Na slovensko-hrvaško mejo, ki bo z vstopom Slovenije v schengensko območje postala zunanja meja EU, bo ministrstvo za notranje zadeve z začetkom prihodnjega leta premestilo približno 460 policistov, so potrdili na policiji. Večinoma gre za policiste, ki delujejo v policijskih upravah Slovenj Gradec, Nova Gorica in Koper.
Kot je opozoril predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Branko Prah, enega večjih problemov predstavlja vožnja teh policistov tudi na do 200 kilometrov oddaljeno delovno mesto. Za vožnjo do novega delovnega mesta bi po Prahovih besedah policisti, glede na cestne razmere, lahko potrebovali več ur. Tudi če na ministrstvu za te policiste zagotovijo možnost prenočišča, je potrebno upoštevati, da policist opravlja dolžnost od 7. do 17. ure. "Potemtakem ta policist cel teden ne bo v stiku z družino, to pa ni življenjsko in za nas ni sprejemljivo," je dejal Prah.
Do leta 2004 so v policijske vrste sprejeli nekaj policistov za nadzor južne meje, po tem letu pa ni bilo več zaposlovanj niti za nadzor schengenske meje niti za delo v notranjosti države. "To pa predstavlja problem, saj gre letno v pokoj okoli 200 policistov," je dejal predsednik PSS.
Od leta 2004 pa do danes po Prahovih besedah v policijskih vrstah manjka okoli 800 policistov, kar pomeni okoli 200 ljudi manj na leto. "To pa se bo vsekakor čutilo pri kvaliteti varnosti," je poudaril Prah. Na drugi strani pa je izpostavil še dejstvo, da izkušenega policista ne more avtomatsko zamenjati mlajši kolega, saj za učinkovito delo potrebuje vsaj pet let usposabljanja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.