Projekt Simbioz@, vseslovenski prostovoljski projekt za učenje veščin računalništva za starejše, bo tudi to jesen povezoval Slovenijo. Letos bo projekt zaživel med 15. in 19. oktobrom in tako obeležil leto 2012 kot evropsko leto aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti.
Glavni namen akcije je omogočiti starejšim pozitivno izkušnjo z računalnikom, okrepiti njihovo samozavest ter jih motivirati za nadaljnje učenje, uporabo računalnika in interneta.
Med lanskoletnimi udeleženci je tudi 73-letna Metka Žagar, ki je letošnja ambasadorka projekta in na delavnicah osvojeno znanje pridno uporablja vse od takrat. "S pomočjo krasnih prostovoljcev sem pridobila kar nekaj znanja in postala sem priden uporabnik spleta," je na današnji novinarski konferenci pojasnila 73-letnica. Letos bo svoje znanje še nadgradila, saj se bo naučila uporabljati tudi družbeno omrežje Facebook. "Moja generacija sicer ni navdušena nad Facebookom, ampak letos grem tudi to pogledat," v smehu pravi Metka.
Aktivna 73-letnica si dopisuje preko elektronske pošte z znankama iz tujine in celo klepeta preko Skypa. Na spletu bere novice, všeč ji je tudi YouTube, kjer rada poišče svoje najljubše glasbenike. Pravi, da je navdušila tudi nekaj svojih vrstnikov in jih prepričala, da se letos prijavijo.
Letos delavnice kar na 300 lokacijah
Ravno pozitiven odziv udeležencev je organizatorje spodbudil, da projekt letos še nadgradijo. Lani se je projekt odvil na kar 230 lokacijah, privabil pa je 5706 udeležencev in 2413 prostovoljcev. Letos bodo delavnice potekale v še večjem obsegu, na več kot 300 lokacijah po vsej Sloveniji, in sicer v knjižnicah, šolah in domovih za starejše.
Lanskoletni uspeh pa je projekt ponesel tudi preko naših meja, saj je Simbioz@ dobila izjemno priznanje s strani Evropskega parlamenta, nagrado državljan Evrope.
Spoznavali se bodo s Facebookom in mobilno tehnologijo
Letošnja Simbioz@ pa bo posebna tudi v tem, da bodo vsebino izobraževanja poglobili. Udeleženci se bodo poleg osnov računalnika, interneta in elektronske pošte, spoznali tudi z družbenim omrežjem Facebook in mobilno tehnologijo, je pojasnila vodja projekta Tanja Mozetič.
Dejstvo je, da se evropsko prebivalstvo stara. Organizatorji zato želijo z delavnicami prispevati tudi k višji ravni računalniške pismenosti med starejšimi, saj po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije kar 90 odstotkov prebivalcev, starejših od 65 let, še nikoli ni uporabilo računalnika oziroma interneta, kar je precej nad povprečjem EU.
'Znanje zelo cenijo'
Sodelovanje pri projektu je tudi svojevrstna izkušnja za prostovoljce, med njimi je tudi Žiga Weissbacher, ki bo tudi letos svoje znanje prenašal na starejše. Pravi, da udeleženci vsak nasvet sprejmejo z odprtimi rokami in so zanj neverjetno hvaležni. "Zelo malo je treba, da so veseli, in znanje zelo cenijo. To je zagotovo dalo vsakemu prostovoljcu še večji zagon in voljo do dela," pojasnjuje Žiga.
"Računalniško opismenjevanje starejših je ključno za ohranjanje stika z mlajšimi generacijami in svetom. Uporaba informacijsko-komunikacijskih tehnologij spreminja življenja, olajša komuniciranje in pridobivanje informacij, uporaba spleta pa širi obzorja," pa je poudarila Nataša Goršek Mencin, vodja predstavništva Evropske komisije v Ljubljani.
"Simbioza je primer dobre prakse solidarnosti med generacijami, saj se učijo mladi in starejši," je še dejala Mencinova.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.