Dve ciljani skupini sta člani socialno ogroženih gospodinjstev in ljudje s statusom invalida, je pojasnil minister za delo Luka Mesec.
Socialno ogrožena gospodinjstva so, kot je pojasnil, tista, v katerih živijo upravičenci do denarne socialne pomoči in varstvenih dodatkov. Teh je v Sloveniji 63.000.
Člani teh gospodinjstev bodo upravičeni do 200 evrov dodatka, če gre za samsko osebo. Enkratni znesek v vrednosti 200 evrov bo izplačan na enak način kot socialne pomoči, prejemniki pa bodo ta denar lahko porabili tako, kot bodo sami želeli.
Če gre za družine z enim staršem, se bo dodatek v višini 200 evrov povečal za 118 evrov za vsakega otroka oz. za polovico tega zneska, če je otrok vključen v skupno varstvo in vzgojo. V primeru veččlanskih družin se bo pomoč prav tako seštevala. Če sta na primer v gospodinjstvu dva socialno ogrožena in oba brezposelna člana, bosta prejela 314 evrov pomoči, dodatno bo ta višja v primeru otrok.
Drug sklop pomoči je namenjen invalidom. Naslavlja tiste, ki so upravičeni do invalidnega nadomestila, takšnih je 7400. "Vsak bo prejel po 200 evrov. "Če invalid živi tudi v socialno ogroženem gospodinjstvu, bo prejel dodatke, ki mu pripadajo kot članu socialno ogroženega gospodinjstva, in hkrati 200-evrsko invalidsko nadomestilo," je pojasnil Mesec.
"Pomembno je, da bomo tekom razdeljevanja pomoči od 1. novembra do 31. marca prihodnje leto v sisteme socialne varnosti povabili vse tiste, ki so do socialne pomoči upravičeni, a jih ne prejemajo. Analize kažejo, da so to v prvi vrsti ljudje, ki živijo sami in so starejši od 65 let. V dobršnem delu primerov so to ženske, številne niti ne vedo, da jim pripada denarna socialna pomoč ali varstveni dodatek," je dejal.
Predvidena celotna vrednost izplačil bo 41 milijonov evrov pomoči, razdeljena pa bo med izplačila v letošnjem in prihodnjem letu.
Kot izhaja iz vladnega gradiva, za izplačilo energetskega dodatka upravičencem v okviru obeh sklopov pomoči ne bo treba vložiti vloge. V primeru socialno ogroženih gospodinjstev bo ugotavljanje izpolnjevanja pogojev izvedeno na podlagi veljavne odločbe za denarno socialno pomoč ali varstveni dodatek.
Z namenom razširitve kroga upravičencev do energetskega dodatka vlada predlaga tudi izjeme na področju socialnovarstvenih prejemkov, in sicer spregled premoženja (razen prihrankov in vrednostnih papirjev) za vloge za denarno socialno pomoč oziroma varstveni dodatek, vložene v obdobju od meseca novembra 2022 do marca 2023, še izhaja iz vladnega gradiva.
Ker bodo zaradi omenjenega ukrepa centri za socialno delo posledično obravnavali povečano število vlog za denarno socialno pomoč in varstveni dodatek, vlada z namenom njihove razbremenitve predlaga tudi mesečno podaljševanje vseh pravic iz javnih sredstev, ki se iztečejo v obdobju od novembra 2022 do marca 2023.
KOMENTARJI (1101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.