Evropske države današnji dan, 9. maj, praznujejo kot dan zmage nad nacizmom in fašizmom. 9. maja 1945 se je namreč v Evropi uradno končala druga svetovna vojna. Na Rdečem trgu v Moskvi je potekala tradicionalna vojaška parada ob 67. obletnici zmage v drugi svetovni vojni.
9. maj je za svoj mestni praznik, dan svobode in miru, izbrala tudi slovenska prestolnica Ljubljana v spomin na osvoboditev in konec štiriletne okupacije pred 67 leti. Praznik so obeležili s slavnostno sejo na Ljubljanskem gradu, ki so se je udeležili tudi predsednik republike Danilo Türk, ljubljanski župan Zoran Janković in predsednik državnega sveta Blaž Kavčič. Na njej so podelili najvišja priznanja mesta Ljubljana. Naziva častni občan in častna občanka sta prejela akademika Matjaž Kmecl in Alenka Šelih, nagradi mesta Ljubljana pa sta šli letos v roke Vlasti Nussdorfer in Borisu Cibicu.
Spominsko slovesnost ob dnevu zmage nad fašizmom in nacizmom je organizirala tudi Mestna občina Murska Sobota v sodelovanju z ruskim veleposlaništvom in Mestno organizacijo Združenja borcev za vrednote NOB. Med drugim sta se je udeležila tudi ruski veleposlanik Doku Zavgajev in podpredsednik ZZB NOB Slovenije Tit Turnšek.
9. maja 1945 je začela veljati splošna kapitulacija, ki jo je Nemčija podpisala 7. maja v francoskem Reimsu, dan zatem pa še v sovjetskem vrhovnem poveljstvu v Karlshorstu pri Berlinu. V Evropi se je tako uradno končala vojna, ki je prvič v zgodovini prinesla več žrtev med civilisti kot vojaki, holokavst in nepredstavljivo trpljenje milijonov ljudi po svetu. V vojni, ki je trajala šest let in en dan, je sodelovalo 72 držav, zahtevala pa je okoli 60 milijonov smrtnih žrtev.
9. maja 1945 so se pomembni dogodki zgodili tudi na slovenskih tleh. V Topolšici, kjer na dogodek spominja spominska soba, poimenovana Kapitulacija 1945, je nemški general Alexander Löhr podpisal brezpogojno kapitulacijo nemških oboroženih sil za jugovzhodno Evropo. V Ljubljano pa so 9. maja 1945 vkorakale enote 29. divizije in 7. korpusa slovenske partizanske vojske. Že ob 5. uri zjutraj sta sirena na glavnem kolodvoru in velika zastava na Ljubljanskem gradu oznanili, da je konec štiriletne okupacije mesta.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.