DZ je danes sprejel predlog, naj bo referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih 20. decembra. Roki za referendumska opravila pa bodo začeli teči 9. novembra.
V Koaliciji Za otroke gre! so zadovoljni z datumom referenduma
Kot je v izjavi novinarjem povedala sovoditeljica koalicije Metka Zevnik, bo to priložnost, da se tudi zaradi prihoda zdomcev pred božičnimi prazniki referenduma udeleži več ljudi, kot bi se ga sicer.
Zevnikova je danes ponovila, da gre za družinski referendum, za zaščito otrok, očetov, mater in starih staršev. Novela zakona je najbolj krivična do otrok, je prepričana.
Novela po mnenju pobudnikov osebne želje in interese odraslih postavlja pred temeljne pravice in dobrobit otrok. Sprejeta, kot pravijo, z zlorabo skrajšanega postopka v DZ, ukinja zakonsko zvezo moža in žene ter uvaja zvezo dveh oseb poljubnega spola z uporabo istega poimenovanja in tudi daje podlago za uvedbo homoseksualne spolne vzgoje v šolsko izobraževanje za vse otroke, brez soglasja njihovih staršev.
Novela zakona ne priznava pomena materinstva in očetovstva, ženske in moškega za rojstvo, vzgojo in razvoj otroka, uvaja pa posvojitev otroka v istospolno razmerje, je razloge za zahtevo referenduma naštela Zevnikova.
Ob tem napoveduje lepo kampanjo in pričakuje, da bo strpna z obeh strani. V Koaliciji za otroke gre pričakujejo tudi kakovostno, pravično in nepristransko poročanje medijev.
Sovoditeljica koalicije je odgovorila tudi na vprašanje, ali gredo v kampanjo s Katoliško cerkvijo. Poudarila je, da je Koalicija Za otroke gre! civilna iniciativa, v kateri je veliko ljudi, vernih in nevernih. Katoliška cerkev je po njenem mnenju ustanova, ki zelo podpira družino in iz tega vidika tudi Koalicijo Za otroke gre, kolikor ve, pa kot institucija ne vstopa v kampanje.
Veliko obžalovanja, da je ustavno sodišče dovolilo referendum
Za odlok o razpisu referenduma s takšno vsebino je glasovalo 60 poslancev, 11 pa jih je bilo proti. Navzočih je bilo 74 poslancev.
Sprejetje takšnega predloga je bilo pričakovano, saj so mu poslanske skupine že v predstavitvi svojih stališč večinoma napovedale podporo. V ZL pa so napovedali glasovanje proti predlogu, saj referenduma o človekovih pravicah po njihovih besedah ne bi smelo biti.
Pomembne razlike so bile v mnenjih glede potrebnosti referenduma o noveli in glede novele, ki izenačuje pravice heteroseksualnih parov s pravicami istospolnih. V poslanskih skupinah koalicijskih strank, v ZL in nepovezani poslanci so obžalovali, da je ustavno sodišče dopustilo referendum s področja človekovih pravic. Hkrati so izražali upanje, da bosta na dan referenduma prevladala razum in spoštovanje človekovih pravic.
V SDS se po drugi strani sicer strinjajo, da je treba k vprašanju istospolnih parov pristopiti odgovorno, a ne z redefinicijo zakonske zveze. V NSi pa opozarjajo, da novela ne priznava pomena materinstva in očetovstva za razvoj otrok.
Novela izenačuje pravice heterospolnih in istospolnih partnerskih skupnosti v vseh elementih. Tako bi lahko tudi istospolni pari uveljavljali pravice, ki izhajajo iz zakonske zveze, omogočena pa bi jim bila tudi posvojitev otrok.
DZ je novelo sprejel 3. marca, a ni začela veljati zaradi začetka postopka za razpis referenduma, ki ga je začela koalicija Za otroke gre. Nato je DZ 26. marca sprejel sklep, da se referendumska pobuda nanaša na zakon, glede katerega referendum ni dopusten.
Koalicija Za otroke gre se je na ta sklep pritožila na ustavno sodišče. Slednje je odločilo, da se sklep DZ razveljavi in da je referendum torej dopusten. Koalicija Za otroke gre je 30. oktobra v DZ vložila zahtevo za razpis referenduma, podprto z nekaj več kot 48.000 podpisi državljanov.
KOMENTARJI (665)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.