Vlada in sindikati javnega sektorja so po šestih tednih pogajanj ponoči le zbližali stališča in parafirali aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor ter dogovor o odpravi pomanjkljivosti plačnega sistema. Sindikati morajo pred končnim podpisom v sindikalnih vrstah še preveriti podporo dogovorjenemu.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je bila po parafiranju zadovoljna. "V procesu pogajanj smo res popuščali, a vendarle smo preprečili spontani scenarij," je dejala ministrica in ob tem izpostavila, da so s pogajanji predvidene javnofinančne odhodke za izpolnitev vseh dogovorjenih obveznosti do javnih uslužbencev za prihodnje leto zmanjšali za okoli 360 milijonov evrov.
Vodja pogajalske skupine dela sindikatov Janez Posedi je po parafi ocenil, da to "je nek uspeh za socialni dialog. Koliko so posamezne skupine zadovoljne, je pa druga zgodba". Kot je dejal, sindikati glede na danes parafiran dogovor pričakujejo, da bo vlada iz interventnega zakona umaknila del, ki se nanaša na javne uslužbence.
Odpuščanj v naslednjih dveh letih ne bo
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je pogajanja označil kot uspešna. Kot je dejal, so zlasti zadovoljni z nekaterimi določbami v dogovoru, predvsem z zavezo o spreminjanju zakona o kolektivnih pogodbah, z zavezo, da v prihodnjih dveh letih ne bo odpuščanj, in tudi z dogovorom glede višine regresa.
Glede preverjanja podpore članstva sindikatov danes parafiranemu dogovoru je Štrukelj priznal, da bi se zagotovo lahko zapletlo. "Članstvo bo povedalo svoje, vendar je razmislek na relaciji do interventnega zakona, ki je bistveno slabši kot tisto, kar smo dosegli v aneksu in dogovoru," je dejal. Izpostavil je, da so tu pomembne varovalke.
Pojasnil je še, da imajo posamezni sindikati različne poti za preverjanje mandata članstva, v Svizu na primer bo o tem glasovalo celotno članstvo. Po napovedih Štruklja bo to mogoče šele v prihodnjem tednu.
Vlada je med drugim popustila o datumu naslednjega usklajevanja plač javnih uslužbencev. Tretja in četrta četrtina plačnih nesorazmerij bosta odpravljeni 1. oktobra prihodnje leto oz. 1. oktobra 2011. Ena odprava po besedah Pavlinič Krebsove pomeni približno triodstotno povečanje mase denarja za plače v javnem sektorju.
20 evrov višji regres
Poleg tega je vlada sprejela tudi zahtevo sindikatov glede višine regresa za javne uslužbence. Ta bo prihodnje leto za 20 evrov višji in bo znašal 692 evrov za vse javne uslužbence, državni proračun pa bo to zvišanje stalo dodatne štiri milijone evrov, je danes navedla Pavlinič Krebsova.
Eden od pomembnih delov dogovora o odpravi pomanjkljivosti plačnega sistema pa je po besedah ministrice ta, da se v letih 2010 in 2011 sredstva za nagrajevanje delovne uspešnosti zamrznejo. To bo pomenilo dodatnih 80 milijonov evrov prihrankov.
Vlada bo, tako ministrica, v interventnem zakonu zapisala dve danes dogovorjeni okoliščini. In sicer, da se ne izplačuje dveh odstotkov sredstev za redno delovno uspešnost, rešili pa bodo tudi vprašanje omejitve izplačil iz naslova povečanega obsega dela, ki bodo ostala na ravni letošnjega leta. Dinamiko, usklajevanje z inflacijo in vprašanje regresa pa bodo po besedah ministrice rešili z aneksom h kolektivni pogodbi.
Danes so se pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja med drugim še dogovorili, da bo podpis dogovora, ki mora slediti parafiranju, naslednjo sredo. Ministrica je ob tem navedla, da potrebujejo vsaj 16 podpisov sindikatov iz najmanj štirih dejavnosti, da bo ta aneks veljaven. "Upam, da jim bo to uspelo, saj ocenjujem, da z ureditvijo, kot smo jo danes dogovorili s sindikati, ne poslabšujemo položaja javnih uslužbencev kljub krizi in varčujemo tako, kot mora realni sektor," je dejala ministrica po parafiranju.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.