Slovenija

FOTO: 'Samostojnost in enotnost sta večni vrednoti'

Ljubljana, 23. 12. 2008 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Od vlade pričakujemo kakovostne diagnoze za rešitev gospodarske krize, je ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril predsednik Türk. Slovenija ni imela privilegija otroške brezskrbnosti, pa meni predsednik DZ Gantar.

Samostojnost in enotnost sta večni vrednoti, v Sloveniji pa sta pred osemnajstimi leti doživeli uresničitev, je dejal predsednik Türk.
Samostojnost in enotnost sta večni vrednoti, v Sloveniji pa sta pred osemnajstimi leti doživeli uresničitev, je dejal predsednik Türk. FOTO: Dare Čekeliš

Glede gospodarske krize od vlade pričakujemo "kakovostne diagnoze," saj v preteklih letih niso bile izkoriščene vse priložnosti za tehnološko in razvojno prestrukturiranje, je danes na državni slovesnosti ob dnevu samostojnosti in enotnosti dejal predsednik republike Danilo Türk. Vlado in opozicijo je tudi pozval, da odpravita delitve iz zgodovine.

Prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji so bile 6. decembra 1992, državni zbor pa se je konstituiral 23. decembra 1992. Na ta dan se je državni zbor na prvi seji konstituiral s potrditvijo mandatov in izvolitvijo vodstva, sprejel pa je tudi začasni poslovnik, ki je urejal pravila njegovega delovanja. Ustanovno sejo je kot najstarejši poslanec vodil dotedanji predsednik skupščine France Bučar, prvi predsednik državnega zbora pa je postal Herman Rigelnik.

"Samostojnost in enotnost sta večni vrednoti, v Sloveniji pa sta pred osemnajstimi leti doživeli uresničitev, pri čemer je pomembno, da je bila nujno potrebna enotnost vzpostavljena demokratično, upoštevaje načelo političnega pluralizma in ob izjemno močnem, zgodovinsko neponovljenem angažiranju civilne družbe," je dejal Türk.

Čeprav smo člani evropske družine, po njegovem mnenju "nihče ne sme pričakovati, da bi se Slovenija odrekla svojim ključnim nacionalnim interesom", saj je naša samostojnost ohranila svojo življenjsko moč in demokratičnost.

Naša sposobnost odgovornega odločanja v kritičnih trenutkih je po njegovih besedah nezmanjšana tudi v naših odnosih s Hrvaško in v iskanju poti za vključevanje Hrvaške v Evropsko unijo. Kot je dejal, hitrih rešitev ni pričakovati, uspeh pa je mogoč, in sicer na podlagi načel vzajemnega spoštovanja in vzajemne koristi ter z dobro diplomacijo.

Na preizkušnji ves svet

Kot je dejal Türk, bo zaradi svetovne finančne in gospodarske krize, ki jo čutimo tudi pri nas, treba poiskati nov model svetovnega razvoja, ki bo vseboval nov sistem gospodarskih odnosov in institucij ter hkrati nov model razvoja, ki bo "ublažil posledice globalnega segrevanja, odprl perspektivo državam v razvoju in zagotovil ekološko in ekonomsko zdržno rast na svetovni ravni".

Po njegovih besedah je na preizkušnji ves svet in tako "tudi naša sposobnost učinkovitega ravnanja v novih, težjih gospodarskih razmerah. Nekatere naloge ne bodo trpele odlašanja. Od vlade pričakujemo kakovostne diagnoze, celovite predstavitve gospodarskih in socialnih razmer, stanja zadolženosti in vseh drugih okoliščin, ki vplivajo na naš gospodarski položaj," je dejal predsednik.

Kot je opozoril, pa krizne razmere "ne smejo postati priložnost ali izgovor za slabe odločitve, za odpuščanja, za prikrivanje poslovnih napak. Ohranitev delovnih mest ostaja izjemno pomembna prioriteta."

"Smo družba, ki je iz nedavne zgodovine podedovala travme in delitve, ki jih moramo odpravljati. Tudi v težavnih časih, ki se obetajo, morata biti na voljo potrebna energija in zlasti volja za to," je dejal Türk in pri tem spomnil, da so bili letos v državnem zboru opravljeni resni poskusi, da bi sprejeli potrebne zakone o žrtvah II. svetovne vojne in žrtve revolucionarnega nasilja.

Proslava ob obletnici plebiscita
Proslava ob obletnici plebiscita FOTO: Dare Čekeliš

Gantar: Brez uživanja otroške brezskrbnosti

Osemnajstletnica plebiscita bi nam nemara utegnila povedati, da je država, ki je zrasla iz te pogumne in hkrati premišljene odločitve, že prerasla svoje mladostno obdobje in dosegla zrelost. Vendar Slovenija ni imela privilegija, da bi uživala v otroški brezskrbnosti, je na slavnostni seji DZ dejal predsednik DZ Pavel Gantar.

