Po tem, ko so prejšnji petek ob 70. tednu protestiranja organizirali protest na Triglavu, so petkovi protestniki tam naleteli tudi na premierja Janeza Janšo in ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa. Padlo pa je tudi nekaj težkih besed. Kot pravijo petkovi protestniki, se je tedaj z odzivi različnih političnih akterjev še jasneje pokazal razkorak med ljudstvom na eni in političnimi strankami na drugi strani.
"Stranke so na srečanje z Janezom Janšo na Kredarici v prvih odzivih večinoma spregledale nesprejemljivost in žaljivost izjav Janeza Janše," pravijo. Na današnjem protestu je spregovorila tudi Tea Jarc, aktivistka, ki je med srečanjem na Kredarici nagovorila Janšo in Hojsa. Protestniki so vanju uprli kamere in svetilko ter Janši med drugim očitali, da javnosti ne prisluhne in da se ne požvižga na protestnike. Dodali so, da nima sramu in sočutja ter da je "zdrahar". Žaljivi in provokativni komentarji so leteli tudi na Hojsa.
Kot pojasnjujejo protestniki, je Jarčeva Janši povedala to, na kar protestniki opozarjajo zdaj že 71. teden. V svojem govoru se je odzvala tudi na kritike in grožnje, ki jih je bila deležna ta teden. "Besede, ki jih izrekamo protestnice in protestniki, so ostre in glasne. In verjamemo, da so politikom neprijetne. Ampak to je zato, ker je trenutno stanje v Sloveniji zelo neprijetno večini prebivalk in prebivalcem," so pojasnili protestniki in dodali, da resnica o stanju v Sloveniji "enostavno ni prijetna".
"Če jih politična elita ni pripravljena slišati v vsej svoji brutalni iskrenosti, potem ni zmožna in legitimna zastopati ljudi. In to velja tako za koalicijo kot tudi za opozicijo," so še dejali.
Protestniki obiskali politične stranke in opozorili na 'odkrit nacizem in fašizem'
Protestniki so korakali in kolesarili od stranke do stranke in tako koalicijskim kot tudi opozicijskim političnim predstavnikom želeli pokazati, da se proti podpornikom fašizma in nacizma borijo vsepovsod, "ne glede na nadmorsko višino". Ob tem pa so jih tudi pozvali, naj se "ne samo z besedami, ampak tudi dejanji izrečejo glede podpore neonacistov in Društva za zaščito tradicionalnih vrednot".
Na 71. protestu so tako opozorili na odkrit nacizem in fašizem, ki sta se po njihovih besedah v zadnjem času še okrepila. Društvo za zaščito tradicionalnih vrednot, ki ga vodi Urban Purgar, tudi vodja t. i. rumenih jopičev in direktor NTA, je pred nekaj meseci dobilo status društva v javnem interesu na področju kulture, Purgar pa je pred nekaj tedni na svojem profilu na Twitterju javno napisal "Hitler je heroj". "Minister za kulturo, minister za notranje zadeve in predsednik vlade pa očitno podpirajo, da predsednik 'organizacije v javnem interesu' izraža tovrstna stališča," pravijo protestniki.
Dodali so, da je Purgar prejšnjo soboto objavil še neposredno grožnjo s "pokončanjem" pred domačimi vrati enega vidnejših članov protestniškega gibanja Jaše Jenulla. Protestniki so obsodili vlado, ker se na Purgarjev zapis ni odzvala, ostri pa so bili tudi do članov opozicije. Kot pravijo, je opozicija v povezavi z dogodki na Kredarici zelo jasno podala svoje mnenje. "Očitno gre za dvojne standarde, saj so grožnje na domačem naslovu navadnemu državljanu veliko manj pomembne kot glasno zastavljena legitimna vprašanja izvoljenim predstavnikom ljudstva," pravijo.
Po seji Knovsa ta teden protestniki zahtevajo tudi "razjasnitev povezav med SDS ter neonacističnimi organizacijami in posamezniki, med drugim tudi med t. i. Rumenimi jopiči in Društvom za zaščito tradicionalnih vrednot". Med drugim so zahtevali še, da se omenjenemu društvu nemudoma odvzame status društva v javnem interesu. "Zahtevamo, da se sprožijo vsi ustrezni postopki na ministrstvu za kulturo in da se do omenjene situacije opredelijo vse politične stranke. Molk v tem primeru pomeni očitno odobravanje. Nedelovanje proti neonacističnim stališčem pomeni podpiranje in omogočanje teh stališč," so še prepričani.
KOMENTARJI (581)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.