Na dnevnem redu odbora DZ za finance in monetarno politiko je zakon za uravnoteženje javnih financ, s katerim želi vlada privarčevati 800 milijonov evrov. Kot je spomnil finančni minister Janez Šušteršič, je treba ukrepati hitro, saj se je Slovenija v EU obvezala, da bo do leta 2013 primanjkljaj zmanjšala na manj kot tri odstotke.
Do zdaj na tem področju po besedah ministra ni bilo narejenega nič, "kar je bilo opaženo tudi v tujini". "Zato tudi ne moremo predlagati zgolj nekaterih kozmetičnih ukrepov, saj to ne bi bilo več verodostojno," je dejal ob uvodni predstavitvi zakona in dodal, da bo EU najpozneje prihodnji teden ocenila izpolnjevanje danih zavez Slovenije.
Vlada popušča, a če ne bo šlo drugače, bo dvignila DDV
Kljub temu bo vlada v parlamentarno proceduro poslala omiljeno verzijo zakona. Šušteršič je med drugim razveselil z novico, da 2. maj ostaja dela prost dan.
Vlada je popustila tudi pri porodniškemu dopustu. Nadomestilo naj bi tako za prve tri mesece ostalo stoodstotno, naprej pa 90-odstotno. Predlog, da bi se v zadnjih treh mesecih znižalo na 80 odstotkov, je tako obležal v predalih. Vrtec za drugega otroka ne bo več brezplačen, bi pa starši zanj plačevali le 30 odstotkov računa in ne polno ceno, po novem predlaga vlada.
Bolniška nadomestila za poškodbe pri delu in nego otroka ostajajo nespremenjena, prav tako tudi nadomestila za prvih devet mesecev brezposelnosti, ko bodo 100-odstotna. Od devetega do 25. meseca pa bodo ta 50-odstotna. Popustili so tudi pri pokojninah.
Izhod v sili: višji DDV
Na davčni strani bo vlada na zakon po besedah Šušteršiča vložila dopolnilo, s katerim bo za nepremičnine, vredne od enega do dva milijona evrov, določila polodstotno obdavčitev, za nepremičnine vredne več kot dva milijona pa enoodstotno obdavčitev.
Predlagala pa bo tudi dopolnilo, da se poviša stopnja davka na dodano vrednost, če s predlaganimi ukrepi ne bi uspeli uravnotežiti javnih financ. Natančneje: če se leta 2013 primanjkljaj ne zniža pod tri odstotke, se stopnja davka na dodano vrednost v letu 2014 dvigne za toliko, da se to doseže, vendar ne več kot za tri odstotne točke.
ZSSS ne bo zahteval referenduma, če se bo vlada držala dogovora
Šušteršič je poudaril, da so vrsto ukrepov uskladili z zainteresirano javnostjo ter da so med drugim uspelo doseči dogovor z delom sindikatov, da se odpovedo referendumu.
Dogovor so že potrdili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kot je dejal njen predsednik Dušan Semolič, so se z vlado o vsebini varčevalnih ukrepov "mimo kamer in novinarjev" zelo intenzivno pogajali mesec dni in se tudi uspela dogovoriti za omilitev nekaterih ukrepov. pogajanja so se nanašala predvsem na področja sociale, brezposelnih, bolniških nadomestil in tudi položaja upokojencev. Če bo ta dogovor upoštevan v zakonu za uravnoteženje javnih financ, v ZSSS ne bodo zahtevali referenduma, je zagotovil.
To po njegovih besedah sicer ne pomeni, da jim je vlada v celoti prisluhnila in da so z doseženim dogovorom zadovoljni. "Nasprotno, mi še naprej menimo, da je smer reševanja javnih financ napačna, saj bi morali dati osnovni poudarek prihodkovni in ne odhodkovni strani," pravi Semolič.
KOMENTARJI (379)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.