Takoj se je morala spoprijeti s problemi, ki jih je prineslo obdobje tranzicije, in sprejemati odločitve, ki so bile nemara težje in bolj usodne od tistih, ki jih sprejemamo danes, je ocenil Gantar.

V Slovenski demokratski mladini (SDM), podmladku SDS, poudarjajo, da je pred 18 leti s pobudo Svoboda za Slovenijo tedanji SDM prvi predlagal plebiscit. Kot zatrjujejo, je bila to prva pobuda kakšne politične organizacije v Sloveniji, takratni Demos pa ji je sledil nekaj mesecev pozneje.

Izrazil je prepričanje, da so bili v enotno plebiscitarno odločitev vložena pričakovanja in številne želje, zato je danes pomembno in ključno vprašanje, ali so se ta pričakovanja izpolnila in te želje uresničile. "Gotovo ne vsa in gotovo ne v celoti, pa kljub temu ni dvoma, da bi se danes, če bi bili zopet postavljeni pred to isto odločitev, odločili enako."

Po njegovih besedah sta slovenska družba in predvsem njena politika v dosedanjem razvoju in ob drugih prelomnih trenutkih, kot sta bila vstop v Nato in Evropsko unijo, pa tudi nedavno izpričali potrebno zrelost in odgovornost za sprejemanje pravih odločitev. "Prav je, da smo si različni. Ni treba, da smo si v vsem enotni," meni slavnostni govornik.

"Slovenija stoji, tako kot svet, pred številnimi novimi izzivi, ki jih lahko dojamemo kot grožnjo ali pa kot priložnost, še najbolje pa kot oboje hkrati. Ti izzivi presegajo vsakokratno dnevno politiko in zbujajo iluzijo, da jih lahko danes za kratko še odmaknemo na stran in da se bomo z njimi ukvarjali jutri. No, ta jutri je danes že tu," je prepričan Gantar.

Pomembno se mi zdi, da prav ob praznovanju dneva samostojnosti in enotnosti poudarim, da problem podnebnih sprememb ni samo oziroma ni zgolj okoljski problem, ampak je problem prehoda na nizko ogljično družbo." Kot je pojasnil, je družbeni, tehnološki in gospodarski problem življenja in razvoja v okolju, ki se bo srečevalo s čedalje bolj omejenimi naravnimi viri.

Slavnostne seje DZ so se poleg poslancev udeležili tudi predsednik republike Danilo Türk, predsednik vlade Borut Pahor, predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik, diplomatski zbor ter drugi visoki predstavniki političnega, družbenega in verskega življenja.

Krize našega časa izhajajo iz sebičnosti in zaslepljenosti

Gospodarska, socialna in politična kriza našega časa izhaja v veliki meri iz človeškega srca, iz njegove sebičnosti in zaslepljenosti, je danes poudaril ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran v pridigi med mašo za domovino. Zato da se bodo začeli spreminjati odnosi, po mnenju nadškofa potrebujemo luč in spreobrnjenje srca.

Proslava ob obletnici plebiscita
Proslava ob obletnici plebiscita FOTO: Dare Čekeliš

Uran je v današnji pridigi med mašo, ki jo je daroval ob dnevu samostojnosti in enotnosti, dejal, da je treba "poklicati Boga, sprejeti Jezusa Kristusa in se odpreti življenju, ki se razodeva v betlehemskem otroku. Vsako človeško rojstvo namreč dokazuje, da Bog nad človekom še ni obupal.”

Izraz domovina, očetnjava, je po besedah Urana povezan s pojmom in stvarnostjo očeta. Kot je dejal, se domovina v določenem smislu istoveti s premoženjem, z dediščino, "se pravi s skupkom dobrin, ki smo jih v nasledstvo sprejeli od naših očetov in dedov”.

Ob tem se mu zdi pomenljivo, da se velikokrat uporablja besedna zveza mati domovina. "Domovina je torej nasledstvo in hkrati premoženjska situacija, ki izhaja iz nasledstva, še bolj pa pojem domovine zajema vrednote in duhovne vsebine, ki sestavljajo kulturo določenega naroda," je poudaril.

Po mnenju nadškofa je Evangelij pojmu domovine podelil nov pomen. "V prvotnem pomenu domovina pomeni to, kar smo podedovali od očetov in mater na Zemlji. Dediščina, ki jo dolgujemo Kristusu, pa tisto, kar je del dediščine človeških domovin in človeških kultur, usmerja proti večni domovini," je dejal.

"Iz izkušenj na osnovi slovenske zgodovine vemo, kako je misel na večno domovino spodbujala pripravljenost za služenje zemeljski domovini in državljane usposobila, da so se za domovino spoprijeli z vsakovrstnimi težavami – nemalokrat z junaškimi žrtvami," je pojasnil nadškof.

