Parlamentarna komisija, ki preiskuje afero Patria, se je v skladu s pravili in z dokaznim sklepom obrnila na ministrstvo za notranje zadeve, da bi pridobila potrebne podatke za vročitev dokumentov osebam, ki jih nameravajo zaslišati. Med njimi je tudi nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos, pojasnjuje SDS-ov Branko Grims, ki komisijo vodi od konca decembra. A z ministrstva za notranje zadeve so jim po njegovih navedbah v zvezi s Kosom poslali odgovor, da je v centralnem registru prebivalstva 18 oseb z imenom in priimkom Drago Kos, zato prosijo še za kakšne druge podatke osebe, po kateri sprašujejo.
Grims zato ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal vljudno prosi, da mu posreduje podatke teh 18 Dragov Kosov, ki so bili predsedniki protikorupcijske komisije, in zatrjuje, da bo vseh 18 tudi zaslišal. Če pa teh ni, jo poziva, naj takoj odstopi. Po njegovem mnenju gre namreč za očitno oviranje uradne institucije oziroma dela parlamentarne preiskovalne komisije. "Če ministrica tega ne bo posredovala, bo to očiten znak, da vladi niti slučajno ne bo do tega, da pridemo zgodbi do dna," je poudaril Grims. Sodelovanje s Kresalovo je sicer označil za nenavadno.
Obenem Grims tudi navaja, da bi lahko poziv notranjega ministrstva razumeli tudi kot navajanje h kaznivemu dejanju, saj bi bilo kaznivo, če bi komisija iz nekega drugega vira razpolagala s Kosovimi osebnimi podatki. S pridobivanjem podatkov drugih oseb, ki jih komisija nujno potrebuje, da opravi svoje delo, po Grimsovih besedah niso imeli težav. Kot pojasnjuje, imajo tudi sicer slabe izkušnje z državnimi institucijami pri pridobivanju zahtevanega gradiva. Zahtevali so namreč že vse gradivo, ki je zajeto v dokaznih sklepih komisije, a so od novega leta doslej prejeli le tisto, kar se je že nahajalo v državnem zboru in je bilo javno dostopno. S strani vlade in sodišč niso dobili nobenih gradiv, pojasnuje Grims.
Komisija sicer načrtuje zaslišanje Milana M. Cvikla, Antona Ropa, Janeza Janša, Jožeta Zagožna, Jureta Cekuta in glavnega preiskovalca zadeve Patria na Finskem Kaja Erika Björkqvista.
'Grims zavaja in smeši parlamentarne postopke'
Podpredsednik omenjene preiskovalne komisije Dejan Levanič (SD) ter člani Anton Anderlič (LDS), Tadej Slapnik (Zares) in nepovezani poslanec Franc Žnidaršič so v odzivu Grimsa pozvali, naj preiskuje tudi svoje strankarske tovariše. Grimsov nastop so označili kot "poskus zavajanja javnosti in smešenje parlamentarnih postopkov, ki se jih nekateri držijo žal samo takrat, ko jim to ustreza". Razumejo sicer Grimsovo namero, ki se želi izogniti preiskavi Janše, "vendar naj ne pričakuje, da bomo statisti v predstavi, namenjeni relativizaciji dokaznega gradiva zoper bivšega predsednika vlade in njegovih prijateljev". O tem, koliko resnosti je v Grimsovih izjavah in delu, po njihovem mnenju priča njegova navedba, da je že uspel pridobiti celo podatek stalnega prebivališča svojega strankarskega šefa, Janše.
Glede očitanega nesodelovanja državnih organov s komisijo poslanci odgovarjajo, da zakon in poslovnik omogočata pridobitev vsega gradiva, "vprašanje pa je, ali je to sploh v interesu tega predsednika".
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.