Ne predstavljam si kako to uspe mojim kolegicam, ki imajo družine, pravi. Zato resno razmišlja, da bi odšel v tujino. Tam imajo bolničarji od 1200 do 1500 evrov plače, pravi. "Primerjamo se z neko Nemčijo, Avstrijo in z ostalimi evropskimi državami, ampak plače so pa še vedno balkanske," je razočaran David.
Nemčija je na primer prav lani uvedla minimalno bruto urno postavko, in sicer 8,5 evra na uro. In podobno želimo tudi mi, pozivajo sindikati, ki so že začeli z zbiranjem podpisov, da se minimalna plača zamenja z minimalno bruto postavko in sicer s 5 evri na uro. "To imajo v tujini tako narejeno, prav bi bilo, da bi bilo tako tudi prti nas," pravi Jelka Mlakar s Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije. S tem bi bilo vsem delavcem zagotovljena pravičnejša minimalna plača.
Lani je sindikatom sicer resda uspelo, da se dodatki v kvoto minimalne plače ne štejejo. A kljub temu zakon ne določa višine dodatkov. In lahko se zgodi, da je recimo dodatek na nočno delo ali v nedeljo le en cent, delavci pa zakonito dobijo plačo le 313 evrov za 174 ur dela na mesec. "Najlepše je krasti denar, ne ga pa namenjat v prave roke," pravi David. Podpise za predlog zakona bodo sindikati zbirali vse do 24.marca.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.