Še lani so se aluminijaste konstrukcije brez prestanka selile iz kraja v kraj in pod seboj gostile največje glasbene zvezde, danes je realnost popolnoma drugačna, pripovedujeta dva od številnih ponudnikov koncertne opreme pri nas. "Mi smo na to bolezen tako vezani, ker se ne sme nič delati. Dogodkov ni, ljudje se ne smejo združevati v takih skupinah. Nam so dobesedno prepovedali delati," razlaga Martin Cvetko, direktor podjetja Prozvok. "Poleti nismo nič delali. V preteklosti smo delali za zelo velike festivale, največje v nekdanji Jugoslaviji. Vsi so odpadli," pa pripoveduje Dejan Žura, direktor podjetja DB Team.
Zaradi varnostnih ukrepov je poleg glasbenih festivalov letos odpadla tudi večina sejmov in kongresov, torej prav tistih dogodkov, ki takšnim podjetjem predstavljajo najpomembnejši vir prihodkov. "V poletnem času smo naredili samo 15 do 20 odstotkov lanske realizacije," pove Cvetko. Dogodki z omejenim številom pa ne zadoščajo za preživetje in obstoj podjetja. "Majhni dogodki so ravno toliko, da imajo ljudje za kruh," pa opozarja Dejan Žura.
In tudi po takih dogodkih povpraševanja ni veliko, zato je direktor Prozvoka še toliko bolj zaskrbljen. "Ta trenutek dobimo en mail na teden ali dva za kakšno povpraševanje. Od 10., 15. septembra pa nimamo niti enega povpraševanja. Ne vemo nič."
S strahom zato pogledujejo proti zimi in vlado pozivajo, naj jim pomaga, če ne gre drugače, vsaj s podaljšanjem subvencioniranega čakanja na delo, na kar so pristojnega ministra včeraj pozvali tudi v Obrtno-podjetniški zbornici: "Vlada lahko na jutrišnji seji sprejme sklep, da se ta ukrep čakanja na delo podaljša do konca septembra, seveda naš predlog je, da se podaljša do konca leta, ker še vedno 25.000 ljudi čaka na delo."
Če ukrepa ali kakšne druge pomoči ne bo, bomo v roku pol leta vsi pristali na Zavodu za zaposlovanje, pa za konec še opozarjajo ponudniki prireditvene opreme.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.