Letos se bo v srednje šole vpisalo 78.560 dijakov, samo v prvi letnik jih bo vstopilo 20.872. A to je še julijska številka, ki se bo ob jesenskem roku vpisa še spremenila, pravi državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Mojca Škrinjar in dodaja, da je ta številka vsako leto sicer nižja, kar jih na ministrstvu žalosti. V srednjih šolah, dijaških domovih in višjih strokovnih šolah bo tako 85 zaposlenih postalo tehnološki višek.
Od tega bo na zavodu pristalo 65 učiteljev
Enemu predavatelju, enemu vzgojitelju in 83 učiteljem bo tako po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport prenehalo delovno razmerje iz demografskih razlogov, torej, ker je manj dijakov, in ne, kot je poudarila Škrinjarjeva, na račun združevanja srednjih šol. Od tega naj bi 65 učiteljev postalo presežnih v celoti, kar pomeni, da bodo napoteni na zavod za zaposlovanje, preostali pa bodo dobili novo pogodbo za zaposlitev za krajši delovni čas.
A pri tem je ministrstvo po besedah Škrinjarjeve izdalo navodilo, da naj tudi v osnovnih šolah, ko iščejo nove delavce, ne zaposlijo novih, ampak naj "obremenitve zvišajo do maksimalne mere". Hkrati pa naj pogledajo po vseh šolah, tudi srednjih, če je mogoče zaposliti "presežne" učitelje. V osnovnih šolah naj bi se upokojilo namreč kar 250 učiteljev oziroma zaposlenih. Podatka o morebitnih presežnih delavcih v osnovnih šolah po besedah državne sekretarke ta hip nimajo.
Štrukelj: Brezposlenih učiteljev bo še več
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pa mislijo, da bo število "presežnih" učiteljev v srednjem šolstvu še večje. Kot je povedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, nekateri ravnatelji namreč še zmeraj čakajo na rezultate tretjega vpisnega roka pa tudi na popravne izpite.
Štrukelj se deloma strinja s trditvijo ministrstva za izobraževanje, da so demografski razlogi krivi za izgubo služb učiteljev. "To v veliki meri drži, a ne popolnoma," pravi. V Svizu so namreč po njegovih besedah opozarjali, da bodo nekateri učitelji ostali brez dela tudi zaradi združevanja srednjih šol.
Prav to se je zgodilo v Slovenj Gradcu, pravi Štrukelj, kjer so po njegovih besedah trije učitelji ostali brez dela na račun treh ravnateljev. Ti imajo namreč možnost, da se potem, ko so po združitvi treh srednjih šol v eno izgubili funkcijo ravnatelja, vrnejo nazaj na učiteljsko delovno mesto. "To pomeni, da ne drži zagotovilo ministra za izobraževanje Žige Turka, da zaradi združevanja učitelji ne bodo izgubili dela," je poudaril Štrukelj.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.