V Sloveniji je bilo aktivnega prebivalstva v letu 2006 približno 60 odstotkov, delovno aktivnih, to so zaposleni in samozaposleni, pa skoraj 56 odstotkov, je zapisano na spletnih straneh državnega statističnega urada.
V zadnjih letih je vse bolj opazen prehod iz proizvodnih v storitvene dejavnosti, kjer ima zaposlitev že več kot polovica delovno aktivnih prebivalcev. Največ, dobra četrtina, jih opravlja delo v predelovalnih dejavnostih, sledi pa dejavnost trgovine, ki zaposluje približno 12 odstotkov delovno aktivnih prebivalcev.
Za Slovenijo je sicer značilna zaposlitev za nedoločen čas in delo za polni delovni čas. Za določen čas je zaposlenih slabih 15 odstotkov delovno aktivnih prebivalcev, skrajšan delovni čas pa opravlja manj kot 10 odstotkov delovno aktivnih prebivalcev. Nedeljsko delo opravlja približno tretjina zaposlenih, opravljajo pa ga povečini moški.
Delovna doba vse daljša
Povprečna starost zaposlenih v Sloveniji je 40 let, moški pa so za odtenek starejši od žensk. Delovna doba se v zadnjih letih podaljšuje, z njo pa tudi starost ob prvi upokojitvi; leta 1996 je bil upokojenec ob prejetju prve pokojnine star v povprečju 55 let in osem mesecev, leta 2006 pa že 58 let in 11 mesecev.
V letu 2006 je bilo sicer v Sloveniji nekaj manj kot 61.000 brezposelnih oseb, podatki pa kažejo, da število brezposelnih oseb upada, in sicer se je število brezposelnih leta 2006 glede na leto 1996 znižalo za skoraj šest odstotkov, kar Slovenijo v primerjavi z ostalimi evropskimi državami uvršča med države z nižjo stopnjo brezposelnosti. Leta 2005 smo tako zabeležili 6,5-odstotno stopnjo brezposelnosti v letu 2006 pa je bila najvišja med mladimi, starimi od 15 do 24 let, in je znašala 13,9 odstotkov.
Po podatkih o višini povprečne plače po spolu je ženska v povprečju zaslužila 93 odstotkov plače moškega. Ženska je tako leta 2004 v povprečju zaslužila skoraj 84 evrov manj kot moški. V primerjavi z ostalimi evropskimi državami je v Sloveniji razlika med plačo moškega in žensko najmanjša; podatki za povprečje 25 evropskih držav namreč kažejo, da ženske zaslužijo v povprečju 25 odstotkov manj od moških.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.