Slovenija

22. junija dva referenduma?

Ljubljana, 23. 04. 2008 18.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

SD, LDS, Zares, Lipa in DeSUS predlagajo referendum o ukinitvi Kosove komisije. Izpeljali bi ga skupaj s tistim o pokrajinah.

Opozicija predlaga, da se komisija ukine šele s koncem mandata, to je aprila 2010, a ta predlog najbrž ne bo sprejet. Vlada bi jo ukinila s 1. januarjem 2009.
Opozicija predlaga, da se komisija ukine šele s koncem mandata, to je aprila 2010, a ta predlog najbrž ne bo sprejet. Vlada bi jo ukinila s 1. januarjem 2009. FOTO: Dare Čekeliš
DeSUS je edina vladna stranka, ki razpis referenduma podpira, medtem ko iz vrst opozicija le SNS temu nasprotuje.

V poslanskih skupinah SD, LDS, Zares, Lipa in DeSUS so začeli postopke za razpis posvetovalnega referenduma o ukinitvi protikorupcijske komisije. O tem naj se volivci izrečejo istočasno kot o pokrajinah, torej 22. junija, predlagajo. Vendar pa bodo morali poslanci o tem odločati na izredni seji, saj so roke za uvrstitev na redno že zamudili. Potrebne večine še nimajo. Sicer pa naj bi se o tem že na ponedeljkovem sestanku dogovorili trije predsedniki opozicijskih strank: Borut Pahor, Katarina Kresal in Gregor Golobič.

Opozicija odločno v bran Kosovi komisiji

Kot je po današnjem "tajnem" sestanku predstavnikov poslanskih skupin pojasnil vodja poslancev SD Miran Potrč, pričakujejo posluh državnega zbora. Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč je izpostavil, da se je že na torkovem zasedanju izkazalo, da koalicijski zakon "nima velike možnosti, da bo sprejet". "Prepreka" zakonu pa je po njegovih besedah lahko tudi državni svet ali naknadni zakonodajni referendum, "ki ga ne bo mogoče preprečiti tako kot posvetovalnega".

"Če bo razpisan že en posvetovalni referendum, zakaj ne bi za ceno enega referenduma dobili odgovore na več vprašanj," meni vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik, ki ocenjuje, da bi bila ukinitev komisije za preprečevanje korupcije slaba za Slovenijo. Podobno stališče zagovarja Barbara Žgajner Tavš, vodja poslanske skupine Lipe. Ukinitev komisije bi pomenila ukinitev nadzora nad korupcijo in tudi ukinitev boja proti korupciji samega, je prepričana.

Najbolj presenetljiva pa je podpora DeSUS, ki se kot edina koalicijska stranka zavzema za ohranitev protikorupcijske komisije pod vodstvom Draga Kosa.

Večina koalicije proti referendumu

Komisija je neučinkovita, mi imamo boljše načine za boj proti korupciji, trdi koalicija.
Komisija je neučinkovita, mi imamo boljše načine za boj proti korupciji, trdi koalicija. FOTO: Reuters
V tem mandatu smo očitno našli učinkovit odgovor na boj proti korupciji, saj so se zelo usposobili preiskovalni organi in državno tožilstvo. Jože Tanko, SDS

V NSi ocenjujejo, da referendum ni potreben. Sedanja protikorupcijska komisija v tem mandatu ni imela kakšnih večjih dosežkov, kar je tudi logično, saj nima nobenih posebnih pooblastil, ki bi ji omogočala bolj učinkovito in resno delo, meni njihov poslanec Drago Koren.

Še bolj oster je bil do protikorupcijske komisije vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. "Kosova komisija ima le deklarativno vlogo in služi politični diskreditaciji vidnih predstavnikov trenutne koalicije," je prepričan. To je po njegovem mnenju eden od odgovorov na to, zakaj se opozicija tako bori zanjo. Drugi pa je, da poskuša opozicija ublažiti napako, ki jo je storila, ker ni podprla pokrajinske zakonodaje. Ta je eden ključnih razvojnih projektov Slovenije, a opozicija se mu je odrekla, je sklenil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pahor?ek
24. 04. 2008 11.49
Najbolj smešna je izjava opozicije, ki glede referenduma o pokrajinah vladi JJ očita, da zapravlja davkoplačevalski denar in da gre za predvolilne točke. V primeru Kosa in njegove komisije pa nekako pozabi na davkoplačevalski denar. Kdo zdaj koga vleče za nos? Vlada ali opozicija? Vse kaže, da opozicija vleče za nos državljanke in državljane RS! V prid temu govori dejstvo, da so pokrajine nujno potrebne za enakomeren razvoj RS, opzocija pa ji nasprtouje; med tem, ko je Kos nastavljen s strani opozicije, da zakriva korupcijo, ki so jo zganjali v času njihove vladavine; zdaj pa se na vse pretege trudijo, da bi ga zadržali na poziciji. Saj koristi od njega imajo veliko, toliko, da davkoplačevalski denar ni težava. Torej, zaključimo lahko, da so levičarji oz. sedanja opozicija (Pahor, Golobič itd.) veliki oportunisti, ki se obračajo glede na trenutno situacijo.
mrhe2003
23. 04. 2008 23.13
Strinjam se z referendumom o pokrajinah, odločno pa nasprotujem referendumu o Kosovi komisiji. Prvi referendum bo odločilno vplival na razvoj regij, posledično na življenjski standard tamkajšnjih prebivalcev; drugi pa ne bo rešil nobenega vprašanja. Tako ali drugače ta komisija deluje po diktatu, ukvarja se z malimi stvarmi, velikih pa zaradi različnih pritiskov ne upa načeti ... Prav je, da so delo v svoje roke vzele institucije, ki so se v zadnjih letih osvobodile (po Mencingerjevo) rdečih direktorjev in še bolj rdečih kadrov. To so policija, sodstvo, tožilstvo. To so institucije, ki jih imamo in morajo delati. Danes delajo, včeraj pa se je zdelo, kot da jih nismo imeli.
791982
23. 04. 2008 20.07
Nehajte barabe! Nimate kaj drugega počet v pralamentu, kot da gonite nepotrebne stvari! Samo naš denar hočete! Ja vam je lahko ker ga imate na pretek, mi pa moramo živeti s 400 evri na mesec!!!! Sramota alovenska!!!!
strelka23
23. 04. 2008 19.18
Oba referenduma sta brez vezno zapravljanje našega denarja.