V ljubljanski porodnišnici poskrbijo za okoli dve tretjini najbolj rizičnih novorojenčkov, saj pri nas že 26 let velja pravilo, da nosečnice iz vseh porodnišnic, pri katerih pričakujejo prezgodnji porod, preselijo v ljubljansko porodnišnico. Kljub temu, da so pred kratkim le dobili bivalno enoto, kjer bodo bivale izključno mamice z nedonošenčki, se potrebe po novi opremi nikoli ne končajo. Ena izmed naprav, ki bi jih z veseljem zamenjali, je transportni inkubator, ki se ga drži sloves, da je še iz druge svetovne vojne.
Pediatrinja z oddelka za intenzivno nego in zdravljenje novorojenčkov ljubljanske porodnišnice in predsednica Društva za pomoč prezgodaj rojenim otrokom Lilijana Kornhauser Cerar pravi, da naprava sicer ni dobesedno iz druge svetovne vojne, je pa res, da njen videz več kot izdaja njena častitljiva leta. "Vendar je transportni inkubator, ki se uporablja za prevoz nedonošenčkov od porodne sobe do intenzivne nege, popolnoma varen. Seveda se oziramo po novih, vendar zaenkrat ugotavljamo, da so podobne naprave, ki so trenutno na trgu, ali veliko predrage, a za to ceno ne ponujajo toliko prednosti, cenejše različice pa so nekje na ravni inkubatorja, ki ga že imamo," je razložila.
V Sloveniji se na leto rodi okoli 22.000 otrok, od tega jih je po besedah Kornhauserjeve okoli 7,5 odstotka rojenih občutno prezgodaj. Pri večini prezgodnjih porodov so otroci rojeni med 32. in 37. tednom nosečnosti ter niso tako ogroženi. Veliko tistih, ki so rojeni pred 32. tednom nosečnosti, potrebuje intenzivno zdravljenje, od 180 do 200 novorojenčkov jih ob rojstvu tehta manj kot 1500 gramov. Ti po rojstvu potrebujejo posebne aparature in posebej usposobljeno osebje enote za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov. Najlažja dojenčica, rojena v ljubljanski porodnišnici, je ob rojstvu tehtala 400 gramov. Vsako leto pa skrbijo za otroke, ki so lažji od 500 gramov.

Za napravo okoli 20.000 evrov
"Število prezgodaj rojenih otrok pri nas narašča. K temu prispeva dejstvo, da je v zadnjih letih več porodov, kot jih je bilo pred šestimi ali sedmimi leti, poleg tega pa zdaj preživijo tudi nedonošenčki, ki pred desetimi leti najbrž ne bi," pravi Kornhauserjeva. Poleg tega se z vse višjo starostjo mamic veča tudi število nosečnic, ki imajo kronične bolezni.
Ob večjem številu nedonošenčkov bi v slovenskih porodnišnicah, predvsem v Ljubljani in Mariboru, potrebovali več osebja in novih naprav. A je kupovanje slednjih nikoli zaključen krog, dodaja Kornhauserjeva. "Po približno osmih letih so te naprave že spet zastarele," je povedala.
Veliko naprav – večje porodnišnice potrebujejo predvsem respiratorje in inkubatorje, manjše pa ogrevane postelje, monitorje in lučke za obsevanje otrok z zlatenico – kupujejo s pomočjo donatorjev. "A je teh vse manj," pravi Kornhauserjeva. "Pred leti so bili veliki donatorji DARS in nekatera gradbena podjetja, ki jih zdaj ni več," je povedala.
Na leto v društvu zberejo okoli 40.000 evrov donatorskih sredstev, kar ponavadi zadošča za nakup dveh naprav, a so potrebe večje. Sredstva za nakup medicinske opreme za pomoč nedonošenčkom tako lahko darujete skozi vse leto.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.