Združenje Povezani je zbralo več kot 50.000 podpisov za začetek postopka vpisa pravice do uporabe gotovine v ustavo, s čimer so presegli zahtevani cenzus 30.000 podpisov.
"Državljani smo zaskrbljeni glede različnih izjav bančnikov in politikov glede uvedbe digitalnega denarja in možnosti ukinitve gotovine v prihodnosti, naši poslanci pa lahko z vpisom pravice do uporabe gotovine v naš najvišji pravni akt odpravijo našo zaskrbljenost," je pred stavbo DZ v Ljubljani dejal pobudnik zbiranja podpisov Ivan Jurgec.
Povedal je, da so državljani zaskrbljeni zaradi "morebitnega popolnega nadzora nad vsako transakcijo v finančnem svetu" in da je ljudi strah "napovedane popolne digitalizacije".
Po mnenju združenja je z gotovino enostavno poslovati, številni, tudi starejši ljudje, pa so nanjo čustveno navezani. Prav tako z gotovino ohranjajo anonimnost in zasebnost, menijo. Bistveno se jim zdi, da pri plačevanju z gotovino vrednost bankovca ostaja nespremenjena, pri plačevanju s kartico pa banka vsakič vzame provizijo, s čimer po več transakcijah ves denar ostane banki.
Jurgec je tudi spomnil, da gibanje Zdrava družba, Anton Komat ter mednarodno društvo za varstvo okolja in narave Alpe Adria Green zbirajo podpise za vložitev predloga zakona o prepovedi proizvodnje, prodaje in uporabe glifosata v Sloveniji. Za obravnavo v DZ morajo do 4. januarja 2024 zbrati 5000 podpisov.
Predlog za začetek postopka za spremembo ustave lahko poda 20 poslancev DZ, vlada ali najmanj 30.000 volivcev. O predlogu odloči DZ z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev, določa ustava.
Na ministrstvu za finance sicer pravijo, da uporaba gotovine, kljub razvoju digitalnega bančništva in drugih oblik plačilnih storitev, ni ogrožena. Za dostop do gotovine in obveznost njenega sprejemanja po njihovih navedbah že zdaj obstajajo zadostne pravne podlage.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.