Ministrstvo za pravosodje je pripravilo belo knjigo o prostorskih pogojih dela slovenskih sodišč. Ob pisanju so ugotovili, da za najemnino sodniških prostorov ministrstvo porabi več kot milijardo tolarjev. Ti pa so v povprečju v zelo slabem stanju in so potrebni temeljite prenove, zato bodo v prihodnjih letih kupili nova zemljišča in prostore.
Po ocenah ministrstva naj bi za najnujnejše investicije za delovanje sodstva do leta 2008 potrebovali vsaj 40 milijard tolarjev.
Za izboljšanje trenutnih razmer ministrstvo načrtuje, da bi določene nepremičnine pridobilo na internem trgu države, torej s prenosom upravljanja z drugih organov javne uprave. Druga možnost je odkup prostorov, ki jih imajo sodišča v najemu in ki pravosodnim organom ustrezajo (ministrstvo navaja Koper, Celje, Maribor, Ptuj, Vrhniko, Jesenice, Brežice, Kamnik, Kočevje in Postojno), tretja možnost pa je nakup in novogradnja sodnih stavb na kritičnih lokacijah, kot so Ljubljana, Nova Gorica, Maribor, Kranj in Trebnje.
Minister za pravosodje Lovro Šturm je ocenil, da je bilo področje prostorskih pogojev dela sodišč v preteklih letih zelo zapostavljeno, kar je podkrepil z navedbo podatkov o višini investicij na tem področju v letih 2000 do 2005. Pravosodno ministrstvo je za investicije v letu 2005 porabilo nekaj čez 700 milijonov tolarjev, v letih od 2000 do 2004 pa v povprečju nekaj čez eno milijardo tolarjev letno.
Najbolj kričeči primeri slabega stanja sodnih stavb pa so po navedbah Šturma na primer na Vrhniki, kjer sodstvo domuje v stavbi iz leta 1550, pa tudi v Ljubljani, Brežicah in Trebnjem, na okrajnih sodiščih v Mariboru, Lendavi, Piranu in Žalcu, ter na okrožnih sodiščih v Murski Soboti in v Slovenj Gradcu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.