Do konca leta se je izguba zaradi vpliva recesije na prevozne storitve po ocenah še povečala, pravi predsednica nadzornega sveta železnic Jelka Šinkovec Funduk. "Številke v potniškem in tovornem prometu so skladne s tem, kar smo prejeli v poročilu za tretje lansko četrtletje," je po današnji seji nadzornikov novinarjem povedala Šinkovec Fundukova. V potniškem prometu sicer ne bi bilo izgube, če bi bila zanj v celoti zagotovljena sredstva iz državnega proračuna.
Generalni direktor Slovenskih železnic Tomaž Schara je dodal, da izgube v potniškem prometu ne bo, če bo sklenjen aneks za proračunska sredstva. Izguba v tovornem prometu pa je po njegovih besedah res večja od načrtovane, "a v okvirih poslovnega načrta". Izguba v tovornem prometu je presežena zaradi nekaterih v lanskem letu neljubih dogodkov, med katerimi je Schara izpostavil inflacijo in izredno povečanje obrestnih mer.
Nadzorni svet je danes precej časa namenil tudi reševanju bodočega finančnega položaja na področju javnih služb, za katere ni zagotovljenih ustreznih proračunskih sredstev. Poslovodstvo že pripravlja popravljen letni načrt, ki naj bi ga nadzorniki po besedah Šinkovec Fundukove prejeli v kratkem, najverjetneje v petek, in ki bo predvidel različico, ki odraža trenutno stanje.
Kot je povedal Schara, je poslovodstvo poslovni načrt za letos skladno z rokovnikom pripravilo že lansko jesen, takrat pa je nastopila kriza, na katero so se, kot je zatrdil, takoj odzvali. "Zaradi globine krize so v popravljenem načrtu predvideni tudi nekateri neprijetni ukrepi, ki se dotikajo tako plač kot kadrov," je dejal.
V prihodnje zniževanje plač?
Poslovodstvo železnic je nadzornemu svetu predstavilo analizo stanja, ukrepi za naprej pa bodo, tako meni Schara, razvidni iz poslovnega načrta. Schara je pojasnil, da ukrepi po optimističnem scenariju glede vplivov gospodarske krize predvidevajo določene kadrovske premike znotraj sistema Slovenskih železnic. Po pesimističnem scenariju pa bodo stvari "boleče" in bodo šle v smeri zniževanja plač, skrajševanja delovnega časa in tudi odpuščanja.
Glede odpuščanj so razmere, kot pravi Schara, zelo kompleksne. "Mi praviloma težko odpustimo zaposlene, ki bi si jih želeli, najlažje pa odpustimo mlade, perspektivne kadre. Tu trčimo na dilemo, zato si želimo, da bi namesto z odpuščanji delovna mesta zagotovili z dodatnimi storitvami, ki jih načrtujemo," je dejal.
Sejnine v nadzornih svetih
Šinkovec Fundukova je odgovarjala tudi na vprašanja o vladnem predlogu za znižanje sejnin nadzornikom in povečanjem odgovornosti. Dejala je, da predloga v celoti ne pozna, da pa bo nadzorni svet na prihodnji seji povzel stališča vlade in jih tudi upošteval. Šinkovec Fundukova sicer ne verjame, da bo vladno gradivo na to temo obravnaval sedanji nadzorni svet. V roke ga bodo najverjetneje dobili novi nadzorniki.
Minister za promet Patrick Vlačič je namreč že pred časom napovedal, da bo vladi predlagal razrešitev nadzornega sveta Slovenskih železnic, uprava družbe pa da ne uživa več njegovega zaupanja. Zaenkrat vlada o tem še ni odločala. Tudi nadzorniki točke o morebitni zamenjavi poslovodstva Slovenskih železnic zaenkrat še niso uvrstili na dnevni red.
Skladno z vladnim sklepom trenutno sejnina za člana nadzornega sveta Slovenskih železnic znaša 825 evrov bruto, za predsednika pa 1072 evrov bruto. Šinkovec Fundukova je višino sejnin opravičila s tem, da gre za veliko podjetje, za katerega je značilen specifičen sistem, ki od nadzornikov zahteva dodatna znanja.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.