Ob močnem deževju, ki ga v teh dneh občasno spremlja tudi toča, policisti vsem udeležencem v cestnem prometu svetujejo, naj vozijo še posebej previdno. Voznike opozarjajo, da se med točo ne smejo ustavljati v predorih ali pod nadvozi, temveč naj hitrost svoje vožnje prilagodijo razmeram na cestišču.
"Če ste takrat na avtocesti, svetujemo, da jo zapustite pri najbližjem izvozu, nato pa poiščete primerno zavetje za vozilo, kjer je to pač dovoljeno. Zaradi neodgovornega ravnanja nekaterih voznikov, ki se zaradi bojazni pred poškodovanjem svojega avtomobila ustavijo v predoru ali svoje vozilo celo obračajo, ga pustijo na kraju, vozijo vzvratno ali v nasprotni smeri ipd., lahko namreč pride do zastojev ali nevarnih naletov in prometnih nesreč," policisti opozarjajo udeležence v cestnem prometu.
Policija skladno z 11. členom Zakona o varnosti cestnega prometa (ZVCP) neposredno nadzira in ureja promet na javnih cestah; to vključuje tudi nadzore v predorih. ZVCP v 52. členu prepoveduje ustavljanje ali parkiranje v predoru, galeriji in podvozu ter na viaduktu, mostu in nadvozu.
Globa za tovrstni prekršek znaša 80 evrov. Prav tako je parkiranje ali ustavljanje prepovedano na vozišču avtoceste in ceste, rezervirane za motorna vozila – globa za ta prekršek znaša 260 evrov. Če udeleženec cestnega prometa s prekrškom povzroči prometno nesrečo, razen tiste z neznatno nevarnostjo, se prekršek kaznuje z globo najmanj 200 evrov. Vozniku motornega vozila se izreče tudi 5 kazenskih točk, lahko pa tudi prepoved vožnje motornega vozila, kar določa 234. člen ZVCP, so še sporočili s Policije.
Policisti vedrili na cestninski postaji
Potem ko nam je bralka včeraj sporočila, da je na gorenjski avtocesti na lastne oči videla, da tudi policisti ne upoštevajo prometnih predpisov – med točo sta bili namreč pri cestninski postaji Torovo namesto običajnih treh stez odprti samo dve, na tretji pa je vedril policijski avtomobil – so tako policisti kot Dars ugotovili, da ni šlo za kršenje predpisov.
Predstavnik PU Kranj Andrej Zakrajšek je prepričan, da je bila steza ustrezno označena kot zaprta, zato se mu v tem primeru zdi primerno in tudi zaželeno, da policisti zaščitijo vozila, ki so jim zaupana v last.
Da policisti niso kršili predpisov, je ugotovil tudi predstavnik Darsa Marjan Koler. Kot je povedal za 24ur.com, so policisti na cestninski postaji Torovo opravljali meritve hitrosti, zato je bil na eni stezi parkiran njihov avto, druga pa je bila zaprta. Drugi policist je bil najverjetneje v bližini in je vedel, da lahko tudi on zapelje avtomobil pod streho, ne da bi s tem ogrožal druge udeležence v prometu, je prepričan Koler.
Ne samo policisti, tudi ostali vozniki so v smeri Ljubljane iskali zavetje pod nadstreški cestninskih postaj. Ustavljali so na stezah, namenjenih cestninjenju tovornih vozil. Na gorenjski avtocesti so gnečo ustvarjali tisti, ki so se ustavljali pod vsemi nadvozi, in to ne le na odstavnem, ampak tudi na voznem in celo prehitevalnem pasu, tako da ljudje, ki so želeli vožnjo nadaljevati, sploh niso mogli mimo. Podoben primer so imeli tudi na Dolenjskem. Vozniki so svoje avtomobile reševali tako, da so ustavljali pod pokritim vkopom Medvedjek. S tem niso tvegali le svojega, ampak tudi življenja drugih. "To je zelo nevarno početje," opozarja Koler. "Ljudi pozivamo, naj tega ne delajo, saj nesreča lahko povzroči veliko hujše posledice kot toča," dodaja. "Obstaja namreč velika nevarnost poletov, reševanje pločevine pa lahko plačate tudi z življenjem. Dars tega ne more sankcionirati, to je pristojnost policije."
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.