"Slovenija se trenutno nahaja v položaju, v kakršnem v času svoje samostojnosti še ni bila," meni poslanec SDS Ivan Grill, saj poudarja, da ustava določa, da ima državni zbor 90 poslank in poslancev.
Situacija, ko v državnem zboru zaradi pripora Srečka Prijatelja (SNS) deluje "samo še 89 opravilno sposobnih poslancev", je po njegovo v nasprotju s slovensko ustavo.
Na neustavno situacijo so v SDS opozorili tudi na zadnji nujni seji parlamentarne mandatno-volilne komisije. Po njihovem mnenju bi bilo treba pridobiti pravno mnenje o situaciji, ko je priprt eden izmed poslancev in o možnih posledicah tovrstnega pripora za delovanje državnega zbora. Na podlagi pridobljenega neodvisnega mnenja pravnih strokovnjakov bi lahko predlagali tudi spremembo ustave oziroma zakonodaje, ki ureja to področje, s čimer bi zagotovili, da je v državnem zboru vseh 90 poslancev vedno opravilno sposobnih, je prepričan Grill.
Kot pa je pojasnil pravni strokovnjak Miro Cerar, obstajajo tudi situacije, ko so poslanci odsotni, ko kdo umre, in DZ normalno deluje, tako da to ni ustavnopravno nič nedopustnega. Zakon o poslancih določa razloge za prenehanje funkcije poslancev, kot so odstop, smrt in zaporna kazen, daljša od šestih mesecev.
"Vse ostalo pomeni, da poslanec obdrži funkcijo, tudi če je v priporu ali kako drugače začasno ne more prisostvovati sejam," poudarja pravni strokovnjak. Kot pravi, tu veljajo ustava ter zakoni in "v skladu s tem lahko ugotovimo, da ta situacija ni protiustavna, zagotovo pa ni najbolje zakonsko in poslovniško urejena".
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.