Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je danes opravil osem hišnih preiskav, ki so povezane z domnevno korupcijo v zdravstvu. Za čas prieskav so pridržali pet osumljencev, med njimi pa je tudi direktor ljubljanskega UKC Simon Vrhunec. Preiskovali so tudi družbo Medicoengineering in direktorico tega podjetja Tanjo Frantar Zabret, ki je bila prav tako pridržana, ko pa so bile preiskave končane, so vseh pet osumljenih tudi izpustili.
Po besedah Roberta Slodeja z NPU kriminalisti preiskujejo prirejanje javnega naročila za servisiranje medicinske opreme, povzročena materialna škoda je ocenjena na 448.000 evrov. Preiskovalci sumijo, da je gospodarska družba javnemu zavodu poslala listine, na podlagi katerih je bilo pripravljeno javno naročilo, je danes pojasnil Slodej. Višina naročila je enaka znesku domnevnega oškodovanja ljubljanskega kliničnega centra.
Obstajajo utemeljeni sumi, da je predlagana vrednost nastala ravno na podlagi tega dokumenta. Vrednost tega naročila ni realna tržna vrednost. Predlagana vrednost javnega naročila je bila nato tudi uporabljena kot pogodbena vrednost med zdravstvenim zavodom gospodarsko družbo, medtem ko predhodno niso opravili nobene raziskave tržišča in niso pridobili nobenih konkurenčnih cen, pravi Slodej.
Dodal je, da je ista gospodarska družba v preteklosti v istem zdravstvenem zavodu opravljala isto storitev po bistveno nižji ceni. Bistveno pa odstopa tudi vrednost pogodbe v primerjavi s pogodbami za identično dejavnost, ki jih ima omenjena gospodarska družba sklenjene z drugimi zavodi.
Kriminalisti so preiskavo začeli na podlagi lastne zaznave pred štirimi oz. petimi meseci. Preiskujejo tudi, ali se je kdo od preiskovanih tudi osebno finančno okoristil.
Po Slodejevih besedah so v preiskavi poleg odgovorne osebe zdravstvenega zavoda še odgovorna oseba komercialnega sektorja in odgovorna oseba za pripravo in izvajanje naročil tega zdravstvenega zavoda. Slodej je že zgodaj popoldne povedal, da pridržanih ne nameravajo privesti pred preiskovalnega sodnika. Zato so pridržanje odpravili, ko so za to prenehali veljati zakonski razlogi.
Sicer naj bi bili poleg že omenjenih dveh neuradno pridržani še soprog direktorice Medicongeneeringa Igor Zabret, pomočnik generalnega direktorja za komercialne zadeve v UKC Ljubljana Bojan Uran in vodja tega razpisa Karmen Tršelič.
Današnje operativne aktivnosti so del zbiranja obvestil o sumih kaznivih dejanjih v zdravstvu s strani delovne skupine za preiskovanje kaznivih dejanj na področjih, ki so povezana s sistemsko korupcijo.

Notranji minister Gregor Virant je danes poudaril, da gre za hišne preiskave, ki se niso zgodile z danes na jutri. Za NPU in policijo je namreč preiskovanje korupcije v zdravstvu po njegovih besedah visoka prioriteta že dolgo časa. "To, kar se danes dogaja, je plod dlje časa trajajočega dela," je še povedal minister.
K sporni pogodbi kasneje sklenili aneks
Sporna pogodba, ki jo preiskovalci preiskujejo med UKC Ljubljana in Medicoengineering, in je bila sklenjena za dobo treh let, je sprva znašala 770.733,78 evra z DDV. Kasneje pa je bil k tej pogodbi podpisan aneks, ki je znesek pogodbe precej znižal.
Do sklenitve aneksa je družba za vzdrževanje 41 miz od UKC prejemala skoraj 21.500 evrov mesečno. Zdaj bo UKC Medico Inženiringu plačal le, če se bo miza pokvarila. Ura serviserja bo stala 55 evrov. Razlika bo sicer tudi v tem, da stara pogodba vključuje rezervne dele, v novi jih ni. UKC jih bo plačeval sproti, po ceniku.