Kljub vsemu je Uran ob tem dodal, da smo "precej na lahko prišli do samostojne domovine, zato si bomo za njeno enotnost morali prizadevati tudi v prihodnje." Enotnost bo po njegovem mnenju dosežena, ko se bodo približala srca očetov sinovom in sinov očetom.

18 let samostojne Slovenije

Spomnimo, danes mineva 18 let od plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, ki je bil 23. decembra 1990. Izidi so bili uradno razglašeni tri dni po plebiscitu, tako da 26. december praznujemo kot državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti. Na plebiscitarno vprašanje, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država, je 93,2 odstotka udeleženih volivcev odgovorilo pritrdilno, kar je 88,5 odstotka vseh volivcev.

Slovenska skupščina je 25. junija 1991 na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije in Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan pozneje, 26. junija, je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost.

Temelje parlamentarne ureditve države z delitvijo oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno pa je 23. decembra 1991 postavila tedanja skupščina, ko je sprejela novo ustavo. V počastitev sprejetja in uveljavitve ustave, ki je temeljno vodilo odločanja ustavnih sodnikov, je ustavno sodišče 23. december razglasilo za dan ustavnosti, praznujemo pa ga od leta 1997.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (120)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

djimi
26. 12. 2008 09.33
Zbrana elitah hoj hoj nevidim pa nobenga prejšnih vlad.
bučar
24. 12. 2008 21.00
titovka.....takrat ni bilo direktorčkov, al pa njihovih sinov med nami. Tud kučota niso našli nikjer. Bili smo le mi in fantje Kacin,Janša, Bavčar, Petrle, Bučar.........
bučar
24. 12. 2008 20.58
titovka......91 leta
Bojzi
24. 12. 2008 18.34
Kakšne zgube na sliki. Kje so slike tistih, ki so največ naredili za samostojno Slovenijo. Vidi se, čigavi so mediji. Pahorju je uspelo, pravzaprav Kućanu, ki ima medije že pod sabo še iz stare juge. A res niso mogli dati na sliko vsaj enega,ki se je boril za samostojnost. Tako so pa na slikah sami balkanci, ki so se borili za jugoslavijo, in delovali proti Sloveniji. Ajde urednik, vsaj enega Slovenca bi lahko dali zraven na zgornje slike.
Tonček Balonček
24. 12. 2008 18.32
Rado, vpiši se v Akademijo dr. J. Pučnika, preveri, če izpolnjuješ pogoje, končno razpolagajo tudi z izobraževanji na nižjih stopnjah, nekaj primernega zase bož že našel! Ne bo ti žal, prej ali slej boš prestopil prag kverulantstva, res pa je, da poleg kadrov tipa manjakranjc potrebujejo tudi bazo, kot vsaka partija, brez množic ne gre. Pa srečeno novo leto in blagoslovljen Božič! V pričakovanju novega Odrešenika (predlagam žensko, oznanjenje pa naj bo s strani kakšne nadangelke!) vas prav lepo pozdravljam!
titovka
24. 12. 2008 16.48
kdo je daroval mašo...???ne me hacat...mislim, da ni cajt za zajebancije!!!!???
titovka
24. 12. 2008 16.46
cooler12...OD KDAJ SO SE KLERODOMOBRANCI BORILI V HOSTI?????
titovka
24. 12. 2008 16.45
PRAŠKO, GOKY...ZDRAVO!!!!
titovka
24. 12. 2008 16.40
največ škode so naredili SPREOBRNJENCI!!!!!!!!
titovka
24. 12. 2008 16.40
cooler12...borili so se za vatikan in svoje riti...kkje je danes SLOVENIJA, KJE????
titovka
24. 12. 2008 16.39
zanimivo, bog ni obupal nad človekom...jaz sem pa nad njim že zdavnaj!!!!!!tako, kot nad našo samostojnostjo!!!!!!!!
bučar
24. 12. 2008 16.39
eni so se boril za slovenijo, na proslavi pa taki \"dodeki\" s turčinom na čelu................. ŠE ENKRAT BO TREBA V HOSTO, ......ŠE ENKRAT !!!
RADO62
24. 12. 2008 16.33
Prvo Norec24.12.2008, 12:320 ... a te ni še pobralo od alkota... \"uea uea kdo bo meniii reku monaaa\"... heh.. dej speljse v BiH skupaj z rojalistom Turekom... ha ha ha
RADO62
24. 12. 2008 16.31
arce24.12.2008, 12:540 ... bravo... da tem lažnivcem od gospoda omejenca praška in tončka malo obrazložiš zgodovino, katero bi radi spreminjali z izmišljenimi in lažnimi dogodki... heh
