V Vojašnici Ivana Cankarja na Vrhniki je danes potekala slovesnost ob odhodu 20. kontingenta Slovenske vojske na Kosovo. Udeležili so se je premier Borut Pahor, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič in načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alojz Šteiner, ob tem pa vojakom zaželeli srečno pot in uspešno delo.
Pahor je v svojem nagovoru dejal, da se zaveda, da so mednarodne operacije in misije poseben izziv za vsakega posameznika, so pa "tudi velika odgovornost Slovenske vojske in slovenske države". Zato od vsakega posameznika pričakuje "polno pripravljenost, usposobljenost in motiviranost za delo, kajti v vaše roke smo položili mednarodni ugled naše države in njeno verodostojnost v skrbi za mednarodni mir in varnost".

"Vsako jutro na Kosovu, ko boste stali ob slovenski zastavi in slovenski himni v pozdrav, se zavedajte, da ste del države, ki z vsakim svojim dejanjem odgovorno prispeva k miru in stabilnosti kosovske družbe," je dejal.
Predsednik vlade je izrazil tudi prepričanje, da je za uspešno delo v mirovnih operacijah potreben celovit pristop, v katerem poleg SV sodelujejo tudi civilni strokovnjaki iz različnih vladnih služb in resorjev, policije in nevladnih organizacij. Zato, kot je dejal, podpira prizadevanja za oblikovanje celostne strategije sodelovanja Slovenije v mednarodnih operacijah in misijah.
Nujno se mu tudi zdi, da vsak, ki v imenu Slovenije prispeva k mednarodnemu miru in varnosti, čuti politično podporo države. "Zavedati se namreč moramo, da je pri delovanju v tujini vsakdo, še prav posebej pa slovenski vojak, bolj izpostavljen in ogrožen, če ne bo užival dovolj domače podpore," je dejal in dodal, da k tej podpori šteje tudi ustrezno opremo za vojake, policiste in reševalce.
Glavna naloga bo zagotavljanje varnosti
Slovenska vojska bo tako prvič sodelovala tudi s pripadniki prostovoljne pogodbene rezerve, ki bodo delovali v okviru bojne skupine Sokol. V tej skupini, ki bo šestmesečno misijo v mednarodnih silah Kfor na Kosovu prevzela 1. septembra, bo 335 pripadnic in pripadnikov, 50 pa jih bo delovalo kot podpora bataljonski skupini ter v mednarodnih poveljstvih Kforja. Glavna naloga slovenskih vojakov bo zagotavljanje varnega okolja.
Pod operativnim poveljevanjem slovenske bojne skupine Sokol, ki jo bo vodil podpolkovnik Igor Strojin, bosta tudi četi madžarske in italijanske vojske. V bojni skupini Sokol bo 609 pripadnikov slovenske, italijanske in madžarske vojske, delovali bodo v občinah Istok in Klina, nastanjeni pa bodo v vojaški bazi v Peći, so še sporočili z ministrstva za obrambo.
Leta 2010 zmanjšanje števila pripadnikov
Od prve napotitve pripadnikov SV na Kosovo januarja 2000 je sicer v tej državi delovalo že okoli 1900 pripadnic in pripadnikov SV, trenutno pa jih je tam 381. Ob tem je obrambna ministrica Ljubica Jelušič povedala, da zveza Nato v letu 2010 na Kosovu načrtuje zmanjšanje števila svojih pripadnikov, enako pa bo po njenih besedah verjetno naredila tudi Slovenija.

Leto 2010 bo po njenih besedah pomenilo "prelomnico v prihodnjem sodelovanju Slovenije v mednarodnih misijah". "Po pravilih zveze Nato mora imeti namreč država članica osem odstotkov svojih sil razporejenih v mednarodnih operacijah ali v oblikah, ki so pripravljene za odhod v tujino. In teh osem odstotkov bomo morali zagotoviti tudi mi," je dejala in dodala, da je Slovenija trenutno blizu tega odstotka.
O tem, kam bo Slovenija v prihodnje usmerila svoje sile, bodo po njenih besedah sicer "razmišljali na vladi, saj je to odvisno od zunanje politike te države", povedala pa je, da Slovenija skupnega števila svojih pripadnikov v mirovnih operacijah ne namerava povečevati. Glede misij je sicer Slovenija po njenih besedah zainteresirana tudi za misije Združenih narodov.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.