali, kjer je posvojila osirotelo šimpanzinjo, ki jo je poimenovala Urska, kar v prevodu pomeni energična. "Zavezala se je, da se bo zavzemala za dobrobit živali," so ob fotografijah obiska zapisali v centru.
Klakočar Zupančičeva je sicer v javnosti že večkrat opozorila na pomen zaščite živali, kar uvršča tudi med prioritete svojega mandata. Prizadeva si, da bi skupaj z nevladnimi organizacijami in pristojnimi institucijami našli rešitve za izboljšanje področja varstva in zaščite živali pri nas, je povedala ob obisku zavetišča za živali v začetku leta, ko je posvojila mačko.
Ne gre za prvi obisk Klakočar Zupančičeve z delegacijo v tujini. Med drugim se je konec septembra odpravila na delovni obisk na Japonsko, kjer se je udeležila tudi pogrebne slovesnosti nekdanjega predsednika japonske vlade Šinza Abeja, novembra pa je bila na dvodnevnem obisku v Maroku.
V začetku leta je v javnosti najbolj odmeval njen obisk novoletnega koncerta na Dunaju, kamor se je odpravila z vladnim falconom. Takrat je v zvezi z očitki podala izjavo za medije, v kateri je navedla, da je presenečena nad absurdnostjo situacije, ki je nastala zaradi njenega obiska.
Tanja Fajon v Etiopijo
Poleg predsednice državnega zbora pa bo podporo slovenski kandidaturi za članstvo v Varnostnem svetu OZN v Afriki iskala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. Prihodnji teden bo odpotovala v Etiopijo."Tam bom ravno v luči te odločitve, da odpiramo veleposlaništvo v Adis Abebi, da bomo tja kmalu poslali tudi začasnega odpravnika poslov, ki bo pripravil vse za odprtje poslopja za začetek delovanja veleposlaništva. Verjetno bom prva na tej ravni, prva na takšnem obisku, da bomo lahko krepili odnose."
Slovenijo mora 6. junija podpreti vsaj 129 držav. "Ne bo odvisno vse samo od Slovenije, ampak jaz bi ta trenutek upala reči, da smo na dobri poti, da s to kandidaturo tudi uspemo," ocenjuje Fajonova.
Nekdanji veleposlanik Roman Kirn pravi, da je dobro, da svojo pozornost usmerimo v Afriko, saj tam nismo diplomatsko prisotni (razen v Egiptu, op. a.). "Te volitve v Varnostni svet so takšne, da je njihov izid vedno negotov, to so največje volitve, najbolj prestižne, najbolj pomembne in seveda ni do konca jasno, kdo bo zmagal."
Ugibalo se je, da bi se lahko za kandidaturo odločila Ukrajina, Kirn sicer meni, da ni primerna za kandidatko, saj si številne države želijo ohraniti nevtralno držo do vojne v Ukrajini. Skrbi pa ga, da bi zato lahko v zadnjem trenutku kandidirala država, ki bi imela tudi podporo Rusije in Kitajske.
"Naša diplomacija bi morala biti na to pripravljena, to seveda ne more biti država članica vzhodnoevropske skupine, ki je članica EU ali NATO, ampak izven tega, in potem se s tem že zoži izbor, Srbija je primerna za kavkaške republike, srednjeazijske države," dodaja Kirn.
Želi si, da bi se v prihodnjih dveh mesecih v luči kandidature Slovenija bolj angažirala na področju preprečevanja uporabe jedrskega orožja. Aktivno vlogo pridobivanja podpore ima sicer tudi predsednica države. Iz njenega urada je slišati, da je na države članice pustila dober vtis z udeležbo na konferenci Združenih narodov v Dohi. Ob njej je bil namreč od voditeljev držav iz Evropske unije prisoten le še poljski predsednik.
KOMENTARJI (761)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.