Tonček Balonček
24. 12. 2008 15.33
Vse skupaj je več kot smešno, od takrat je minilo že skoraj dvajset let, seveda še več, da je dozorelo, \"zgodovina\" bo pisala spet neke študije in objavljala \"dokumente\"! Nekateri so se izpostavljali kar tako, npr. umetniki, predvsem pisatelji in pesniki, drugi so pa imeli \"vizijo\" lastne promocije, ne le politične, predvsem finančne. Znano je, da se v prelomnih trenitkih zgodi največ premestitev bogastva in kapitala, najsposobnejši so to, seveda bod krinko boja za narod, ljudi in ne vem še česa, odličlno izkoristili, v običajnih razmerah s etega pač ne da početi. Že pred osamosvojitvijo, za časa Jugoslavije, je Markovič \"izposloval\" zakone o privatizacijah in nekaznovano odvažanje poslovnih stikov itd. iz matičnih firm na svoje! Potem se je to seveda na veliko veselje managerjev nadaljevalo, najbolj veselo ropanje se je dogajalo pod vodstvom raznih družb za upravljanje, investicijskih skladov in podobnih finančnih inžiniringov. Takega ropanja relativno solidnega gospodarstva in premožanje pred spremembo sistema konec osemdesetih let pač nismo poznali, tudi vrednosti nikoli prej niso bile velike. Potem s eje pač začel ta rop, največji v zgodovini Slovencev, mi s epa zdaj preseravamo z nekimi cvetličnimi koriti in mejami (\"niti pedi....\". Dejstvo je, da je bil narod nategnjen, celo zelo. To so dejstva in le ta štejejo, keneda!
bučar
24. 12. 2008 14.12
kučo je naredil največ škode in jo tudi še kar naprej dela
FUKONJA
24. 12. 2008 13.52
Kučan je izdal dekret o razorožitvi takratne TO, dal zeleno luč JLA, da zapira naše civiliste samo zato, ker so kritično in resnično pisali do jugoarmade v Mladini. Janša je kasneje nabavil nekaj orožja, sicer bi se Slovenija proti balkanski agresiji borila s fračami in nebi samostojnosti nikoli videla. Vsi nasprotniki samostojne Slovenija, pa so v zadnji sekundi menjali ploščo, ko so videli, da poti nazaj več ni in si danes drug drugemu talajo priznanja za zasluge. Uboga Slovenija pri takih dvoličnežih in hinavcih.
etul
24. 12. 2008 13.12
osamasvojitev je bila skupni projekt 95 % državljanov,zdej kdo je dal pobudo eno minuto prej ali kasnej je borba za oslovo senco,eni so imeli svoje glave bolj izpostavljene,drugi smo bili pod orožjem in na nižjih položajih hvala bogu da smo takrat uspeli.Zdej je tak da so na vladi ex kumunisti pa si lestijo zasluge,prej so bile stranke pomladi pa so si tudi lastile pravice,vlada in predsednik sta bla demokratično zvoljena in moramo jih sprejet do naslednih volitev tudi tisti ki jih nismo obkrožli na svojih volilnih lističih večina je odločla
MojcaCoh
24. 12. 2008 12.55
Turk in vsi sedeči na tej Klošarski predstavi..Samostojnost v kateri bodo Bosanci se Slovencem drli na Iušeza z Minareta Đjamije ni vredna piškavega oreha..?? Slovenci se na Slovenijo v kateri bodo stale Đjamije posirjemo z zastavo si pa obrišemo rit..?\' Tako moj sosed Teritorijalec in ima prav..?\' Mojca
arce
24. 12. 2008 12.54
Tonček, Tonček, res ste navedli veliko podatkov, vendar mislim, da ima Prašek prav, ko vas sprašuje, odkod ste vse to prekopirali. Vsete, čas osamosvajanja sem zelo doživeto spremljal in res ne vem, od kod sedaj same zasluge socialistov, da smo samostojni. Še dobro, da obstaja dokumentacija s TV prispevki, kjer se občasno dobro vidi svarila Kučana, Cirila Ribičiča in ostalih socialistov pred osamosvojitvijo. Upam pa, da se večina še spomni, da so si razni Školjči in Anderliči izmislili otežilne pogoje za uspešnost plebiscita. Kje so bili takrat vaši socialistični ideologi, ko je šlo zares in so Pučnik, Janša in ostali, ki so zaslužni, da živimo v svoji državi, praktično nastavili svoje glave na tnalo? Tega so se dobro zavedali tudi Turk, Pahor, Potrč, Golobič in še mnogi drugi,ki so iz varne razdalje opazovali, kaj se bo zgodilo. Ko pa je bilo najhuje mimo in se je že videlo, da nam bo uspelo,so prilezli iz svojih zavetišč. In danes bi radi spreminjali zgodovino ter se okitili s tujim perjem!