V Mozirskem gaju lahko obiskovalci že več kot štiri desetletja uživajo v prečudovitem naravnem okolju parka, med najlepšimi cvetličnimi gredicami, ki jih lepo dopolnjuje bogata zbirka etnografskih objektov, od leta 2016 pa je park odprt tudi v decembru.
Kot pojasnjuje Darko Bele, predsednik društva Mozirski gaj, jih je v 45 letih obiskalo že 1,8 milijona obiskovalcev, priredili so več kot 50 cvetličnih razstav, sodelujejo s 25 lokalnimi cvetličarji in vrtnarijami.
Pomembna prelomnica zanje je bilo leto 1990, ko so se je nad Zgornjo Savinjsko dolino odprlo nebo in Savinja se je s svojimi vodotoki razlila prek svojih bregov. Vodna ujma je naredila pravo razdejanje, na hišah je še danes vidno, da je voda segala preko enega metra visoko. Za posajenimi tisoči tulipanov in ostalimi čebulnicami ni bilo več sledu, odneslo je koše za smeti in večino klopi, paviljona s pergolo sta bila tako rekoč uničena, zablatena struga in ribnik sta ostala povsem brez rib. Ostalo pa je na stotine kubičnih metrov blata, grmovja, polomljenega drevja in ostale navlake. A takoj, ko je voda odtekla, so organizirali čiščenje in odvoz nanesenih materialov ter uredili nekaj gredic. Poleg Mozirjanov so gaj pomagali čistiti in urejati tudi prostovoljci iz drugih slovenskih krajev in tako je bil pol leta pozneje precejšen del parka že toliko obnovljen, da ga je bilo mogoče odpreti za javnost. Gaj je ob tem dobil še javne sanitarije in okrepčevalnico.
V Božični bajki žari 1,7 milijona luči
Danes Mozirski gaj največ obiska beleži pozimi, ko si obiskovalci pridejo ogledat Božično bajko. Ekipa desetih ljudi potrebuje mesec dni, da park okrasi in prav toliko časa, da vse praznične lučke sname. Ko so svojo pravljico začeli, so si zastavili cilj, da bo v desetih letih v parku sijalo dva milijona lučk. Danes, sedmo leto, jih žari 1,7 milijona.
Koliko kilometrov bi jih bilo, če bi jih položili v ravno vrsto, sicer nisem nikoli računal, pravi Bele, a če jih ima Ljubljana za 50 kilometrov, jih imamo mi še več! Ob tem poudari, da so pri tem izredno varčni in da so vse luči LED-luči. "Kar pomeni, da potrošijo manj elektrike kot en kavni mlinček," ponazori. Prav tako jih zvečer, ko se park zapre, ugasnejo, da ponoči ne svetijo.
Na vprašanje, kakšen sistem imajo za pospravljanje lučk, pojasni, da jih zvežejo in pospravijo v škatle, ki jih dobro označijo, da jih naslednje leto lažje najdejo.
Letos širijo sporočilo upanja, ljubezni in pozitivizma
Vsako leto je Božična bajka drugačna in unikatna. "Vodja Božične bajke Slovenija Ana Bertič se trudi, da vsako leto v Mozirski gaj postavi drugačne svetlobne zgodbe in letos smo se odločili za sporočilo upanja, ljubezni in pozitivizma," pojasni tiskovna predstavnica Maja Horvat.
Vsak vrt ima svojo svetlobno zgodbo, vsak zgodovinski objekt svetlobno obleko kot poklon kulturni dediščini. Če imate srečo, lahko v njem srečate tudi Božička.
Božično bajko si lahko ogledate vse do 8. januarja 2023.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.