Narava je včeraj znova pokazala svojo moč. Močnejše nevihtne celice so popoldne najprej nastajale nad Primorsko, proti večeru in zvečer pa se je glavnina nevihtnega dogajanja preselila nad dele Koroške in Štajerske.
Vpliv višinskega vrtinca hladnega zraka in dnevno ogrevanje prizemne plasti ozračja sta bila dovolj, da je ponekod v kratkem času padla večja količina padavin, je pojasnil meteorolog Rok Nosan.
Najhuje je bilo na Koroškem in Štajerskem. Kot je ocenil župan občine Prevalje Matic Tasič, se je vse skupaj zgodilo v pičlih 20 minutah, ko sta bregove prestopila dva potoka. Na delo so šli gasilci, pripadniki civilne zaščite in prostovoljci.
Naliv se je do poznega popoldneva že umiril, a sanacija bo trajala več dni.

Kakšna bo po vremenski ujmi na Štajerskem in Koroškem škoda, še ni znano, bo pa zagotovo visoka. Po podatkih župana je zalilo od 15 do 20 objektov v središču Prevalj, voda je na cesto nanašala blato in pesek, sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov. Najmanj eno cesto bodo delno zaprli.
Zakaj je kraj voda zalila in poplavila v nekaj trenutkih, je težko odgovoriti, je dejal Tasič: "Potoki po decembrskem vetrolomu so bili polni vejevja in štorov. Propuste je zabilo, potoka sta jih prestopila in zalila vse objekte ob glavni cesti v Prevaljah. Mi smo že v lanskem letu dobili projekt, a vodarji še vedno niso uspeli priti do sredstev, da bi ga realizirali. Če bi vsaj del potoka očistili, do tega ne bi prišlo. Propusti so premajhni, zato je pridrla v kraj takšna količina vode. Za sanacije enega od potokov država namreč še vedno ni našla sredstev."
Ponovno je opozoril, da imajo predvsem težave zaradi enega potoka in enega prepusta za drugi potok pod glavno cesto pri avtobusni postaji, saj je bila leta 2016 podobna poplava v središču Prevalj.
Občina je po njegovih besedah sama naročila projekt ureditve Štefanovega potoka, ga posredovala pristojnim za sanacijo vodotokov, ki so sanacijo obljubili skladno s finančnimi možnostmi, a je doslej še niso izvedli. "Jaz upam, da se bo sedaj denar našel," je dejal Tasič.

Napovedujejo protipoplavne ukrepe
V le nekaj dneh naj bi se sicer začela dela na obsežnem, 22,3 milijona evrov vrednem projektu zagotavljanja poplavne varnosti v porečju Drave, na območju rek Meže in Mislinje.
"Protipoplavna zaščita je nekaj, kar se ne vidi, dokler ni prepozno," je ob današnji predstavitvi projekta na Ravnah na Koroškem dejal premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar, tudi v luči ujme na Prevaljah. Protipoplavni ukrepi so po njegovih besedah velika naložba v varnost ljudi in kakovost njihovega življenja, pa tudi naložba za to, da preprečiš še več škode. Poudaril je, da je pomembno s temi ukrepi nadaljevati tudi v prihodnje.
Projekta, ki se bo izvajal v štirih koroških občinah in za katerega so danes na Ravnah položili temeljni kamen, je predstavil direktor Direkcija RS za vode Tomaž Prohinar, ki je poudaril, da bo z načrtovanimi ukrepi zagotovljena dolgoročna poplavna varnost, hkrati pa bo zagotovljen omejen vpliv podnebnih sprememb na poplavno ogroženost območja.
Načrtovanih je več faz projekta, v okviru katerih bodo uredili Mežo in Mislinjo na območju Raven, Prevalj, Otiškega Vrha in Pameč, predvidena je ureditev akumulacije na Poljani in ureditev poplavne varnosti na območju Slovenj Gradca.
Vrednost celotne naložbe je ocenjena na 22,3 milijona evrov, upravičenih stroškov je za 19 milijonov evrov. Od tega je podpora EU iz sklada za regionalni razvoj 80-odstotna, ostalo je nacionalni prispevek iz državnega proračuna.
Podpisana je že prva pogodba za gradbena dela na območju Raven in Prevalj, to je za prva dva od šestih ukrepov. Za ostale ukrepe so v izdelavi projektne dokumentacije, sledi pridobivanje zemljišč in ustreznih dovoljenj. Zaključek vseh del na projektu je predviden do konca leta 2022.
Projekt bo prispeval k zmanjšanju ranljivosti območja, saj bodo ukrepi za varstvo pred poplavami na poplavno ogroženih območjih zagotovili vsaj stoletno poplavno varnost. S tem se bo zmanjšala ranljivost urbaniziranih območij in kmetijskih površin in posledično tudi ranljivost gospodarstva. Ukrepi so v celoti usmerjeni k upoštevanju ciljev trajnostnega okoljskega in prostorskega razvoja, poudarjajo na direkciji za vode.
Predhodno se je sicer podoben projekt v porečju Drave, vreden skoraj 23 milijonov evrov, že zaključil leta 2016. Obsegal je zagotovitev poplavne varnosti na območju zgornje in spodnje Drave, Meže in Mislinje, Dravinje s Polskavo in Pesnice. Izvedenih je bilo več ukrepov v porečju Drave, na območju Koroške na reki Meži v občinah Ravne in Prevalje ter potoka Suhadolnica v Mestni občini Slovenj Gradec. Vrednost gradbenih del na območju Meže z Mislinjo je znašala 6,7 milijona evrov.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.