Na ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da razumejo trenutno kadrovsko problematiko v UKC Ljubljana, na katero so danes opozorili v sindikatu delavcev v zdravstveni negi. Zavzemajo se za celovit pristop k reševanju problematike, zato se bo ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc v kratkem sestala z vodstvom UKC, so sporočili z ministrstva.
V sindikatu delavcev v zdravstveni negi so danes opozorili, da zaposleni v zdravstveni negi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana v povprečju opravijo po 200 ali 220 ur na mesec namesto rednih 174. Če bi ne bilo tako, bi se po besedah predsednice hišnega sindikata Saše Kotar v sedanjih razmerah sistem sesul. Ob tem je Kolarjeva pozvala k plačevanju vseh nadur.
Predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelka Mlakar pa je med drugim postregla z izračuni, po katerih v vseh bolnišnicah samo za obravnavo hospitaliziranih bolnikov manjka 21 odstotkov ljudi. Ministrico so v sindikatu pozvali k pogovoru, v nasprotnem primeru pa napovedujejo protestne shode.
Na ministrstvu so v odzivu zapisali, da se bo ministrica v kratkem sestala z vodstvom UKC. Obenem pa so izpostavili, da se je v letih 2011 do 2014 število zaposlenih na tem področju povečalo za več kot 100. "V obdobju začasnega večjega priliva bolnikov so potrebne prilagoditve organizacije dela v bolnišnicah in morebitne prerazporeditve med posameznimi klinikami," so še zapisali na ministrstvu.
Trenutna situacija je le pika na i ...
"Sprejeti moramo neke odločitve, tako ne gre več. Le opozarjanje ni več dovolj," opozarja Kotarjeva. Kot je dejala Kotarjeva, ji je ob misli na stavko slabo, čeprav imajo vse argumente za to.
"Sedanje razmere zaradi respiratornih okužb so le pika na i," poudarja Kotarjeva. Kot pravi, je skrajni čas za sprejem kadrovskih normativov za zdravstveno nego, o katerih se govori že od stavke januarja 2013. Poudarila je, da pomanjkanje kadra v zdravstveni negi ni problem izključno UKC Ljubljana, ampak vsesplošni slovenski problem.
Nekaj nadur res dobijo plačanih, toda ...
Opozorila je, da del nadur zaposleni res dobijo plačanih, a od 20 do 40 opravljenih nadur v enem mesecu jih dobijo plačanih le sedem do 10. Ostale nadure pa se neplačane kopičijo. Samo prenos neplačanih nadur iz leta 2013 v leto 2014 je bil 63.000 nadur, je opomnila.
Opozorila je, da je UKC Ljubljana "zadnja postaja" za slovenske bolnike, saj gredo od tu naprej lahko le še v tujino.
Kako imajo urejeno zdravniki?
Oglasili so se tudi posamezni zaposleni v zdravstveni negi. Ena od sester s kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino je izpostavila, da imajo zdravniki v intenzivni urejeno neprekinjeno zdravstveno varstvo, da se jim torej ne glede na to, kdaj delajo, to delo šteje kot redni delovni čas. Nadur tako nimajo. Pozvala je k razmisleku, da bi se na podoben način uredilo tudi za zaposlene v zdravstveni negi.
Vrhunec: Imajo idealno priložnost, da me razrešijo
Vršilec dolžnosti generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec je v svojem nagovoru zaposlenim obljubil, da bodo poskušali plačati tudi prenešene zaostale neizplačane nadure. Del že s februarsko plačo. "Vsem nam prebija. Naše delo ni cenjeno, dobivamo ocene od zunaj, ni toliko vredno. Dobivamo sporočila, zakaj delamo preko programa, da se bodo bolniki raje pošiljali na Hrvaško. To je nesprejemljivo," je dejal Vrhunec.
Spomnil je, da zakon vodstvom javnih zavodov grozi tudi z razrešitvijo, če ne zmanjšujejo števila zaposlenih, kot to določa Zujf. "V UKC Ljubljana nismo zmanjšali števila zaposlenih za en odstotek, celo povečali smo ga. Sporočam nadrejenim, da imajo na tej podlagi idealno priložnost, da me razrešijo," je dodal.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.