Kot je razsodilo sodišče, bo morala Slovenija tožniku zato plačati 3000 evrov odškodnine in 700 sodnih stroškov, so objavili na spletni strani sodišča v Strasbourgu.
Slovenija je s predolgimi sodnimi postopki kršila 6. člen Evropske konvencije o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki sicer govori o pravici do poštenega sojenja v razumnem roku, je objavilo sodišče na svoji spletni strani. Naša država je kršila tudi 13. člen, ki določa pravico do učinkovitega pravnega varstva pred domačimi sodišči.
Slovenija mora naloženo ji denarno odškodnino plačati v treh mesecih po pravnomočnosti razsodbe. Sodišče se je pri odločanju v danes objavljeni razsodbi tako kot doslej zgledovalo po prvem vsebinskem primeru, primeru Franja Lukende, v katerem je zaradi sodnih zaostankov prvič razsodilo proti Sloveniji.
Sodišče je v primeru Lukenda 6. oktobra 2005 razsodilo, da mu mora Slovenija zaradi sodnih zaostankov izplačati odškodnino za negmotno škodo v višini 3200 evrov in 965 evrov za sodne stroške. Takrat je tudi zapisalo, da zaradi nenehnega kopičenja nerešenih primerov na slovenskih sodiščih meni, da so predolgi sodni postopki v Sloveniji velika težava. Podobnih tožb naj bi bilo na sodišču v Strasbourgu še več sto.
Slovenija je zatem oblikovala t.i. projekt Lukenda, katerega cilj je odprava sodnih zaostankov do konca leta 2010.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.