Poslanka PS Barbara Žgajner Tavš še meni, da je enostranska prekinitev pogodb s policijskima sindikatoma, ki jo je generalnemu direktorju policije Janku Goršku naročil Gorenak, več kot očitno kaznovanje policistov zaradi njihove stavke, kar je po njenem mnenju nedopustno.
Notranji minister pa je očitke zavrnil. O prekinitvi pogodb s policijskima sindikatoma je spet pojasnil, da sta policijska sindikata v letu 2011 za sindikalno dejavnost porabila več kot 60.000 ur. Glede na seštevek ur to pomeni, da je 32 policistov 365 dni lanskega leta delalo samo za sindikat. Za denar, namenjen plačilu teh ur, pa bi policija lahko nabavila 48 vozil.
Gorenak: 650 evrov ni povprečna plača policista
Notranji minister se je dotaknil tudi podatkov o plačah policistov, ki krožijo v javnosti. Poudaril je, da je policijsko delo vredno veliko več, kot kažejo številke, in da je včasih neprecenljivo. Potrdil je tudi, da nekateri policisti dobijo le 650 evrov, a gre v teh primerih ali za plačo policista začetnika brez kakršnih koli dodatkov ali za policista v bolniškem staležu. Povprečna neto izplačila pa so višja, je povedal minister.
Minister je ob tem zavrnil tudi očitke o pomanjkanju socialnega dialoga. Zatrdil je, da se s sindikalisti pogovarja in da se tudi v marsičem strinjajo, denimo o potrebi po izboljšanju kadrovskega stanja. Zato je napovedal, da si bo ob obravnavi proračunov za prihodnja leta prizadeval, da bi v policiji spet zaposlovali.
Predsednika policijskih sindikatov, ki sta bila tudi vabljena na sejo odbora, pa sta izpostavila, da sindikate moti predvsem, da odpoved pogodb za sindikalno dejavnost sovpada s stavko policistov, ki pa ni uperjena proti ministru.
Predsednika sindikatov Radivoj Uroševič in Zoran Petrovič sta povedala tudi, da so se sindikati pripravljeni pogajati o spremembah pogodb in določb o koriščenju ur za sindikalno dejavnost.
Tako v odvetniški družbi Kanduti, Kocijan, Zidanski, ki zastopa Sindikat policistov Slovenije, kot pravnik Rajko Pirnat pa menijo, da odpoved sindikalnih pogodb, ki jih je policija posredovala sindikatoma, nima pravnih učinkov. Pirnat je namreč pojasnil, da kolektivne pogodbe, sklenjene za določen čas, kot je tudi pogodba za sindikalno dejavnost, ni mogoče predčasno odpovedati. Razlog za prekinitev bi sicer lahko bile bistveno spremenjene okoliščine, a je vrhovno sodišče že večkrat odločilo, da gospodarska stiska ne more biti sama po sebi razlog za prekinitev pogodbe.
Da odpoved pogodb nima pravnega učinka, je na odboru dejal tudi direktor policije Janko Goršek. Sam predlaga, da se v naslednjih dneh pogajajo in najdejo kompromisno rešitev glede na to, da sta oba sindikata že pristala na to, da se odpovesta delu ur za sindikalno dejavnost.
Izhodišče Sindikata policistov Slovenije, zapisano v dopisu policiji, pa je, da se v novi pogodbi za 40 odstotkov zmanjša dogovorjen fond ur za sindikalno dejavnost. "Ta presežek ur naj se nameni za najbolj obremenjene delavce v policiji v obliki dodatnih prostih dni. Obremenjene delavce lahko izbere delodajalec sam, po predhodnem mnenju sindikata," piše v dopisu odvetniške družbe.
Od policije pričakujejo njihov predlog sprememb v primernem času. Če v razumnem času ne pride do sporazuma, bodo predlagali izdajo začasne odredbe, s katero bodo sodišču predlagali, da zadrži učinke odpovedi pogodbe.
Policisti bodo še stavkali, a ne na škodo ljudi
Stavka policistov se medtem nadaljuje, s tem pa se pojavlja tudi vprašanje, kako bodo državljani občutili poostreno stavko policistov v času praznikov, zlasti na mejnih prehodih.
Generalni direktor policije Janko Goršek je poudaril, da bo policija v državi opravljala vse svoje naloge, ki jih državljani od njih pričakujejo in jih mora opravljati po zakonu.
Meni pa, da lahko v prihajajočih dneh zaradi praznikov pričakujemo gnečo na mejnih prehodih, posebno budno pa bodo po njegovih besedah spremljali, ali bo prihajalo do večjih zastojev, ki ne bodo povezani z normalno frekvenco prometa. Ob tem poudarja, da je Slovenija v skladu s schengenskim zakonikom dolžna zagotavljati pretočnost na mejnih prehodih.
Goršek si sicer zelo težko predstavlja zaostrovanje stavke policistov v prihodnje tako, da ne bi prišli do spodnje mejne točke, ko posegamo v 84. člen zakona o policiji, ki določa naloge, ki so jih policisti dolžni opravljati med stavko. Goršek upa, da bodo tudi sindikati razumeli, da lahko v takem primeru policiste, ki bodo prestopili to mejo, doletijo tudi disciplinski in kazenski ukrepi.
Petrovič pa opozarja, da niti približno še niso začeli izvajati tistih ukrepov, ki so jim na voljo. Ali jih bodo, pa da je odvisno od dogovora. "V našem interesu je, da ta spor čim prej rešimo v korist policistom in zaposlenim v policiji ter državljanom," je dejal.
KOMENTARJI (363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.