Po podatkih Nacionalnega analitskega centra za evrobankovce (NAC) in Nacionalnega analitskega centra za evrokovance (CNAC) se je v primerjavi z letom 2007 število ponarejenih kosov evrskih bankovcev povečalo za 7,9 odstotka, število kosov ponarejenih evrskih kovancev pa za 4,2 odstotka.
Večji del ponarejenih evrskih bankovcev – tako po količini kot vrednosti – predstavljajo štirje največji apoeni (100, 50, 20 in 500 evrov), medtem ko pri ponarejenih evrskih kovancih prevladujejo ponaredki za dva evra.

"Podatki o ponarejanju evrogotovine v Sloveniji so že več let stabilni," navaja Banka Slovenije. Primerjava podatkov Evrosistema na tem področju uvršča Slovenijo v zadnjo četrtino držav glede števila odkritih ponaredkov gotovine na tisoč prebivalcev. Po pojasnilih Evropske centralne banke je bilo ob koncu leta 2008 v obtoku 13,1 milijarde evrskih bankovcev z vrednostjo 762,8 milijarde evrov, kar pomeni 8,3-odstotno povečanje obsega in 12,7-odstotno povečanje vrednosti glede na konec leta 2007.
Skupno število ponarejenih evrskih bankovcev, ki so jih leta 2008 prejeli nacionalni analitski centri, je bilo po podatkih ECB okrog 666.000, kar pomeni, da se je povečalo glede na razmeroma stabilne ravni iz prejšnjih let. "Vendar pa se je v letu 2008 močno povečalo tudi število pristnih bankovcev v obtoku," še pojasnjujejo.
Leta 2008 so bili glavna tarča ponarejevalcev bankovci za 20 in 50 evrov, ki so skupaj obsegali okrog tri četrtine vseh ponaredkov. Za preverjanje bankovcev naj zato uporabniki še vedno uporabljajo test "otip-pogled-nagib", opozarjajo v ECB.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.