Medicoengeneering in UKC sta se srečala že tudi na sodišču. Leta 2011 sta se na Okrožnem sodišču v Ljubljani poravnala glede posla nabave operacijskih miz. Poravnava je bila vredna 530.000 evrov, dogovorjeno pa je bilo, da bo Medicoengineering znesek poravnal s servisiranjem opreme.
Afera operacijske mize se je začela leta 2002, ko so v UKC Ljubljana od predhodnika Medicoengineeringa, podjetja Aico-Med, za 1,1 milijarde tolarjev (okoli štiri milijone evrov) brez javnega razpisa kupili 38 operacijskih miz Maquet, pri čemer naj bi opremo preplačali za 600 milijonov tolarjev.
Vrhunec pravi, da ne bo odstopil
Vrhunec je za oddajo Epilog povedal, da zaradi teh preiskav ne namerava odstopiti s položaja. Pojasnjuje, da se preiskave lahko človeku zgodijo zaradi različnih razlogov. Hkrati je dodal, da je razpis trajal 42 dni, objavljen pa je bil v uradnem listu in tudi v evropskem uradnem listu. Na vprašanje, ali je bil razpis prirejen za Medicoengeneering pa neposredno ni odgovoril, dejal je le, da se je na razpis prijavilo le to podjetje.
Vrhunec je dejal, da ni osumljen, ker bi se z omenjeno pogodbo osebno okoristil, hkrati pa je dodal, da je preiskava potekala korektno, tako do njega, kot tudi njegove družine.
Pred preiskavami spremenili pogodbo
Iz UKC Ljubljana so danes zvečer potrdili, da so preiskovalci res opravili preiskave pri v.d. generalnega direktorja UKC in še dveh uslužbencih kliničnega centra. Dodajajo, da gre za preiskavo pri sklenitvi pogodbe o vzdrževanju operacijskih miz s podjetjem Medicoengeenering.
Kamlu po tem, ko je bila pogodba podpisana, so o tem spornem poslu mediji obsežno poročali. Med drugim tudi o tem, da imata UKC Maribor in splošna bolnišnica Celje za podobne storitve sklenjene pogodbe s precej nižjimi zneski. Ko so pogodbe primerjali, so ugotovili, da je v pogodbi UKC Ljubljana zajetih precej več obveznosti izvajalca.
Vrhunec je odredil tudi izredno interno revizije prejšnje pogodbe, ki pa bo zaključena v prihodnjih dveh tednih, sporočajo danes iz UKC Ljubljana. Poleg tega pa so v marcu z Medicoengeneeringu podpisali že prej omenjeni aneks.
Sporne reklame že umaknili
Duhove pa že nekaj časa buri tudi povezava Medicoengeneeringa in Vrhunca. Ko so pred časom za generalnega direktorja UKC Ljubljana ponovno izbrali Vrhunca, je to precej razjezilo predsednika zdravniškega sindikata Fides Konrada Kuštrina, ki je vladi požugal, da bo potrditev mandata pokazatelj, ali vlada misli resno z bojem proti korupciji.
"Nekdo, ki snema reklame za razvpito podjetje Medicoengineering, ne bi smel niti pomisliti, da bo direktor najvišje zdravstvene strokovne institucije v Sloveniji," je takrat dejal Kuštrin.
V odzivu pa se je UKC dotaknil tudi te reklame. Sporočili so, da je bila Vrhunčeva izjava posneta ob zaključku obnove Kliničnega oddelka za hematologijo, ki jo je vodilo ministrstvo za zdravje in je projekt tudi financiralo. Vrhunec za svojo izjavo ni dobil plačila, trdijo v UKC in dodajajo, da je Medicoengeneering na zahtevo kliničnega centra to reklamo takoj umaknil s svoje spletne strani.
Zdravstvo - vir nepravilnosti?
Današnje preiskave so sicer le nov paket v okviru obsežnih kriminalističnih preiskav v zdravstvu, s katerimi so kriminalisti začeli konec lanskega leta zaradi suma kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril.
Takrat so med drugim pridržali več zdravnikov, med njimi štiri vodje oddelkov, dva kirurga ter nekaj vodij lekarn in dobaviteljev zdravstvene opreme. Sumili so, da so javne finance oškodovali za več kot milijon evrov.
KOMENTARJI (480)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.