Poslanke in poslanci so opravili obravnavo predloga zakona o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev v času finančne in gospodarske krize. Zakon načelno podpirajo vse poslanske skupine, pripomb pa je bila deležna časovna omejitev zakona in omejitev zgolj na poslovodstva družb, ki so v času krize prejela državno pomoč.
Kot je pojasnil predlagatelj zakona, poslanec Zaresa Vili Trofenik, se bo z dodatno obdavčitvijo onemogočilo ali izničilo izplačevanje ekscesnih nagrad. Po predlogu, ki ga podpira tudi vlada, bodo dodatno obdavčeni dohodki, ki jih prejmejo člani družb v posredni ali neposredni lasti države oz. so od države prejele poroštva ali sredstva na podlagi ukrepov za blažitev posledic finančne in gospodarske krize.
Dodatno bodo obdavčeni dohodki članov vodstev omenjenih družb iz naslova plače in nadomestila plače, nagrade za poslovno uspešnost, odpravnine, dohodki na podlagi udeležbe v dobičku, nekatere bonitete in drugi dohodki za vodenje poslov. Plače bodo denimo dodatno obdavčene v delu, ki presega 12.500 evrov mesečno.
Davčna stopnja je določena v višini 49 odstotkov. Ob predpostavki, da so sicer dohodki članov poslovodstev obdavčeni v tretjem dohodninskem razredu, kjer znaša stopnja za odmero dohodnine 41 odstotkov, bo torej obdavčitev navedenih dohodkov dosegla skoraj 90 odstotkov. Po Trofenikovih pojasnilih bodo zavezanci dolžni vložiti davčno napoved do 31. marca.
Zakon bo veljal do konca leta 2010 oziroma do konca davčnega leta, ko se iztečejo državna poroštva in ukrepi zoper krizo, je pojasnil Trofenik.
Podporo zakonu so napovedali v vseh poslanskih skupinah, čeprav so mnogi opozorili na časovno omejitev zakona in omejitev na samo določene družbe. V zvezi s tem je poslanska skupina SDS vložila tudi dve dopolnili, in sicer, da se veljavnosti zakona ne omeji in da velja za vse družbe, kjer ima država lastniški delež.
Poslanke in poslanci bodo o zakonu o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev v času finančne in gospodarske krize glasovali v sredo, 15. julija.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.