
Polet v vesolje z vesoljskim plovilom Vostok je po 12. aprila 1961 trajal le uro in 48 minut, za prebivalce takratne Sovjetske zveze pa je bila to napoved zmage v tekmi z Združenimi državami Amerike za osvojitev vesolja.
V spomin na ta dogodek je bil 12. april razglašen za praznik, dan kozmonavtike, ki ga vse do današnjih dni v Rusiji obeležujejo mnoge prireditve.

Vse od razpada Sovjetske zveze se ruski vesoljski program sooča s finančnimi težavami, ki jih poskuša reševati s turističnimi poleti in sodelovanjem s tujimi vesoljskimi agencijami.
Aprila 2005 bo z rusko vesoljsko postajo Sojuz na mednarodno vesoljko postajo za teden dni poletel že tretji turist, ameriški poslovnež Gregory Olsen, ki bo za to avanturo odštel približno 20 milijonov dolarjev.

Tesnejše sodelovanje pri vesoljskem programu pa je bila tudi ena od osrednjih tem pogovorov ob nedavnem obisku francoskega predsednika Chiraca v Rusiji. Kljub splošni krizi v državi, še vedno večina Rusov podpira nadaljni razvoj vesoljskega programa. Po nedavnih raziskavah javnega mnenja namreč kar 82 odstotkov prebivalstva meni, da mora Rusija ohraniti status vesoljske velesile.