Slovenija
Oglas

5 korakov, da boste doma zavrgli manj hrane

Ljubljana, 04. 11. 2024 00.15 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Povprečen Slovenec zavrže kar 78 kilogramov hrane letno, od tega je 37 odstotkov še takšne, ki bi jo lahko zaužili. To je vse večji družbeni in okoljski problem, saj s tem, ko zavržemo hrano, mečemo stran tudi vodo in energijo, porabljeno za pridelavo, pa tudi svoj denar. Z nekaj preprostimi spremembami lahko vsakdo pripomore k zmanjšanju količine zavržene hrane in postane okolju bolj prijazen potrošnik. Pred vami je pet korakov za manj zavržene hrane doma.

1. Obroke načrtujte vnaprej

Pripravite tedenski jedilnik, na podlagi tega pa nakupovalni seznam in se ga poskusite med nakupovanjem čim bolj strogo držati. Izognili se boste impulzivnim nakupom in hrana, ki jo boste kupili, bo zagotovo našla mesto v vaši kuhinji – in želodcih. 

Ustrezno shranjevanje živil v hladilniku
Ustrezno shranjevanje živil v hladilniku FOTO: Arhiv ponudnika

2. Živila shranjujte pravilno

Pravilno shranjevanje hrane lahko znatno podaljša njeno življenjsko dobo. Sadje in zelenjavo v hladilniku shranjujte v za to namenjenem predalu, da bosta dlje sveža. V vratih hladilnika shranite maslo, jajca, omake in prelive ter pijačo. Na vrhnjo polico hladilnika sodijo sir, dimljeni izdelki in ostanki pripravljenih jedi. V osrednji del hladilnika shranite mleko in mlečne izdelke, na najnižjo polico pa sveže meso, mesnine, ribe in druge hitreje pokvarljive izdelke. Živila, za katera veste, da jih ne boste pravočasno porabili, zamrznite. 

Z nakupovalnim seznamom do manj presežne hrane doma.
Z nakupovalnim seznamom do manj presežne hrane doma. FOTO: Arhiv ponudnika

3. Na živilih označite datume

Označite, kdaj ste določeno živilo kupili ali pa na vidno mesto izpišite rok uporabnosti. Kasneje kupljene izdelke zlagajte zadaj, tiste, ki jim prej poteče rok uporabnosti, pa spredaj. Načrtovanje obrokov bo lažje in izdelke, ki bi se hitreje pokvarili, boste porabili prej.

4. Ostanke hrane uporabite kreativno

Iz ostankov zelenjave lahko pripravite okusne juhe, polpete, iz ostankov kruha kruhov cmok ali drobtine, iz pire krompirja svaljke ... Na spletu je ogromno receptov, ki vam lahko pomagajo prebiti led, če ste novi v tem. Namig: Neja Gril, s katero sodelujejo pri HOFERju, ima na zalogi kar nekaj receptov za okusne 'reciklirane' obroke.

Neja Gril svetuje, kako iz ostankov jedi pripravimo nove obroke.
Neja Gril svetuje, kako iz ostankov jedi pripravimo nove obroke. FOTO: Arhiv ponudnika

5. Preverite pomen oznake na embalaži

Pogosto v smeteh pristanejo živila, ki so še povsem užitna – velikokrat tudi zaradi slabega poznavanja označenih rokov uporabnosti. Razlikujete med porabiti do in uporabno najmanj do? 

Kot pojasnjujejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije, moramo izdelke z rokom uporabnosti "porabiti do" (recimo sveže meso, ribe in mlečne izdelke ter podobne izdelke iz hladilnika) nujno hraniti tako, kot je navedeno na embalaži, po odprtju pa jih čim prej vrniti v hladilnik, saj se zunaj začnejo hitro kvariti. Po poteku roka izdelek zavržemo, čeprav se nam morda zdi, da je še primeren za uživanje.

"uporabno najmanj do" so označena živila z daljšim rokom uporabe, ki se običajno prodajajo na policah na sobni temperaturi (konzerve, različne moke, kaše, riž, suhe testenine, suho sadje, kompoti, brezalkoholne pijače in napitki, nekateri trdi in poltrdi siri, trajno mleko) ali v zamrzovalnikih (zamrznjeno sadje in zelenjava ter druga, globoko zamrznjena živila). Ti izdelki niso nujno za v smeti, če so bili zaprti, pravilno hranjeni in imajo ustrezen videz, vonj in okus. Pri HOFERju na to svoje kupce dodatno opominjajo z logotipom "Je rok potekel? Pogosto uporabno dlje.", ki ga najdete na izbranih izdelkih HOFERjevih lastnih blagovnih znamk z rokom uporabnosti "Uporabno najmanj do". 

HOFERjeve prodajalke in prodajalci po zaprtju trgovin skrbno pripravijo hrano za donacije.
HOFERjeve prodajalke in prodajalci po zaprtju trgovin skrbno pripravijo hrano za donacije. FOTO: Arhiv ponudnika

Pri HOFERju socialnim organizacijam namenjajo 27.900 evrov

HOFER sicer v okviru lastne iniciative Danes za jutri, ki letos praznuje 10 let, in projekta Hrana na dobri poti že vrsto let skrbi za čim manj odpadne hrane v trgovinah. Optimizirali so sistem naročanja izdelkov in logistični sistem. Izdelke pred potekom roka uporabnosti pocenijo, presežke hrane pa redno donirajo iz vseh 93 trgovin, od tega iz kar dveh tretjin trgovin HOFER vsak dan. Donirajo sadje in zelenjavo, kruh in pekovske izdelke, izdelke suhega, hlajenega in zamrznjenega sortimenta ter jajca. Skupno 'na dobro pot' pošljejo okoli 100 ton hrane mesečno. 

Pri prevzemanju in razdeljevanju hrane pomoči potrebnim HOFER sodeluje z okoli 30 humanitarnimi organizacijami, ki jim je ob svetovnem dnevu hrane namenil donacijo 27.900 evrov za kritje stroškov prevoza in drugih manipulativnih stroškov iz naslova razdeljevanja hrane, doniral pa jim je tudi biorazgradljive vrečke za lažje prenašanje hrane.

 

Naročnik oglasne vsebine je HOFER.