Generalni direktor direktorata za upravne notranje zadeve na notranjem ministrstvu Dušan Vučko je povedal, da so v splošnem volilnem imeniku tudi slovenski državljani, ki živijo v zaselkih Bužini, Škodelini in Škrile na levem bregu Dragonje, kar pomeni, da glasujejo kot ostali slovenski državljani s stalnim prebivališčem v Sloveniji. "Kolikor je meni znano, je leta 1998 geodetska uprava vsem tem hišam določila hišne številke Sečovlje in od takrat naprej je to urejeno." Po njegovih navedbah gre za 25 volilnih upravičencev.
Obvestila, kje so vpisani in za katero volišče, bodo volivke in volivci začeli prejemati prihodnji teden. Že v tem tednu pa bodo gospodinjstva dobivala posebno brošuro, ki vsebuje odlok o razpisu referenduma, zakon o arbitražnem sporazumu in še nekatere druge informacije v zvezi z glasovanjem. Konec preteklega tedna so obvestila glede možnosti glasovanja po pošti že poslali v domove za ostarele, pripore in zapore. Zbirajo pa se tudi prijave za glasovanje po pošti iz tujine in na diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije.
Po besedah tajnika Državne volilne komisije Marka Golobiča ima na referendumu pravico glasovati 1.705.000 volivcev. V tujino so obvestila poslali 51.000 izseljencem in za glasovanje po pošti se jih je doslej prijavilo okoli 2000. Poleg njih bodo lahko v tujini glasovali tudi tisti, ki imajo sicer stalno prebivališče v Sloveniji, a so v tujini kot študenti, iz službenih razlogov in podobno. Zahtev slednjih za glasovanje po pošti so prejeli 400 oziroma 300 za glasovanje na veleposlaništvih; čas za prijavo pa je še do 22. maja.
Na voliščih bo delalo 21.000 ljudi
Glede stroškov referenduma Golobič pojasnjuje, da vse pogodbe še niso sklenjene in da DVK dnevno sprejema tudi odločitve, ki imajo finančne posledice. Ocena pa je, da bo referendum z vsemi oblikami glasovanja in stroški volilnih organov ter sodelujočih državnih organov stal 4,3 milijona evrov. In če ne bo kakšnih nepredvidenih dogodkov, bi po njegovem mnenju ta sredstva glede na dosedanje izkušnje morala zadoščati. Na voliščih bo sicer delalo okrog 21.000 ljudi. Vsak od njih dobi 45 evrov, predsedniki volilnih odborov in njihovi namestniki pa 52 evrov.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.