Sodelovanje v stavki javnega sektorja je napovedalo že 21 sindikatov, kar po besedah vodje Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja dokazuje, da so dosegli stopnjo enotnosti, kakršne v javnem sektorju še ni bilo.
Kateri sindikati bodo sodelovali?
Poleg sedmih sindikatov KSJS bodo nestrinjanje z vladnimi varčevalnimi ukrepi v primeru stavke 18. aprila glasno in jasno izrazili tudi Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva ZSSS, Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije, Sindikat poklicnega gasilstva, Sindikat policistov Slovenije, Sindikat direktorjev in ravnateljev Slovenije, Sindikat carinikov Slovenije, trije zdravstveni sindikati iz Konfederacije sindikatov Slovenije, Sindikat državnih in družbenih organov, Sindikat vojske, obrambe in zaščite, Sindikat ministrstva za obrambo in Sindikat redarjev. Danes je svojo udeležbo potrdil tudi Sindikat varnostnikov Slovenije. Po nekaterih podatkih naj bi tako v stavki skupno sodelovalo že približno 80.000 javnih uslužbencev.
Sedmerica še ni dala zadnje besede
Kot je po včerajšnjem sestanku sindikatov javnega sektorja še povedal Štrukelj, so vladne predloge varčevalnih ukrepov v javnem sektorju zavrnili kot nesprejemljive. Omenjeni sindikati so se tako odločili za stavko, o njej pa se včeraj še niso povsem jasno izrekli v vodstvih sedmih ostalih sindikatov.
Danes je za 24ur.com vodja Sindikata centrov za socialno delo SINCE07 Perica Radonjič dejal, da se stavki še niso priključili zaradi težav s časom. "Nam je 18. marec malce prehiter datum. Razen neformalnega ugotavljanja razpoloženja v članstvu formalnih postopkov še nismo pričeli, zato nam je omenjeni datum ob upoštevanju zakonskega roka 10 dni za napoved prehiter," pravi in dodaja, da bodo šli v opredeljevanje, ob podpori članstva sklicali organ ter formirali stavkovne zahteve. "Šele nato bomo šli v napoved stavke. Stavki pa se bomo gotovo priključili," pravi. Ob tem je še pojasnil, da se bo kljub vrnitvi na delovna mesta 19. marca stavka formalno še vedno nadaljevala in da bodo tudi sami gotovo sodelovali.
Poleg tega sindikata se o stavki odločajo tudi v Sindikatu kulture in narave Slovenije, Sindikatu delavcev radiodifuzije Slovenije, Sindikatih kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV SLO, v Koordinaciji novinarskih sindikatov RTV SLO, v Sindikatu slovenskih diplomatov ter Sindikatu veterinarjev. Njihove odgovore še pričakujemo.
Do stavke je še čas za kompromis
Sindikati so se sicer včeraj združili tudi v enotno pogajalsko skupino, ki se bo naprej pogajala z vlado. Štrukelj verjame, da bo to pomembno sporočilo za vlado, da morajo poiskati drugačne rešitve, kot so bile do sedaj na mizi. Meni tudi, da bo do napovedane stavke mogoče najti kompromis, ki bi bil sprejemljiv tudi za sindikate v javnem sektorju, "ne zgolj izključujoč diktat vladne strani." Pogajanja o varčevalnih ukrepih z vlado se bodo nadaljevala v torek, po Štrukljevih besedah pa so se pripravljeni pogajati "tako rekoč" vsak dan, vse do začetka stavke.
Tudi vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je potrdil, da so se na včerajšnjem sestanku vsebinsko, akcijsko in organizacijsko poenotili. Kot pravi, se zavedajo stanja v državi, hkrati pa pričakujejo bolj spoštljiv in enakopravnejši odnos vladne strani.
Predsednik sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonko Vukadinovič je ob tem pojasnil, da so se pravzaprav vsi sindikati uskladili v tem, da bodo stavkali skupaj in da je stavka neizogiben ukrep, če bo vlada uresničila vse napovedane ukrepe oziroma "anomalije". Stavka bo po njegovi oceni organizirana v vseh dejavnostih, saj tudi on pričakuje, da se ji bo pridružilo tudi sedem sindikatov, ki se o tem za zdaj še niso jasno odločili.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.