Dogodkov, ki so se zvrstili pred 20 leti v učnem centru Pekre, ne moremo preprosto imenovati z izrazom pekrski dogodki, gre namreč za uspešen upor civilne družbe zoper oboroženo silo, s katero so Mariborčani pokazali državljanski pogum, je na današnji slovesnosti ob 20. obletnici v Pekrah dejal predsednik republike Danilo Türk.

"V Pekrah se je pred 20 leti pred očmi vse Slovenije odvijala prava drama, uvertura vojne za Slovenijo. Vsa Slovenija je takrat videla odločnost in premišljenost Teritorialne obrambe, njenega učnega centra v Pekrah, njenih vojakov in častnikov. Videli smo moč pritiska jugoslovanske vojske, njen avanturizem in njeno nespoštovanje odločitev slovenskega naroda. Ves ta pritisk in vsa ta vojaška sila sta tu, v Pekrah in v Mariboru doživela svoj prvi poraz," je spomnil Danilo Türk.
Kot je dejal, se je v tistih težkih dneh vsa Slovenija prepričala predvsem o tem, kakšno moč predstavlja civilna družba, motivirana z domoljubjem in z voljo po svobodi. Prav ta volja nam je po Türkovih besedah v Pekrah in Mariboru dala našo prvo zmago.
"V zgodovini vsakega naroda in vsake države so dejanja, ki budijo spomin in ki navdihujejo. V vsakem izmed nas, ki smo tu prisotni in tudi vseh državljankah in državljanih Slovenije ostaja želja ohraniti spoštljiv spomin na dvajseto obletnico naše samostojnosti in na dogodke tistega časa," je dejal Türk, ki se je v slovesnem govoru dotaknil tudi bolj oddaljene preteklosti od generala Maistra in partizanstva, ki jim gre zasluga za vzpostavljanje ozemeljske podlage slovenske državnosti.

Slovesnosti v Izobraževalnem centru v Pekrah so se poleg ostalih udeležili tudi predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, nekdanji predsednik Milan Kučan, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, načelnik generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner, mariborski župan Franc Kangler, številni poslanci, predstavniki vojske in policije ter udeleženci pekrskih dogodkov.
V Mariboru je sicer bilo slovesno že v petek, ko so na območju nekdanje meljske vojašnice odkrili spomenik Neuklonljivemu Mariboru, opoldne pa na pobreškem pokopališču še spomenik vsem padlim vojakom v letih med 1941 in 1945. Danes dopoldne je potekal tudi znanstveni posvet o vlogi civilne družbe pri obrambi domovine, v Kadetnici pa so odprli razstavo z naslovom Od zedinjene Slovenije do generala Maistra in do samostojne Slovenije.

Šlo je za načrtovano akcijo vodstva JLA
V 710. učnem centru Teritorialne obrambe (TO) je 23. maja 1991 prišlo do incidenta med Teritorialno obrambo in Jugoslovansko ljudsko armado. Teritorialci so v bližini centra zajeli dva vojaška izvidnika in ju kmalu zatem izpustili. Kljub temu je JLA s tanki obkolila učni center ter ugrabila načelnika štaba mariborske TO Vladimirja Miloševiča in stotnika Milka Ozmeca.
Dan pozneje je vojaški transporter med demonstracijami pred vojašnico do smrti povozil Mariborčana Josefa Šimčika, ki ga štejemo za prvo žrtev za samostojno Slovenijo.
Z ministrstva za obrambo (Mors) so sporočili, da je šlo pri dogodkih 23. maja 1991 za načrtovano akcijo vodstva JLA, s katero bi ta demonstrirala lastno vojaško silo in tako posegla v miren osamosvojitveni proces ter ga ob morebitnem spopadu s TO tudi s silo preprečila.

Pomen pekrskih dogodkov na Morsu vidijo tudi v tem, da so Slovenci prvič dokazali, da obstaja sožitje med oboroženimi in neoboroženimi oblikami odpora. "Neoboroženi civilisti so se pod Pekrami postavili v bran svojim vojakom, kar je bila zgodovinska okoliščina, ki je pomembno prispevala k razpletu dogodkov," ocenjujejo na Morsu.
Vojašnice odpirajo svoja vrata
Danes so svoja vrata za obiskovalce odprle vojašnice in kadetnice po celi državi. Nekatere med njimi so gostile tudi ministrico za obrambo in načelnika generalštaba Alojza Šetinerja. Med 10. in 18. uro so se obiskovalci lahko odpravili v vojašnice v Ankaranu, Celju, Cerkljah ob Krki, Kranju, Ljubljani, Mariboru, Novem mestu, Pivki, Postojni, Slovenski Bistrici, Vipavi, na Bohinjski Beli in na Vrhniki, so sporočili z ministrstva za obrambo.
Prireditev je potekala pod geslom "Ponosni nase že 20 let", pripadniki SV pa so predstavili opremo in vozila. Obiskovalcem so bili na ogled tudi nastanitveni objekti SV, za najmlajše pa so organizirali spoznavanje vojaškega poklica skozi igro.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.