V Slovenijo je prispelo 300.000 zaščitnih mask, ki sta jih Sloveniji zagotovili fundaciji spletnega trgovskega velikana Alibabe in fundacije lastnika Alibabe Jacka Maja. Prevoz zaščitnih mask v Slovenijo je doniralo podjetje Intereuropa.
Zaščitne maske je Sloveniji priskrbel predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin, ki je velik prijatelj ustanovitelja Alibabe. Kot je dejal Čeferin, je poklical svojega prijatelja in mu pojasnil, da imamo problem.
"S tem se bo še nekoliko razbremenil pritisk na zdravstveni sistem, to bo dodatno olajšanje," je ob prevzemu povedal obrambni minister Matej Tonin. Minister se je posebej zahvalil Čeferinu, fundacijam, ki so donacijo omogočile, pa tudi transportnemu podjetju, ki je prevoz opravilo brezplačno.
Poudaril je, da dnevno dobivajo informacije o potrebah zdravstvenega sistema. "Dnevno naši logisti po vsej Sloveniji razvažajo najnujnejšo opremo," je pojasnil. Kot je dodal, vsak dan dobijo tudi poročilo, koliko opreme je prišlo v njihova skladišča in koliko robe je bilo izdane.
Skupaj s četrtkovo donacijo bi tako imeli 800.000 zaščitnih mask, a je številka že padla, saj jih sproti delijo zdravstvenim zavodom, ki jih najbolj potrebujejo, je povedal minister.
Povedal je še, da je bil v stiku tudi z generalnim direktorjem Slovenskih železnic Dušanom Mesom, ki je napovedal dodatno donacijo 100.000 kirurških mask. Prav tako se je obrambni minister ponovno zahvalil tudi gospodarski in obrtni zbornici, ki nameravata angažirati svoje člane pri zagotavljanju zaščitne opreme.
Že v četrtek je Civilna zaščita začela deliti zaščitno opremo iz paketa, v katerem je prispelo 413.000 navadnih kirurških mask. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je poudaril, da bodo te zaščitne maske za zdaj namenjene izključno zdravstvenim ustanovam, torej bolnišnicam, domovom za starejše, morda jih bo nekaj lahko šlo tudi v lekarne.
Potrebe po zaščitnih maskah so tudi v drugih organizacijah, ki pa bodo očitno morale nanje še počakati. Občine morajo danes regijskim štabom posredovati potrebe po zaščitnih sredstvih, predvsem za zaposlene v organizacijah, ki so velikega javnega pomena, kot so delavci v energetiki in komunali, dodaten seznam pa naj bi bil namenjen potrebam trgovin in podjetij.
Na pošiljko 1,5 milijona mask še vedno čakamo
Za zdaj pa še ni znana usoda 1,5 milijona mask, ki naj bi v sredo prispela na letališče v nemškem Hamburgu. V poizvedovanje je država vključila diplomatsko-konzularno predstavništvo v Berlinu, zelo se je angažiral še veleposlanik Franc But.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek računa, da bodo kljub težavam v logistiki med posameznimi državami uspeli uresničiti zastavljeno, da bodo zaščitno opremo lahko zagotovili tako zdravstvenim delavcem kot v nadaljevanju ostalim javnim službam in gospodarstvu. V podjetjih se sicer tudi sami po svojih močeh oskrbujejo s temi sredstvi, s šivanjem zaščitnih mask pa so začeli že v nekaterih zdravstvenih ustanovah.
V kidričevskem podjetju Boxmark naj bi s proizvodnjo mask izključno za državo začeli v ponedeljek, prve bi dobavili v torek, dnevno pa naj bi jih naredili med 40.000 in 45.000. Zaščitne maske pa bo začelo šivati tudi celjsko podjetje Prevent&Deloza, ki se ukvarja z izdelavo zaščitnih oblačil. V prihodnjih petih tednih naj bi predvidoma proizvedli vsaj 300.000 pralnih obraznih mask, ki ščitijo pred okužbami z virusi in bakterijami.
V Kranju že zagotovili zaščitne maske
Iz Mestne občine Kranj so sporočili, da so uspeli kljub vsesplošnemu pomanjkanju zaščitne opreme priskrbeti zaščitne maske iz lokalne proizvodnje. Najprej bodo zaščitne maske razdelili tistim, ki so trenutno najbolj izpostavljeni tveganju za okužbo s koronavirusom: enotam civilne zaščite, ključnim uslužbencem MOK, ki delujejo na terenu, prostovoljcem, ki pomagajo pri varstvu otrok ter pri dobavi prehrambenih paketov starejšim in tistim v samoizolaciji. Dobili pa jih bodo tudi tisti, ki delajo v zavetišču za brezdomce in razdelilnici hrane, ter prodajalke Mercatorja, ki polnijo škatle z nujnimi osnovnimi živili za občane MOK, ki sami ne morejo po hrano.
Na MOK zbirajo tudi potrebe po zaščitni opremi do tega upravičenih kranjskih podjetij. Zaenkrat se je oglasilo približno 30 podjetij, ki bi skupno potrebovala okoli 30 tisoč zaščitnih mask za svoje zaposlene. Prejela jih bodo, ko bodo na voljo oziroma jih bo država dobavila.
V Krškem zaščitne opreme akutno primanjkuje
V Mestni občini Novo mesto so zaščitno opremo za zajezitev okužbe z novim koronavirusom najbolj vitalno potrebnim službam zadnjič razdelili v začetku tedna. Več je od Uprave RS za zaščito in reševanje, ki so ji sporočili dodatne potrebe, pričakujejo prihodnje dni. Pričakujejo jo tudi v Občini Krško, kjer te opreme zadnje dni akutno primanjkuje. Krški župan Miran Stanko je navedel, da so sicer nekaj malega zaščitnih sredstev, vendar ne dovolj, dobili v četrtek. Več opreme pričakujejo prihodnje dni. Po podatkih občinskega predstavnika za zaščito in reševanje Aleša Benjeta dnevno brez podjetij in zdravstva potrebujejo nekaj več kot 1500 zaščitnih mask, nekaj več kot 1400 parov zaščitnih rokavic, približno 120 zaščitnih očal, zaščitne predpasnike, 20 zaščitnih kombinezonov in 10 litrov razkužila.
Podobno kot drugje po državi je stanje z zaščitno opremo kritično v Občini Kočevje. "Pripravljamo seznam potrebne opreme za normalno delovanje vseh upravičencev. Razen manjše dostave, ki zadostuje za dan ali dva, drugega še nismo prejeli. Vse upravičene službe smo sicer doslej lahko organizirali in delujejo," so pristavili in povzeli, da od uprave za zaščito in reševanje pričakujejo tehtno pomoč.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.