
Ustavno sodišče je razveljavilo sodbi mariborskega višjega sodišča iz leta 2014 in okrožnega sodišča v Mariboru iz leta 2013 v delu, ki se nanašata na zavrnitev tožbenega zahtevka zakoncev Franje in Ivana Šilih zoper Splošno bolnišnico Slovenj Gradec zaradi smrti njunega sina Gregorja pred 23 leti. Okrožno sodišče v Mariboru bo moralo o zadevi odločati na novo, ob tem pa zaslišati izvedenca, ki ga v prvem postopku kljub zahtevi zakoncev ni. Pritožbo Šilihovih na zavrnitev tožbenega zahtevka zoper dežurno zdravnico pa je ustavno sodišče zavrnilo.
Šilihova sta izrazila zadovoljstvo nad odločitvijo ustavnega sodišča, ob tem pa spomnila, da se njun primer na slovenskih sodiščih "valja že dolgih 23 let".
Umrl zaradi zdravniške napake?
Dvajsetletnega Gregorja Šiliha so 3. maja 1993 pripeljali v slovenjegraško bolnišnico zaradi zaradi znakov alergije. Dežurna zdravnica mu je brez predhodnih preiskav vbrizgala dve različni učinkovini, po katerih je doživel anafilaktični šok, padel v komo in nekaj dni kasneje umrl v ljubljanskem kliničnem centru. Njegova starša Franja in Ivan Šilih sta še istega leta zaradi zdravniške malomarnosti ovadila zdravnico, a je bila ovadba zaradi pomanjkanja dokazov zavrnjena.
V sledečih letih sta Šilihova, tudi po tem, ko je za Slovenijo začela veljati evropska konvencija o človekovih pravicah, pravico iskala tako v civilnih kot tudi kazenskih postopkih, vendar sta bila neuspešna. Kazenski postopek je bil zaradi pomanjkanja dokazov zaustavljen 18. oktobra 2000, 25. avgusta 2006 pa je bila zavrnjena tudi civilna tožba proti bolnišnici in zdravnici.
Maja 2001 sta se obrnila še na sodišče v Strasbourgu in tožila Slovenijo zaradi neučinkovitosti pravosodnega sistema pri ugotavljanju odgovornosti za smrt njunega sina. Omenjeno sodišče je leta 2007 presodilo, da je Slovenija v tem primeru kršila drugi člen Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (pravica do življenja). Dve leti kasneje je še veliki senat Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu potrdil razsodbo sodišča na nižji stopnji v tem primeru.
Sodišče mora znova odločati o tožbenem zahtevku
Ustavno sodišče je razveljavilo sodbo Višjega sodišča in sodbo sodišča prve stopnje v delu, ki se nanaša na zavrnitev tožbenega zahtevka zoper prvo toženo stranko Splošno bolnišnico Slovenj Gradec in zadevo v tem delu vrnilo sodišču prve stopnje v novo odločanje. Zavrnilo pa je pritožbo Šilihovih na zavrnitev njihovega tožbenega zahtevka zoper dežurno zdravnico.
Šilihova sta v današnjem sporočilu za medije izrazila zadovoljstvo nad odločitvijo ustavnega sodišča, ob tem pa spomnila, da se njun primer na slovenskih sodiščih "valja že dolgih 23 let".
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.