Če se odpravljate v tujino, se je vsekakor pametno pozanimati, kakšna je obvezna zimska oprema. Recimo v nekaterih državah je oprema, tako kot v Sloveniji, določena datumsko, v drugih državah pa je potrebna le v primeru zimskih voznih razmer, so zapisali na AMZS.
V Sloveniji je tako določeno, da obvezno zimsko opremo uporabljamo od 15. novembra do 15. marca. In kaj štejemo med obvezno zimsko opremo? Štiri zimske pnevmatike z oznako M+S z minimalno globino profila 3 mm ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila 3 mm in ustrezno velike snežne verige v priboru. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru uporabe letnih pnevmatik snežne verige vsaj za stalno vklopljeno os. Vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3,5 t, morajo imeti zimske pnevmatike vsaj na pogonskih kolesih ali na vseh kolesih letne pnevmatike in ustrezne snežne verige in lopato v priboru. Na priobalnem območju, ki se zaključi na območju Kozina–Kastelec–Podgorje, je dovoljena uporaba tudi samo letnih pnevmatik z minimalno globino profila 3 mm.
Če se odpravljate na pot v Avstrijo, je dobro vedeti, da je treba obvezno zimsko opremo uporabljati od 1. novembra do 15. aprila, in sicer za vozila do 3,5 t le v času zimskih voznih razmer, za težja vozila pa ne glede na vozne razmere. Za vozila do največje dovoljene mase 3,5 t se za zimsko opremo šteje uporaba zimskih pnevmatik z minimalno globino profila 4 mm ali letnih pnevmatik z minimalno globino profila 4 mm in snežnih verig na pogonskih kolesih, so zapisali na AMZS.
Kljub zimskim pnevmatikam pa so v primeru sneženja verige obvezne tudi na vseh višjeležečih cestah, kjer je to posebej označeno s prometnim znakom. Na AMZS pa opozarjajo, da je uporaba snežnih verig dovoljena le v primeru neprekinjenega zglajenega snega ali ledu na vozišču, ne pa tudi v primeru snežne brozge ali delno zasneženega vozišča.
V Italiji je zimska oprema zakonsko določena le na območju doline Aosta, kjer je obvezna od 15. oktobra do 30. aprila. Na vseh ostalih območjih je uporaba zimske opreme obvezna le v primeru zimskih voznih razmer, pravijo na AMZS. Dovoljena je uporaba zimskih pnevmatik ali letnih pnevmatik in snežnih verig.
V BiH je zimska oprema za vsa vozila obvezna od 15. novembra do 15. aprila. Vozila morajo biti opremljena najmanj z zimskimi pnevmatikami na pogonskih kolesih ali z letnimi pnevmatikami in primernimi snežnimi verigami v priboru. Minimalna globina profila pnevmatik je 4 mm, so zapisali na AMZS.
Tudi v Srbiji je uporaba zimske opreme datumsko določena, in sicer od 1. novembra do 1. aprila. Za osebna vozila so to zimske pnevmatike na pogonskih kolesih ali letne pnevmatike in obvezne snežne verige v priboru vozila. Pnevmatike morajo imeti minimalno globino profila 4 mm. Za tovorna vozila je dodatno obvezna še lopata.
Na Češkem velja obvezna uporaba zimske opreme na cestah od 1. novembra do 31. marca, in sicer tam, kjer je tako določeno z znakom z avtomobilom in snežinko. Zimsko opremo vozil do največje dovoljene mase 3,5 t sestavljajo štiri zimske pnevmatike z minimalno 4 mm profila. Zimska oprema vozil nad 3,5 t obsega zimske pnevmatike z minimalno globino profila 6 mm na vseh kolesih oziroma letne pnevmatike in snežne verige. Na AMZS še opozarjajo, da je uporaba snežnih verig dovoljena le v primeru, ko je vozišče popolnoma prekrito s snegom.
Zimska oprema pogojena z zimskimi razmerami
Če se odpravljate v Francijo, morate svoja vozila opremiti z zimsko opremo le v zimskih voznih razmerah oziroma ko je s prometnim znakom označena obvezna uporaba zimske opreme, pravijo na AMZS.
V Švici zimska oprema prav tako ni časovno določena, je pa obvezna v primeru zimskih voznih razmer. Zimska oprema pomeni štiri zimske pnevmatike. Če prometni znak zahteva uporabo snežnih verig, potem to velja za vsa vozila, razen za vozila na štirikolesni pogon.
Na Hrvaškem je obvezna uporaba zimske opreme le v primeru, ko so zimske vozne razmere. Zimsko opremo vozil do največje dovoljene mase 3,5 t sestavljajo štiri zimske pnevmatike ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila 4 mm in snežne verige. Zimska oprema vozil nad 3,5 t obsega zimske pnevmatike vsaj na pogonskih kolesih ali štiri letne pnevmatike in snežne verige na pogonskih kolesih.
Na Madžarskem zimska oprema ni zakonsko določena. V primeru močnejšega sneženja oziroma večje količine snega je obvezna uporaba snežnih verig na pogonskih kolesih. V takih primerih se uporaba snežnih verig zahteva že pri prestopu meje, pravijo na AMZS.
Na Slovaškem so za osebna vozila v primeru zimskih voznih razmer obvezne zimske pnevmatike z oznako M+S z minimalno globino profila 3 mm na vseh kolesih. Dovoljena je tudi uporaba letnih pnevmatik ter snežne verige v dodatni opremi. Za vozila nad 3,5 t je med 15. novembrom in 31. marcem, neodvisno od razmer na cestah, obvezna uporaba zimskih pnevmatik z minimalno globino profila 3 mm na vseh kolesih.
V Nemčiji se za ustrezno zimsko opremo osebnih vozil smatrajo štiri pnevmatike, ki so namenjene vožnji v snegu, to pomeni, da morajo biti opremljene z oznako M+S ali simbolom snežinke. To zajema tako zimske pnevmatike kot tudi celoletne pnevmatike. Uporaba letnih pnevmatik in snežnih verig po zakonu ni primerna. Vozila s štirikolesnim pogonom niso izjema. Za tovorna vozila nad 3,5 t je predpisana uporaba zimskih pnevmatik le na pogonskih oseh.
In kakšne so predpisane kazni?
V Sloveniji je predpisana kazen za neustrezno zimsko opremo osebnih vozil 120 evrov, če pa je zaradi neustrezne opreme promet oviran, se po zakonu voznik kaznuje s 400 evri. V Avstriji je kazen za neupoštevanje predpisa 35 evrov, v primeru povzročitve zastojev pa je lahko tudi do 5000 evrov. V Nemčiji je kazen za neuporabo zimske opreme 40 evrov, v primeru oviranja prometa pa boste odšteli minimalno 80 evrov. Na Hrvaškem pa je recimo kazen za neupoštevanje zakona dobrih 67 evrov. Na Češkem pa boste v primeru neupoštevanja zakona odšteli 80 evrov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.