Težko si je zamisliti, kaj imata skupnega 13-letna ukrajinska deklica Nataliia Lafazan in Američan Ken Rutherford, ki je le tri tedne pred njeno smrtjo odšel na minska polja s princeso Diano. Kaj druži Mirsada Mirojevića iz Bosne in Hercegovine, direktorja moštva sedeče odbojke ter Violeto Dukaj, deminerko s Kosova?
Mine. Minska polja. Boleča in grozljiva izkušnja izgube spodnjega uda (ali obeh). In druži jih tudi to, da so eden od 20 obrazov ITF.
Ustanova za krepitev človeške varnosti (ITF) je praznovala 20 let delovanja. 12. marca leta 1998 je bila ustanovljena na pobudo Slovenije, da bi pomagali Bosni in Hercegovini pri deminiranju in nudili rehabilitacijo žrtvam min na tamkajšnjem ozemlju. Žal ni ostalo le pri BiH, delovanje ITF se je v teh letih namreč razširilo na 31 držav sveta, ki jih tragično zaznamujejo oboroženi konflikti.
Žrtve niso le borci, vojaki, pač pa tudi deminerji, odrasli, mladostniki in - kar je še posebej tragično - nedolžni otroci, ki jih vnema pri igri velikokrat zanese na območja, posejana z minami. "Otroci so manj pazljivi in večina konfliktov se je preselila v mesta, gosto poseljena območja in s tem bližje otrokom," je dejal Tomaž Lovrenčič, direktor ITF.
"Izzivov, s katerimi se spopada ITF, je veliko. Mine so namreč orožje, ki ne izbira žrtev. Ta grožnja je ostala prisotna ves čas delovanja naše organizacije, nevarno je samo odstranjevanje min, poleg tega se to orožje nenehno izpopolnjuje. Mine postajajo namreč vedno pametnejše," je povedal Lovrenčič o tem, kakšni so izzivi, s katerimi se je in se še vedno spopada organizacija.
V 20 letih je ITF sicer izvedel več kot 3150 različnih projektov, s katerimi krepijo varnost otrok in odraslih v številnih evropskih in drugih državah.
"Očistili smo 148 milijonov kvadratnih metrov ozemlja, onesnaženega z minami in neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. Z rehabilitacijo smo 1303 ljudem pomagali k vrnitvi v kolikor toliko običajno življenje," je dodal Tomaž Lovrenčič.
Prav to je tudi eden pomembnih segmentov delovanja ITF, namreč pomoč žrtvam min, celovita rehabilitacija za tiste, ki so izgubili noge.
"V Sloveniji imamo na URI Soča prvovrstne strokovnjake, ki so pomagali številnim osebam, tudi otrokom. Ena od žrtev je postala obraz ITF, deklica Nataliia iz Ukrajine, ki je bila žal udeležena v grozljivi nesreči. Strokovnjaki na URI Soča pomagajo žrtvam pri fizični gibljivosti in jim nudijo tudi vso potrebno psihosocialno pomoč."
13-letna Nataliia, eden od obrazov prihodnosti
Da ITF resnično spreminja življenje žrtvam min in njihovim svojcem, je moč opaziti na prešernem nasmehu zgoraj omenjene Nataliie Lafazan. V vojnem konfliktu v Ukrajini je izgubila nogo. Že tri leta zapored prihaja v Slovenijo, kjer ji na URI Soča nudijo rehabilitacijo, prejela je tudi nožno protezo.
Deklica z njo teče, drvi na rolerjih, poganja skiro, pleza po stenah. Prav mlada umetnica, ki rada riše tihožitja, je - kot rečeno - eden od obrazov ITF, ki so jih izpostavili ob okrogli obletnici te pomembne ustanove.
Bo Ottawska konvencija prinesla svet, očiščen min?
V ITF so namreč usmerjeni v prihodnost. "Različne grožnje človekovi varnosti nas spremljajo povsod, bodisi kot porajajoči se konflikti, nove vrste orožja, migracijski tokovi ali drugi izzivi. ITF bo tudi v prihodnje ostal na začrtani poti, se krepil in bil zaupanja vreden partner donatorjem in tistim, ki našo pomoč najbolj potrebujejo," je dejal Lovrenčič in izpostavil pomen sodelovanja Slovenije s tujino.
Pa je realno "sanjati", da se bo v prihodnosti (do leta 2025) izpolnila Ottawska konvencija, s katero so se države zavezale, da bodo svet očistile min?
"Te cilje velikokrat postavi nekdo, ki sedi za računalnikom, deminiranje pa je nekaj, kar se dogaja na terenu, kjer ne moreš predvideti čisto vseh dejavnikov. Z donacijami, ki jih dobimo, bomo poskušali doseči te cilje. Sam bi se sicer manj ukvarjal s samo številko, ki smo si jo zadali, ter bolj z delom, ki ga je potrebno opraviti, da bomo ljudem pomagali in stali ob strani," dodaja Lovrenčič
ITF je utrdil svojo prepoznavnost in zaupanje v mednarodni javnosti ter postal nepogrešljiv pri zagotavljanju pozornosti vsega sveta na problem obstoja protipehotnih min in drugih ostankov vojn, so še povedali ob 20-letnici delovanja, ko so predstavili 20 obrazov te organizacije.
Vsak od njih predstavlja del delovanja ITF. Med njimi so ustvarjalci politik držav in organizacij, načrtovalci strategij, donatorji, izvajalci programov in prejemniki pomoči, ki so tudi s pomočjo ITF osmislili svojo življenjsko pot in s tem dajali navdih nadaljnjemu delovanju ITF.
Nekaj obrazov ITF bomo v prihodnjih tednih obširneje predstavili tudi na 24ur.com.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.