V poslanskih skupinah SD, LDS, Zares, Lipa in DeSUS so začeli postopke za razpis posvetovalnega referenduma o ukinitvi protikorupcijske komisije. O tem naj se volivci izrečejo istočasno kot o pokrajinah, torej 22. junija, predlagajo. Vendar pa bodo morali poslanci o tem odločati na izredni seji, saj so roke za uvrstitev na redno že zamudili. Potrebne večine še nimajo. Sicer pa naj bi se o tem že na ponedeljkovem sestanku dogovorili trije predsedniki opozicijskih strank: Borut Pahor, Katarina Kresal in Gregor Golobič.
Opozicija odločno v bran Kosovi komisiji
Kot je po današnjem "tajnem" sestanku predstavnikov poslanskih skupin pojasnil vodja poslancev SD Miran Potrč, pričakujejo posluh državnega zbora. Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč je izpostavil, da se je že na torkovem zasedanju izkazalo, da koalicijski zakon "nima velike možnosti, da bo sprejet". "Prepreka" zakonu pa je po njegovih besedah lahko tudi državni svet ali naknadni zakonodajni referendum, "ki ga ne bo mogoče preprečiti tako kot posvetovalnega".
"Če bo razpisan že en posvetovalni referendum, zakaj ne bi za ceno enega referenduma dobili odgovore na več vprašanj," meni vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik, ki ocenjuje, da bi bila ukinitev komisije za preprečevanje korupcije slaba za Slovenijo. Podobno stališče zagovarja Barbara Žgajner Tavš, vodja poslanske skupine Lipe. Ukinitev komisije bi pomenila ukinitev nadzora nad korupcijo in tudi ukinitev boja proti korupciji samega, je prepričana.
Najbolj presenetljiva pa je podpora DeSUS, ki se kot edina koalicijska stranka zavzema za ohranitev protikorupcijske komisije pod vodstvom Draga Kosa.
Večina koalicije proti referendumu
V NSi ocenjujejo, da referendum ni potreben. Sedanja protikorupcijska komisija v tem mandatu ni imela kakšnih večjih dosežkov, kar je tudi logično, saj nima nobenih posebnih pooblastil, ki bi ji omogočala bolj učinkovito in resno delo, meni njihov poslanec Drago Koren.
Še bolj oster je bil do protikorupcijske komisije vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. "Kosova komisija ima le deklarativno vlogo in služi politični diskreditaciji vidnih predstavnikov trenutne koalicije," je prepričan. To je po njegovem mnenju eden od odgovorov na to, zakaj se opozicija tako bori zanjo. Drugi pa je, da poskuša opozicija ublažiti napako, ki jo je storila, ker ni podprla pokrajinske zakonodaje. Ta je eden ključnih razvojnih projektov Slovenije, a opozicija se mu je odrekla, je sklenil.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.