Evropski poslanci so na današnjem plenarnem zasedanju med drugim glasovali tudi o uporabi solidarnostnega sklada Evropske unije, v katerem je vključena finančna pomoč Sloveniji pri odpravi škode, ki so jo povzročile poplave septembra lani. Slovenija bo v skladu z določbami tako prejela okrog 7,46 milijona evrov.
Mojca Kleva, podpredsednica delegacije Evropskega parlamenta za Južni Kavkaz, je ob tem dejala, "da bo Solidarnostni sklad Evropske unije tako vsaj malo olajšal življenja tistih, ki so jih poplave najbolj prizadele, in omogočil, da se bodo prebivalci postopoma lahko vrnili k normalnemu življenju, začeli znova in pozabili na posledice nesreče".
Slovenska vlada je za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada zaprosila novembra lani zaradi škode ob poplavah med 17. in 20. septembrom lani. Neposredna škoda je bila ocenjena na 251,3 milijona evrov, kar je preseglo mejni znesek za "večje nesreče", ki je za Slovenijo določen na 217,669 milijona evrov ali 0,6 odstotka slovenskega bruto domačega proizvoda. Poplave so po navedbah Evropske komisije, ki je za Slovenijo februarja predlagala 7,46 milijona evrov pomoči, prizadele 137 od 210 občin.
"Evropski parlament je danes jasno pokazal svojo solidarnost do naše države, ki so jo septembra lani hudo prizadele poplave," je v sporočilu poudarila poslanka Tanja Fajon (S&D/SD). Ob tem je izrazila upanje in pričakovanje, da bo pomoč čim prej dosegla najbolj prizadete ljudi, javno infrastrukturo, zasebne domove, kmetijstvo in podjetja v Sloveniji. "Današnje sporočilo je, da je Evropska unija ob naravnih nesrečah vedno pripravljena pomagati državam članicam. Zato v Evropskem parlamentu nikakor ne bomo dovolili, da bi se zaradi nestrinjanja glede financiranja solidarnostnega sklada kakor koli zapletlo pri izplačilu sredstev," je še zapisala.
Izplačilo sredstev bi sicer lahko bilo oteženo, ker se Evropski parlament in Svet EU ne strinjata glede financiranja solidarnostnega sklada. V skladu namreč ni vnaprej predvidenih proračunskih sredstev, temveč se ta po potrebi nakažejo z drugih proračunskih postavk. Svet predlaga, da bi denar vzeli iz Evropskega socialnega sklada, medtem ko se parlament zavzema, da bi v sklad preusmerili del neporabljenih sredstev, ki so bila lani namenjena za energetske projekte, a njihova izvedba zamuja. Evropski poslanci so danes podprli predlog rešitve za financiranje sklada, o čemer bo 11. julija potekal trialog s Svetom EU.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.